رئیس جمهور ترکیه به شدت از دیپلمات‌های خارجی به‌دلیل شرکت در جلسه محاکمه دو روزنامه نگار که به جاسوسی و کودتا متهم شده‌اند، انتقاد کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز شنبه ضمن انتقاد شدید از حضور دیپلمات های خارجی در جلسه دادگاه محاکمه دو روزنامه نگار، تاکید کرد که این اقدام بر خلاف پروتکل های دیپلماتیک بوده است.

دو روزنامه‌نگار روزنامه جمهوریت ترکیه که در پی افشای کمک‌های تسلیحاتی دولت ترکیه به مخالفان سوریه، پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران محاکمه می‌شوند، ممکن است به زندان ابد محکوم شوند.

این روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۴ با انتشار گزارشی، سازمانهای اطلاعاتی ترکیه را به تحویل سلاح به شبه‌نظامیان در سوریه متهم کردند و اکنون به‌اتهام جاسوسی و تلاش برای کودتا پشت درهای بسته محاکمه می‌شوند. این مسئله نگرانی‌هایی جدی را درباره آزادی بیان در این کشور به وجود آورده است.

نخستین جلسه دادگاه محاکمه این دو روزنامه نگار روز جمعه برگزار شد و تعداد زیادی از روزنامه نگاران، دانشگاهیان و دیپلمات های خارجی که اکثر آنها اروپایی بودند، در این جلسه حضور داشتند.

این ۲ روزنامه نگار به تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه با انتشار تصاویری متهم شده اند که نشان می دهد آژانس جاسوسی ترکیه در ارسال تسلیحات به سوریه در سال ۲۰۱۴ میلادی دست داشته است.

اردوغان در نشستی با حضور تجار و بازرگانان در استانبول گفت: مقام های کنسولی در استانبول در این جلسه محاکمه شرکت کرده اند. شما آنجا چه کار داشتید؟ دیپلماسی روش ها و قاعده هایی دارد. اینجا کشور شما نیست. اینجا ترکیه است. شما می توانید داخل ساختمان کنسولگری هر جایی بروید ولی برای رفتن به جاهای دیگر نیاز به مجوز دارید.

روزنامه های حامی دولت ترکیه، حضور دیپلمات های خارجی در این جلسه را “اشغال” دادگاه ارزیابی کرده اند. اردوغان پیش از این تهدید کرده است که روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت بهای سنگینی را خواهند پرداخت.

محاکمه این روزنامه نگاران در شرایطی آغاز شده است که ترکیه با انتقادات شدید اتحادیه اروپا و گروه های حقوق بشری روبرو شده است.