بندرعباس – فرمانده مرکزی قرارگاه خاتم الانبیا(ص) گفت: خروج آمریکا از برجام نشانه خباثت و شیطنت این کشور است و با حفظ امنیت در مرزها، مرزهای جمهوری اسلامی ایران را قتلگاه دشمنان خواهیم کرد.

به گزارش پرس شیعه، سرلشگر غلامعلی رشید صبح جمعه در مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس بیان داشت: ۳۷ سال از تجاوز سراسری دشمن به سرزمین ایران اسلامی می‌گذرد؛ ۲۸ سال از پایان جنگ گذشته است. ما هنوز در جنگ زندگی می‌کنیم. هنوز داریم از خوبی‌ها و زیبایی‌های جنگ حرف می‌زنیم و هنوز هم از خوب و بد جنگ متاثر و بهره‌مند می‌شویم و دفتر و تاریخ جنگ را باز گذاشته‌ایم و تمام نکرده‌ایم و نبسته‌ایم.

وی با بیان اینکه ۸ سال دفاع مقدس یک حادثه بزرگ تاریخی هم برای کشور ما و هم برای تاریخ جهان است، گفت: این جنگ (۸ سال دفاع مقدس) یک حادثه محلی و منطقه‌ای نبود، جنگ ما از بسیاری از جنگ‌ها چه جنگ‌هایی که ما قبل از انقلاب در دوران نظام دو قطبی در جهان اتفاق افتاده بود مثل جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی و یا جنگ ویتنام، چه جنگ هایی که بعد از ۸ سال دفاع مقدس اتفاق افتاده مهمتر است.

وی با اشاره به اهمیت ۸ سال دفاع مقدس گفت: اهمیت آن این است که جهان در آستانه تغییری بزرگ قرار گرفت، حضرت امام خمینی (ره) با اعلام سیاست نه شرقی نه غربی و تکیه بر اسلام یک نه بزرگ به جهان کنونی گفت. حضرت امام بر وابستگی کشور به قدرت‌های بیگانه خط بطلان کشید و به آزادی و استقلال واقعی کشور می‌اندیشید.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه غرب و قدرت‌های استکباری شرق و غرب انکار خود را تاب نیاوردند، گفت: آنها آزادی و استقلال طلبی ملت ایران را تحمل نکردند، امام از اسلام حرف می‌زد و با سخن خود جهان اسلام را تکان می‌داد.

رشید افزود: برای نخستین بار در ۵ دهه حاکمیت نظام دوقطبی هر دو ابرقدرت شرق و غرب به مقابله با انقلاب اسلامی برخاستند و از صدام خبیث دفاع کردند، از این زاویه که به جنگ تحمیلی نگاه می‌کنیم دفاع مقدس ما در مقیاس و اشل جهانی قرار می‌گیرد بنابراین در مقابل ملت ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هر دو ابرقدرت شرق و غرب و همه قدرت‌های استکباری و قدرت‌های مرتجع منطقه از صدام حمایت می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: این ملت ایران بود و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یعنی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای انتظامی و نیروهای مخلص و شجاع بسیجی که در پایان جنگ فاتح میدان نبرد شدند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء بسیاری از حوادث جنگ تحمیلی را در مقیاس و اشل جهانی برشمرد و گفت: این جنگ مانند جنگ در خرمشهر از مقاومت تا پیروزی در هر سه بعد حماسه، مظلومیت و عقلانیت در مقیاس جهانی بود و جنگ تحمیلی در اشل جهانی قابل توصیف است و مقاومت ملت در برابر تمام قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بود. حتی حلبچه به این صورت بود که حلبچه را صدام به تنهایی درست نکرد. همین آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها، المان‌ها و انگلیسی‌های خبیث حلبچه را به کمک صدام با بمباران شیمیایی نابود ساختند و این چهره بد جنگ بود.

رشید با بیان اینکه حوادث تاریخی زیادی در تقویم تاریخ کشور ایران وجود دارد، اظهار داشت: با این وجود چرا تنها برخی از حوادث را تکریم می‌کنیم و مورد تجلیل قرار می‌دهیم؟ علت تکریم و بزرگداشت دفاع مقدس این است که دفاع همه جانبه ملت سرافراز ایران ریشه در ایمان به خداوند و روح مقاومت و آمادگی برای جانفشانی و برای دستیابی به اهداف و آرمان‌های انقلاب خود داشته است.

