ارتش سوریه توانست شهر تاریخی تدمر را به طور کامل از دست تروریست‌ ها آزاد کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تسنیم، ارتش سوریه پس از درگیری‌های گسترده با گروه تروریستی داعش توانست امروز یکشنبه شهر تاریخی تدمر را به طور کامل باز پس گیرد.

اهمیت تدمر در این است با توجه به اینکه این شهر، نمادی تاریخی است از ارزش معنوی زیادی برای مردم سوریه برخوردار است. همچنین تدمر از ناحیه استراتژیک، نقطه اتکای اصلی برای ورود ارتش سوریه به دیرالزور است.

گروه تروریستی داعش اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته، کل منطقه باستانی پالمیرا (تدمر) را در مرکز این کشور به تصرف خود در آورد.

شهر باستانی ــ تاریخی چندهزار ساله پالمیرا یا تدمر پایتخت پادشاهی‌ای به همین نام است که همزمان با امپراتوری رم باستان وجود داشت.

شهر تاریخی پالمیرا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است و تا ۴ سال قبل و پیش از بحران سوریه، میزبان شمار زیادی از گردشگران خارجی بود.

این شهر تاریخی در ۲۱۵کیلومتری شمال شرقی دمشق قرار دارد.
چرا آزادی شهر تاریخی”تدمر” راهبردی است

«علی مقصود» کارشناس مسائل نظامی سوریه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در دمشق گفت که ارتش سوریه عملیات نظامی خود بعد از تدمر را به‌سمت شرق یعنی به‌سمت دیرالزور و گذرگاه “التنف” ادامه می‌دهد تا مرزهای با عراق را ببندد.

مقصود درباره اهمیت استراتژیک آزادسازی شهر تدمر گفت: اهمیت شهر تدمر در درجه اول موقعیت جغرافیایی این شهر است که حلقه وصل و ارتباطی بین استانهای شرقی و جنوب سوریه به شمار می‌رود. همچنین تدمر شهری تاریخی و باستانی است که آثار تاریخی آن در دنیا کم‌نظیر است. از لحاظ اقتصادی هم تدمر با توجه به دارا بودن چاههای نفت، گاز و معادن فسفات، یک پایگاه حیاتی بزرگ برای سوریه به شمار می‌رود.

این کارشناس مسائل نظامی در ادامه گفت: از لحاظ جغرافیایی شهر تدمر از طریق گذرگاه التنف سوریه را به عراق وصل می‌کند. همچنین تدمر، یک حلقه ارتباطی است که مثلث مرزی اردن، سوریه و عراق را تشکیل می‌دهد و در نتیجه آزادسازی این شهر، توهم دخالت زمینی عربستان در سوریه را که قرار بود از طریق این مثلث به‌سمت شهر تدمر صورت گیرد، نقش بر آب کرد.

وی تأکید کرد که آزادسازی تدمر و بازگشت آن به آغوش وطن، به‌معنای باز شدن راه برای ارتش سوریه است تا بتواند عملیات تهاجمی خود را به‌سمت شهرهای شرقی مانند دیرالزور و حسکه ادامه داده و همچنین بتواند شاهراههایی را که از طریق مثلث تدمری به‌سمت شهر تدمر و به‌سمت صحرای سوریه در جنوب می‌آید قطع کند.

مقصود در ادامه اظهار داشت: هنگامی که ارتش سوریه عملیات تهاجمی خود را به‌سمت تدمر آغاز کرد، به‌دقت از دو محور به‌سمت جنوب غرب این شهر حرکت کرد و طی آن مواضع داعش را در تپه‌های مرتفعی که مشرف بر مساحت‌های گسترده‌ای است هدف قرار داد و با آزادسازی این تپه‌ها ارتش سوریه قلمون شرقی را از قلمون غربی جدا کرده است به‌گونه‌ای که داعشی‌ها در تدمر فلج و ارتباط آنها با بیرون قطع شده است.

این کارشناس نظامی سوریه افزود: بعد از اینکه ارتش سوریه رشته کوههای منطقه الهایل را به کنترل خود در آورده است، قلعه تدمر از سمت جنوب غرب محاصره شده است و با آزادسازی قلعه تدمر، شهر تدمر در تیررس ارتش سوریه قرار گرفته است و در نتیجه از سمت شمال، راهی که به‌سمت شهر دیرالزور می‌رود و از ارتفاعات چاه “التیم” می‌گذرد، بسته می‌شود.

وی تصریح کرد: فقط یک محور برای داعشی‌ها باقی مانده است که آزادسازی آن به‌مثابه مرگ تروریستهای داعشی است.

این کارشناس مسائل نظامی سوریه درباره عملیات بعدی ارتش سوریه بعد از آزادسازی شهر تدمر گفت: ارتش سوریه عملیات تهاجمی خود را از تدمر به‌سمت صحرای سوریه و دیرالزور در شرق و همچنین به‌سمت گذرگاه التنف توسعه خواهد داد تا مرزهای با عراق را ببندد.

وی افزود: جبهه شرقی سوریه به سه محور تقسیم می‌شود که عبارت است از: محور جنوب محور تدمر به‌سمت دیرالزور، محور میانی حومه شرقی شهر حماه یعنی شرق شهر السلمیه به‌سمت شهر الرقه و محور شمالی از جنوب شرقی شهر حلب به‌سمت حسکه و بخشی از رقه.