جمعی از نمایندگان پارلمان فرانسه در سفر به سوریه، سیاست‌ های بسیاری را در قبال سوریه اشتباه توصیف کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه خبری العهد، تیری ماریانی نماینده پارلمان فرانسه در جریان سفر هیئتی از نمایندگان این کشور به سوریه تاکید کرد، همه در سیاست های خود در قبال سوریه مرتکب اشتباه شدند. وی در این باره توضیح داد، رسانه های خبری غرب از آن چه در سوریه می گذرد،‌ بی‌اطلاع بودند، از این رو در انعکاس مطالب و خبرهای جاری سوریه حتی دروغ می گفتند.

میشل فوازا دیگر نماینده پارلمان فرانسه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی سوریه سانا در زمان بازدید اعضای این هیئت از مسجد الاموی و بازارهای قدیمی بخش قدیمی دمشق و قهوه خانه سنتی النوفره که به دعوت وزیر جهانگردی سوریه صورت گرفته توضیح داد و گفت: من برای دومین بار است که از سوریه دیدن می کنم، و هدف از این سفر اخیر به دمشق نشان دادن واقعیت های موجود در این کشور برای شهروندان فرانسوی است.

وی همچنین تاکید کرد: دولت فرانسه در حق سوریه مرتکب اشتباه شده است، اما در این بین مردم فرانسه علاقه بسیاری دارند تا روابط بین دو کشور از نو از سر گرفته شود.

تیری ماریانی نماینده ملت فرانسه در سفر به سوریه معتقد بود، کسانی که از ابتدا با هماهنگی صورت گرفته بین سوریه و روسیه برای مبارزه با تروریسم مخالف بودند، بعد از گذشت مدتی دریافتند این هماهنگی صورت گرفته یک اقدام بسیار درست و مناسب بوده است، چرا که این هماهنگی صورت گرفته با هدف حمایت از ارتش سوریه صورت گرفته و ارتش سوریه به نمایندگی از ارتش های جهان در حال نبرد و مبارزه با تروریسم است.

این عضو کمیسیون مسائل خارجی در مجمع ملی فرانسه ( پارلمان ) ابراز امیدواری کرد، روابط بین فرانسه و سوریه به ماننند سابق بهبود یابد، و این روابط همچون گذشته شکل گیرد، تا از این طریق منافع دو کشور و منافع مشترک بین فرانسه و سوریه تامین گردد، که یکی از این منفعت ها مبارزه با تروریسم است، چرا که هم سوریه و هم فرانسه و هم کشورهای دیگر هم اکنون دشمن مشترکی بنام تروریسم دارند.

ماریانی در بخش دیگری از سخنانش افزود، این حق ملت سوریه است که آینده ای را که برای خود می پسندند، برای خود رقم بزنند، و در این امر هیچ کشور خارجی حق دخالت ندارد.

شماری از اعضای هیئت پارلمانی فرانسه در سفر به دمشق از حمایت و همبستگی خود با سوریه خبر دادند و پیروزی هایی را که نیروهای مسلح ارتش سوریه بر ضد تروریست ها در این مدت مسجل کردند، مورد ستایش قرار دادند.

دنیس جاکا دیگر نماینده پارلمان فرانسه که این هیئت پارلمانی را در سفر به دمشق همراهی کرده بود، به نوبه خود هدف از این سفر هیئت به سوریه را بیان حقایق موجود در کشور سوریه توصیف کرد و گفت قصد ما از این سفر همچنین مشارکت در مراسم عید پاک در دمشق است، و این سفر هیئت پارلمانی فرانسوی به سوریه را اعلام همبستگی با ملت و تمدن سوریه دانسته است.

از سوی دیگر نیکولا دویک دیگر عضو این هیئت پارلمانی فرانسه در سفر به سوریه اعلام کرد: جنگی که برضد سوریه آغاز شده است، در واقع تمام عرصه های زندگی و حیات مردم در این کشور را هدف قرار داده است، و هدف اصلی از راه افتادن این جنگ برهم زدن استقرار و امنیت در این کشور و حمله به سطح علمی در منطقه است و از این طریق می کوشند تا تمدن را در این منطقه از بین ببرند.

دویک در ادامه افزود: ملت سوریه از سالیان دور با طیف های مختلف و گرایش های متعدد در کنار هم زندگی کرده اند، و کسانی که در سوریه زندگی می کنند، در واقع مردمانی بسیار خوش شانس هستند، چرا که با بازگشت امنیت و ثبات به این کشور جهانیان بار دیگر به یاد خواهند آورد، که سوریه سرزمین نوشتار و کشاورزی و تمام آن مسائلی است که بشریت به آن نیازمند است.

از سوی دیگر فالیری بویه دیگر عضو پارلمان فرانسه که در این سفر این هیئت پارلمانی فرانسه را در سفر به سوریه همراهی می کند، تاکید کرد، هدف از سفر این هیئت همراهی کردن ملت سوریه در مراسم جشن های عید پاک است، و قصد ما این است که از نزدیک با اوضاع جاری در کشور سوریه مطلع شویم، از این واقعیت های موجود را به گونه ای یافتیم که همگی نشان از این دارند که این سرزمین به زبان صلح و دوستی حضرت مسیح علیه السلام سخن می گویند، و به همین دلیل ما برای اعلام همبستگی با ملت سوریه در برابر تروریسم به این کشور آمده ایم.

بویه در خصوص توطئه برخی از کشورها که به بهانه مبارزه با تروریسم در واقع به جنگ سوریه آمده اند، گفت: ما همگی به عنوان یک هیئت واحد پارلمانی فرانسوی با هر آن چه که از سوی ترکیه و عربستان سعودی و قطر صورت می گیرد ابراز مخالفت می کنیم، از این رو از تمام کشورهایی که در توطئه برضد سوریه مشارکت دارند می خواهیم برای این اقدام خود توضیحی مناسب را ارائه دهند، از این رو امیدواریم برای حل این مشکلات گفت وگوهای بین سوری ها به نتیجه مطلوبی برسد.