نیکی هیلی در پی انتقاد گسترده از سخنان ترامپ علیه برجام در سازمان ملل گفت که اظهارات وی تصمیمی برای خروج از توافق هسته ای نبود؛ بلکه ناخرسندی از این توافق را نشان می‌داد.

به گزارش پرس شیعه، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل به دنبال بالا گرفتن انتقادات منابع رسمی دیپلماتیک و رسانه ای از سخنرانی روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور کشورش در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مصاحبه با برنامه «امروز صبح» شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اِس» عقب نشینی آشکار اعلام کرد که این سخنان پیامی مبنی بر تصمیم وی به خروج از «برجام» نبود، بلکه پیام  عدم خرسندی او از این توافق بود.

مجری این برنامه از نماینده آمریکا در سازمان ملل سوال کرد: آیا سخنرانی رئیس‌جمهور ترامپ (در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد) پیامی آشکار درباره برنامه خروج وی از برجام تلقی می شود؟ «نیکی هیلی» در پاسخ گفت: این پیامی روشن مبنی بر تصمیم او برای خروج از توافق نبود؛ بلکه پیامی روشن درباره عدم خرسندی اش از این توافق است و اینکه وی معتقد است که این توافق کمکی به افزایش امنیت آمریکا نکرده است.

وی در ادامه ادعاهای ضدایرانی کشورش علیه تهران و برجام را اینگونه عنوان کرد: توافق هسته ای یک توافق یکجانه بود، آمریکا می خواهد که علاوه بر مسائل هسته ای به سایر مسائل دیگر نیز توجه شود که ایران ناقض آن ها به شما می آید؛ مانند قاچاق تسلیحات، توقف آزمایش موشک های بالستیک و دست برداشتن از دخالت در خاورمیانه و از حمایت از تروریسم!

مجری برنامه از نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره اظهارات حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران در اولین مصاحبه اش در سفر به نیویورک که تصریح کرده بود خروج از برجام برای آمریکا هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت نیز سئوالی را مطرح کرد؛ «نیکی هیلی» بدون توجه به ۸ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ عنوان داشت: آنچه او (رئیس‌جمهور ایران) باید انجام دهد این است که به جای توجه بر اینکه آیا ما (از برجام) خارج می‌شویم یا نه، نقض قوانین را متوقف کند!

او ادعاهای واهی خود را اینگونه ادامه داد: او باید قاچاق تسلیحات را متوقف کند؛ باید شاهد توقف آزمایش‌ های موشکی آن‌ ها باشیم. این اوست که به تعهداتش در توافقنامه پایبند نبوده است!