وی افزود: الگوی فکری رفتاری ملت و جامعه ایران در دفاع همه جانبه و مردمی برآمده از آموزه‌های سیاسی انقلاب اسلامی و باورهای اعتقادی برآمده از عاشورا و مکتب حسینی است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء ادامه داد: امسال تلاقی سالگرد دفاع مقدس و دستاوردهای آن با فرا رسیدن عاشورای حسینی یادآور الهام‌بخشی کربلای حسینی در تفکر و الگوی دفاعی نیروهای مسلح و ملت شریف ایران است، مرور اجمالی سال‌های پس از جنگ در سه دهه گذشته نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه از درس‌ها و دستاوردهای جنگ بهره گرفتند و به همین میزان تا چه اندازه بر توان و قدرت دفاعی و تهاجمی خویش افزودند.

رشید عنوان کرد: امروز حذف صدام و رژیم متجاوز حزب بعث از صحنه سیاسی عراق حاصل مقاومت مردمی و حاصل مقاومت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ۸ سال دفاع مقدس است و استقرار دولتی مردمی و مستقل از نظام سلطه در سرزمین سیدالشهدا و حضرت امیرالمومنین در امتداد ۸ سال دفاع مقدس و مقاومت حاصل شده است.

وی با بیان اینکه ثبات سیاسی، امنیتی بی‌نظیر نظام مقدس جمهوری اسلامی و رشد و پیشرفت کشور، حاصل زحمات و رنج رزمندگان و مقاومت ملت ایران در ۸ سال دفاع مقدس و پس از آن است، گفت: آنچه درون این دستاوردها نهفته است این مفهوم را نشان می‌دهد که خداوند تبارک و تعال نتیجه مقاومت و پایداری، اخلاص و انجام تکلیف را علاوه بر ذخیره اخروی در این دنیا هم به بندگانش نشان می‌دهد و می‌نمایاند تا مشخص شود رستگاری و پیروزی در تداوم استقامت و پایداری و صبر است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا عنوان کرد: امروز شکل‌گیری و ظهور قدرت نیروهای مردمی (حشدالشعبی) در عراق به عنوان یک ارتش اعتقادی، کارآمد و اثرگذار و مدافع مردم عراق در کنار دیگر نیروهای مسلح عراق و نیروهای مستشاری ایران برگرفته از فرهنگ مقاومت ملت ایران در ۸ سال دفاع مقدس است که در سراسر منطقه ریشه دوانیده است و همانند این نیروی مقاومت در عراق امروز در سوریه، عراق، لبنان، فلسطین اشغالی و یمن نیز ارزش‌های مردمی دیگری ظهور کردند تا به همت جوانان ایران و جوانان مقاومت بینی کارگزاران نظام سلطه به خاک مالیده شود.

رشید با اشاره به نقش تاثیرگذار سردار سلیمانی در ساماندهی جبهه مقاومت، گفت: امروز نقش بی‌بدیل و تاثیرگذار سردار قاسم سلیمانی این فرمانده استراتژیست در ساماندهی جبهه مقاومت و مبارزه با صهیونیست‌ها و تروریست تکفیری از بغداد تا دمشق و تا بیروت و قلب فلسطین و تا یمن به معنای بارور شدن دستاوردهای ۸ سال دفاع مقدس در سطح راهبردی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز الگوی مقاومت در لبنان و غزه و یمن و عراق و سوریه و بحرین و در سرتاسر منطقه و دستاوردهای فرهنگی، اعتقادی و سیاسی آنها حاصل الگوی مقاومت رزمندگان ایران در ۸ سال دفاع مقدس است و از تفکر و رفتار و نمادهای رزمندگان ایرانی همچون چفیه، لباس و دعا و نیایش الگو می‌گیرند.

وی ادامه داد: این تحقق وعده الهی بود که حضرت امام خمینی در سال ۶۶ در پیام منشور روحانیت به آن اشاره فرمودند، امروز وضعیتی فراهم شده که نحوه تفکر درباره زندگی، بقا و روش غلبه بر چالش‌های هویتی – موجودیتی با استعانت از الگوی رزمندگان ایران، صورت می‌گیرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه امروز روحیه و چهره باصلابت شهید حججی در برابر تکفیری‌ها و بسیاری از شهدای دیگر نمایشگر تصاویر جاودانه و ماندگار شهیدان عظیم‌الشان دوران دفاع مقدس است و ملت بزرگ ایران ده‌ها هزار حججی دارد تا برای اسلام، تقدیم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کند، گفت: امروز برخورداری از قدرت موشکی و پهپادها و کسب توانمندی اطلاعاتی، تهاجمی و سایبری برای انهدام مواضع و قوای داعش در عراق و سوریه برآمده از الزامات برخورداری از قدرت‌ دفاعی تهاجمی از تجربه جنگ با دشمن بعثی است.

