شماری از کارشناسان امنیت ملی آمریکا در نامه ای سرگشاده از رئیس جمهوری این کشور خواستند تعهد ایران به برجام را زیر سوال برده و از توافق هسته ای خارج شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فری بیکن، گروهی متشکل از ۴۵ کارشناس امنیت ملی آمریکا در نامه ای خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، خروج از توافق هسته ای ایران را خواستار شدند.

امضا کنندگان این نامه که از سوی مرکز سیاست امنیتی منتشر شد، با استناد به طرح «جان بولتون» سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد، خواهان عقب نشینی ترامپ از برجام شدند.

امضا کنندگان همچنین از ترامپ خواستند تا در گزارش ماه اکتبر، پایبندی ایران به تعهدات هسته ای را تایید نکند.

گفتنی است ترامپ در سخنرانی که سه شنبه در سازمان ملل متحد داشت، برجام را مایه شرمساری آمریکا و بدترین توافق موجود، توصیف کرد.

امضا کنندگان مدعی هستند برجام مانع از توسعه برنامه تسلیحات هسته ای ایران نمی شود (!) و از مفاد نظارتی ضعیفی برای سنجش میزان پایبندی ایران به تعهدات هسته ای برخوردار است.

در این نامه ادعا می شود: رفتار ایران از بعد از برجام به مراتب بدتر شده و ایران برنامه موشک های بالستیک خود را تشدید کرده است.

افزایش بودجه نظامی ایران و حضور در سوریه و یمن، از دیگر مواردی است که در این نامه از آنها به عنوان رفتارهای هشدارآمیز یاد می شود.

این نامه همچنین احتمال تعامل ایران و کره شمالی در زمینه فناوری هسته ای را مطرح و با دیده تردید به امکان تمایل ایران برای بازمذاکره پیرامون برجام نگاه می کند.

گفتنی است طرح بولتون بر اساس اتهام تعدی ایران از تعهدات هسته ای ارائه شده است.

بولتون ساعاتی پیش در پیامی توئیتری، برجام را کلاهبرداری از ایران توصیف و تهران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم کرد.