«خالد القدومی» رئیس دفتر حماس در ایران در سخنانی گفت: حماس به مسئولیت های خود در راستای تحقق آشتی ملی عمل کرده و اکنون نوبت دیگر گروه ها است تا جدیت خود را ثابت کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رادیو فلسطین، «خالد القدومی» رئیس دفتر حماس در ایران در سخنانی تصریح کرد: حماس به مسئولیت های خود در راستای تحقق آشتی ملی عمل کرده و اکنون نوبت دیگر گروه ها است تا جدیت خود را ثابت کنند.

بر اساس این گزارش، وی ادامه داد: هدف حماس همواره منافع ملی فلسطین بوده است نه منافع حزبی.

القدومی گفت: اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت سابق فلسطین در غزه در راستای منافع ملی فلسطین از سمت خود استعفا داد و دولت تکنوکرات به نخست وزیری رامی حمد الله را تشکیل داد، هرچند رنج و محنت های ساکنان غزه و محاصره همچنان پابرجا ماند.

وی ادامه داد: هیات های حماس گفتگوهای مثبت و سازنده ای با مسئولان مصری داشتند و مصر نیز تلاش گسترده ای برای تحقق آشتی ملی انجام داده است.

رئیس دفتر حماس در ایران افزود: هدف از انحلال کمیته اداری غزه پیشبرد وحدت و آشتی ملی فلسطین است. حماس هرگز از مسئولیت های خود در رابطه با حمایت از ملت فلسطین شانه خالی نمی کند.

وی گفت: هدف از تشکیل کمیته اداری در غزه خدمت رسانی به شهروندان بود، زیرا دولت وفاق ملی حاضر به حضور در باریکه غزه نبود. ما به دنبال مصلحت فلسطین هستیم و بر همین اساس کمیته اداری را منحل کردیم و خواستار حضور دولت وفاق ملی در غزه و بدست گرفتن اداره امور آن شدیم.

القدومی اظهار داشت: تحقق آشتی ملی نیازمند تصمیم سیاسی فتح و دیگر گروه های فلسطینی است. حماس برای تحقق آشتی ملی هر کاری توانسته انجام داده، اما فتح و تشکیلات خودگردان تاکنون کاری برای غزه نکرده اند و باید جدیت خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: تمامی طرف ها باید به مسئولیت های خود عمل کنند تا ساکنان غزه نیز به تحقق آشتی ملی و پیامدهای آن امیدوار باشند و شاهد جدیت تمامی طرف ها برای تحقق آشتی و وحدت ملی باشند. به زودی نشست هایی دیگر برای پیشبرد پرونده آشتی ملی تحت نظارت مصر برگزار خواهد شد.

القدومی افزود: رابطه حماس با تمامی گروه ها و جریان های فلسطینی برابر است و فرقی بین آن ها وجود ندارد و حماس برای خدمت به ملت فلسطین با همه آن ها گفتگو خواهد کرد.