رشید گفت:امروز نیروهای دریایی قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با برخورداری از تاکتیک‌ها و دکترین‌های عملیاتی بدیع و خلاقانه و با اتکا به شناورهای تندرو و موشک‌های کروز و بالستیک نقطه زن و ناوزن و پهپادهای رزمی و شناسایی و هواپیماها و بالگردهای رزمی و سایر تسلیحات و تجهیزات بومی در سرتاسر خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان و سواحل مکران به اعتراف آمریکایی‌ها ابرقدرت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز هستند و ارتش و سپاه ما این تجارب را از ۸ سال دفاع مقدس آموختند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا تاکید کرد: امروز قدرت بازدارندگی دفاعی تهاجمی ایران در برابر تهدیدات به هم پیوسته نظامی امنیتی حاصل زحمات، تلاش‌ها و مجاهدت‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس است و این قدرت، مدیریت، هوشمندی و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا است که در سه دهه گذشته برای جلوگیری از جنگ‌ها بر پایه قدرت بازدارندگی و دفاع و تهاجم در صورت حمله مانع از وقوع جنگ‌های متعدد و تجاوز دشمنان به این خاک و آب شدند.

رشید خطاب به مردم ایران و نیروهای مسلح کشور، گفت: مهمترین عامل عظمت و شکوه دوران دفاع مقدس این است که با تکیه بر ایمان الهی، فرهنگ مقاومت، انسان‌پرور است و محدود به سرزمین ایران نیست بلکه حقیقتی است که همانند شجره طیبه اصل آن ثابت و فرع آن در آسمان جان و روح شیفتگان حقیقت ریشه دوانیده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز وامدار دستاوردهای مقاومت حماسی و مظلومانه ملت همیشه سربلند ایران و تدابیر هوشمندان و مقتدرانه مقام معظم فرماندهی کل قوا، امام خامنه‌ای است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه استیصال کنونی دشمنان ما و نظام سلطه و ناتوانی آنها ریشه در قدرت و توانمندی ما دارد، گفت: باید قدرت برآمده از خون و ایثار شهدا را پاس بداریم تا از برکات نعمت الهی برای عزت در برابر دشمنان برخوردار شویم.

رشید ادامه داد: توافق‌نامه برجام حاصل تعهد و مسئولیت پذیری نظام مقدس جمهوری اسلامی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه متکی بر قدرت دفاعی بازدارندگی است، این قدرت نه تنها در سالیان گذشته کاهش نیافته بلکه در عرصه‌های مختلف افزایش یافته و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران راسخ‌تر از همیشه از منافع کشور و آرمان‌های بلند این ملت، حمایت خواهد کرد و به دشمنان این پیام را یادآور می‌شوم که هر گونه اشتباه در محاسبه درباره واکنش ملت ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، پیمان شکنان را با عواقب ناخوشایند و پاسخ کوبنده‌ای مواجه می‌کند.

وی عنوان کرد:‌ما از این پس با ساماندهی قدرت ترکیبی و یکپارچه دشمنان و تهدیدکنندگان این مرز و بوم را دچار غافلگیری می‌کنیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا گفت: پیام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در این رژه سراسری این است که ایران امنیت و ثبات را در مرزهای خود با قدرت برقرار کرده و در صورت تجاوز دشمن این سرزمین را قتلگاه متجاوزان خواهد کرد.

رشید تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پشتیبان ملت‌ها و کشورهای همسایه ومنطقه است، ایران نخستین کشوری بود که از عراق و سوریه در برابر تروریست‌های جنایتکار تکفیری دفاع کرد و امیدواریم بتوانیم با برخورداری از دعای خیر شهدا و حمایت ملت بزرگ و همیشه در صحنه ایران از مرزهای عقیدتی سیاسی و جغرافیایی ایران اسلامی به بهترین وجه پاسداری کنیم.