بیش از ۴۵ هزار نظامی سابق آمریکایی با انواع ناهنجاریهای روحی و روانی ناشی از حضور در میدانهای جنگ دست به گریبان هستند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، کارشناس آمریکایی با اشاره به مشکلات روحی و روانی بیش از ۴۵ هزار نظامی آمریکایی شرکت کننده در جنگها در خاورمیانه و برخی مناطق دیگر گفت نظامیان سابق آمریکایی برای درمان این مشکلات به مصرف مواد مخدر روی می آورند.

سازمان رسیدگی به امور نظامیان سابق ارتش آمریکا گزارش جدیدی درباره وضع سلامت جسمی و روانی نظامیانی منتشر کرده است که قبلا در ارتش آمریکا خدمت می کردند.

براساس این گزارش، بیش از ۴۵ هزار نظامی سابق آمریکایی با انواع ناهنجاری‌های روحی و روانی ناشی از حضور در میدانهای جنگ دست به گریبان هستند. شمار زیادی از این افراد برای التیام ناراحتی های خود به استعمال مواد مخدر روی آورده اند. ۲۳ درصد از این ۴۵ هزار نظامی آمریکایی به مصرف مواد مخدر معتاد شده اند که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۰، افزایش ۱۰ درصدی را نشان می دهد. بر اساس گزارش منتشر شده، نظامیان سابق آمریکایی از این مواد تخدیری برای رهایی خودشان از مشکلات روحی و روانی ناشی از حضور در میدان جنگ استفاده می کنند.

دیوید کاساویس استاد دانشگاه سیتی در شهر نیویورک در این خصوص گفت: «در جنگ های گذشته، بسیاری از نظامیان پس از حضور در میدانهای جنگی، به سمت مصرف مشروبات الکلی می رفتند. حالا هم عده ای از نظامیان سابق آمریکایی همین کار را انجام می دهند که اصلا خوب نیست. در این میان، عده ای هم به مصرف مواد مخدر روی می آورند با این تصور که ماریجوانا آسیب چندانی به آنها نمی زند. در این نسل از نظامیان سابق آمریکایی، مصرف ماریجوانا بیش از نسلهای قبلی، موردقبول است.»

مصرف ماریجوانا در بسیاری از ایالتهای آمریکا غیرقانونی است و سازمان رسیدگی به امور نظامیان سابق ارتش آمریکا نیز آن را ماده ای غیرمجاز برای درمان ناراحتی های روحی و روانی ناشی از حضور در میدان جنگ می داند اما باتوجه به افزایش آمار ناراحتی های روحی و روانی نظامیان سابق آمریکایی، بسیاری از ایالت ها به این سمت و سو می روند که مصرف این مواد را مجاز اعلام کنند.