در حالی که برخی رژیم‌های عربی به سرکردگی آل سعود از یک سال پیش جنگ ویرانگری را علیه کشور عربی یمن به راه انداخته و با اعزام نظامیان و مزدورانشان بخش‌هایی از این کشور را اشغال کرده‌اند، منابع غربی از مداخله نظامی اردن در لیبی پرده برداشته‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ سخنگوی ائتلاف عرب به‌سرکردگی رژیم آل‌سعود مدعی شده بود این رژیم با جنگی که علیه یمن به راه انداخته است، در حقیقت مردم این کشور را نجات داده است.

هنوز یک سال از جنگ اعراب علیه کشور عربی و فقیر یمن نگذشته که منابع غربی از حضور نظامیان ویژه اردنی در خاک لیبی کشور عربی واقع در شمال آفریقا پرده برداشته‌اند.

جنگ ویرانگر و ظالمانه رژیم آل‌سعود و برخی کشورهای عربی همدست آن در حالی یکمین سال خود را پشت سر گذاشته است که طی این مدت بیش از ۲۷هزار غیرنظامی بی‌دفاع یمن شهید و زخمی شدند. در این مدت ۲۳۶۷ کودک و ۱۸۸۷ زن به شهادت رسیدند.

جنگ یمن در حالی اولین سال خود را پشت سر گذاشت که طی این مدت صرف نظر از مقاومت و ایستادگی مثال‌زدنی و منحصر به فرد مردم، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در برابر متجاوزان، رژیم سعودی و متحدانش طی این مدت بیش از ۲۷ هزار یمنی بی‌دفاع را شهید و یا زخمی و میلیون‌ها نفر را با ویران کردن ده‌ها هزار منزل مسکونی، آواره کردند، بخش اعظم زیرساخت‌های فقیرترین کشور عربی همسایه رژیم‌های مرتجع حاشیه خلیج فارس هم در حملات بی‌وقفه متجاوزان ویران شد،‌ آل سعود به‌گفته عبدالملک الحوثی حتی به مراسم عروسی و عزا و گورستان‌های یمن هم رحم نکرد و همه را هدف قرار داد.

با وجود این‌همه جنایت و ویرانی و کشتار در طول یک سالی که از تجاوز آل سعود به یمن می‌گذرد، سخنگوی ائتلاف متجاوزان مدعی شد پادشاهی سعودی، مردم یمن را نجات داده است.

رسانه‌های سعودی که طی این سال سیاست فریب افکار عمومی و منحرف کردن آنها از حقایق و واقعیت‌ها را با تراشیدن بهانه‌های واهی از جمله ادعای واهی تلاش انصارالله برای اجرای طرح ایران به‌زعم سعودی‌ها و یا ادعای بازگرداندن مشروعیت به یمن یعنی برگرداندن عبدربه منصور هادی به قدرت برای توجیه کشتار و ویرانی در یمن در پیش گرفته‌اند، در اولین سالگرد این ماجراجویی تلاش می‌کنند این‌گونه القا کنند که جنگ یمن به‌سود مردم این کشور بوده و آنها را نجات داده است، موضوعی که در روزنامه الریاض سعودی با همین جمله ادعایی تکرار شده است.

اما در حالی که جنگ یمن وارد دومین سال خود شده است، روزنامه گاردین فاش کرده بود نیروهای ویژه اردن از اوایل سال جاری میلادی در لیبی مستقر شدند. این رسانه گزارشی از جزئیات دیدار عبدالله دوم شاه اردن و مقامات آمریکایی منتشر کرد که طی آن شاه اردن از تل‌آویو و آنکارا در مسئله مبارزه با گروه‌های تروریستی خبر داد.

بر اساس سند محرمانه‌ای که روزنامه گاردین منتشر کرده و دربرگیرنده محتوای مذاکرات شاه اردن و مسئولان کنگره آمریکا در یازدهم ژانویه گذشه است، عبدالله دوم در دیدار با جان مک‌کین رئیس کمیته امور نیروهای مسلح و باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی کنگره و پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکابر طرح‌های کشورش برای مشارکت در عملیات داخل لیبی از طریق استقرار نیروهای ویژه با هماهنگی نیروهای هوایی انگلیس تاکید کرد.

شاه اردن مدعی شده است مشکل بسیار بزرگتر از گروه داعش است، ما در برابر یک جنگ جهانی سوم قرار داریم که مسیحیان و یهودیان در کنار مسلمانان با افراطیون می‌جنگند.عبدالله دوم گفته است اسرائیل از جبهه النصره وابسته به شبکه القاعده چشم پوشی کرده است، زیرا این گروه از گروه‌های مخالف حزب الله است. بر اساس گزارش منابع غربی، عبدالله دوم همچنین نوک انتقادهای خود را به سمت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نشانه گرفت و گفت رئیس جمهور ترکیه به راه‌حل‌های افراطی اسلامی برای حل مشکلات منطقه اعتقاد دارد و انتقال تروریست‌ها به اروپا بخشی از سیاست‌های ترکیه است.

شاه اردن همچنین در این نشست‌ها آمادگی کشورش را برای همکاری با انگلیس و کنیا برای مهار گروه موسوم به الشباب سومالی اعلام کرد و از آمادگی نیروهای واکنش سریع اردن برای ورود به سومالی سخن گفته است.

عبدالله دوم که سخنانش بیانگر روحیه ماجراجویانه و مداخله‌جویی اردن در امور کشورهای دیگر از جمله سومالی و لیبی است، در توجیه آمادگی برای دخالت نظامی در سومالی به بهانه مقابله با الشباب گفته است اردن توجه خاصی به این جنبش دارد، زیرا هیچ کس به آنچه این گروه انجام می‌ دهد،‌توجه نمی‌کند، ما نمی‌توانیم مسائل را از یکدیگر جدا بدانیم، باید به همه مناطق مهم در نقشه نگاه کنیم، ما جنبش الشباب را مورد توجه قرار داده‌ایم، زیرا این گروه در آنچه در لیبی می‌گذرد، مشارکت دارد.

البته حکومت اردن که بیشتر هزینه‌های مالی و اقتصادی را از طریق کمک‌های مالی آمریکا و برخی رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس تامین می‌کند، در لشکرکشی نظامی و جنگ افروزی آل سود و برخی رژیم‌های عربی مشارکت دارد.

علاوه بر رژیم اردن، شیخ‌نشین‌های امارات و قطر و حکومت آل سعود با دخالت‌های گسترده در امور مردم لیبی و حمایت‌های تسلیحاتی و لجستیکی از گروه‌های تروریستی تکفیری زمینه فعالیت همه جانبه گروه‌هایی همچون داعش را فراهم کرده و این تحرکات آنها به گسترش موج ناامنی و بی‌ثباتی، کشتار و ویرانی در سرزمین عمر مختار منجر شده است.