مدیران شبکه خبری الجزیره قطر تصمیم گرفتند، ۵۰۰ تن از کارکنان خود را به منظور آن چه که این شبکه آن را افزایش کارایی الجزیره دانسته، از کار برکنار کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، شبکه خبری الجزیره قطر تصمیم گرفت،‌۵۰۰ تن از کارکنان خود را که در بخش های مختلف این شبکه فعالیت دارند، در سراسر جهان مشمول طرح تعدیل نیرو قرار دهد و این تعداد را از کار برکنار کند.

مدیران شبکه خبری الجزیره نام این طرح را “تحول در عرصه رسانه ای شبکه” نامیده اند، و در این باره اعلام کردند، بخش اعظم از این تعداد نیروی تعدیل شده ( اخراجی ) از دفتر مرکزی الجزیره در دوحه قطر هستند، و با این اقدام سعی می شود، سطح کارایی شبکه را در راستای طرح “تحول در عرصه رسانه ای شبکه” محقق سازیم.

در بیانیه شبکه الجزیره در این خصوص چنین آمده است: شبکه خبری و رسانه ای الجزیره امروز تصمیم گرفته است شمار نیروهای فعال خود در زمینه های مختلف را کاهش دهد، ( … ) این تصمیم به منظور افزایش سطح کارایی و همسو با تحولاتی که در عرصه رسانه های نوین شاهد ان هستیم صورت می گیرد، از این رو احتمال می رود، ۵۰۰ شغل در سراسر بخش های مختلف خبری این شبکه در جهان کاسته شود، که بخش اعظم این تعدیل نیرو در دفتر مرکزی این شبکه در قطر صورت خواهد گرفت.

مصطفی سواق مدیر کل شبکه الجزیره قطر هم به خبرگزاری فرانسه چنین گفته است: این تصمیم که بررسی و مطالعه آن را از چند ماه قبل آغاز کردیم، ابتدا سعی شد، تا آنجا که امکان دارد، موجب بیکاری کسی نشود و به حذف مشاغل نینجامد، اما بعد از بررسی تمام گزینه های موجود سرانجام تصمیم بر آن شد، تا برای افزایش سطح کارایی شبکه و توانایی آن برای رقابت در عرصه رسانه های میزان مشاغل را کاهش دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: این تصمیم جدید شبکه باعث خواهد شد، تا الجزیره قادر باشد، توان خود را به صورت روز افزون توسعه و گسترش دهد، و به عنوان یک سازمان و نهاد مستقل به وظیفه رسانه ای خود ادامه دهد، و موضوعات خبری را در بخش های مختلف و در بخش های گوناگون خبری در سراسر جهان به نحو احسن پوشش دهد.

سواق همچنین افزود: با توجه به این مطلب که چنین تصمیم هایی به صورت دوره ای از سوی نهادهای رسانه ای مطرح بین المللی و جهانی صورت می گیرد، شبکه الجزیره هم به مانند سایر رسانه های مطرح بین المللی برای فراهم کردن زمینه های مناسب برای رقابت رسانه ای چنین تصمیمی را اکنون اتخاذ کرده است، تا به سطح کارایی شبکه بیفزاید.

وی در ادامه گفت: ما تمام برنامه ریزی های لازم را در این زمینه به عمل آورده ایم، و ایمان داریم که می توانیم به رقابت های رسانه ای خود در سطح بین المللی ادامه دهیم، و برنامه های راهبردی درازمدتی در این خصوص تدارک دیده ایم.

شبکه خبری الجزیره قطر به عنوان یک شبکه خبری بین المللی فعالیت خود را به زبان عربی از سال ۱۹۹۶ رسما آغاز کرد، سپس شبکه های الجزیره انگلیسی و الجزیره مستند و الجزیره مستقیم و الجزیره ویژه منطقه بالکان را افزود و در کنار این شبکه ها مراکز تخصصی آموزشی و مطالعاتی هم دایر کرد،‌و همچنین پایگاه های اینترنتی و برنامه ها و نرم افزارهایی را برای شبکه های ارتباطات اجتماعی تهیه و تدارک دید، و هم اکنون این شبکه در بیش از ۷۰ شهر جهان در هر ۵ قاره دفتر نمایندگی و خبرنگار دارد.