امیر قطر در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا روابط دوحه با واشنگتن را «مستحکم و تاریخی» برشمرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از الجزیره، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گفت: روابطمان با ایالات متحده مستحکم و تاریخی است.

وی خطاب به ترامپ با بیان اینکه «تلاش های میانجیگرانه شما به حل بحران با همسایگان ما بسیار کمک خواهد کرد»، افزود: همواره گفته ایم که خواهان گفتگو هستیم و بر همین منوال باقی خواهیم ماند.

گفتنی است که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر شامگاه سه شنبه در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

امیر قطر گفت: من در شرایطی در اینجا حاضر شده ام که کشور و مردمم با محاصره ظالمانه کشورهای همسایه روبرو هستند. کشورهای محاصره کننده از طریق فشار به شهروندان با اهرم دارو و غذا نسبت به دخالت در امور داخلی قطر مبادرت کردند و بدیهی ترین حقوق بشر را نقض کردند.

وی بار دیگر خواستار گفتگوی بدون قید و شرط مبتنی بر احترام متقابل شده و افزود: کشورهایی وجود دارند که فکر می کنند می توانند با در اختیار داشتن پول خواست خود را بر دیگر کشورها تحمیل کنند.

امیر قطر همچنین از دولت  میانمار خواست برای از جلوگیری از اقدامات خشونت بار علیه مسلمانان روهینگا در این کشور اقدامات لازم را اتخاذ کند.

تمیم بن حمد در بخشی دیگر از سخنانش گفت: اسرائیل همچنان مانع تحقق صلح در خاورمیانه است.

امیر قطر همچنین گفتگوی سازنده کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران بر اساس منافع مشترک، اصل همجواری، احترام به حق حاکمیت و عدم مداخله در امور یکدیگر را خواستار شد.