مراحل اول و دوم عملیات بزرگ آزادسازی شهر استراتژیک «الحویجه» در استان کرکوک عراق درحالی دیروز پایان یافت که ضربات جبران ناپذیری بر پیکره تکفیری‌ها وارد آمد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، شهر حویجه در غرب استان کرکوک واقع شده است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. حضور تروریست های تکفیری در شهر حویجه موجب شده تا آنها به استان های شالی عراق اشراف داشته باشند؛ استان هایی همچون صلاح الدین، دیالی و نینوا. درست به همین دلیل است که موقعیت جغرافیایی شهر الحویجه برای تروریست های تکفیری از اهمیت بسزایی برخوردار است. از همین روی، با آزادسازی کامل شهر الحویجه در غرب استان کرکوک، ارتباط تروریست های تکفیری داعش با استان های شمالی مذکور به طور کامل قطع خواهد  «میثم علی حسین الحمدانی» یکی از شیوخ عرب استان کرکوک تداوم حضور گروه تروریستی داعش در حویجه را تهدیدی برای استان های شمالی دانست و از «حیدر العبادی» نخست‌ وزیر عراق خواست برای آزادی سازی شهر حویجه اقدام کند.

العبادی: بر اساس عهدی که با ملت خود مبنی بر آزادسازی تمامی خاک عراق بسته بودیم، آغاز فاز اول عملیات الحویجه را اعلام کردیمنیروهای ارتش عراق و اعضای حشد شعبی روز گذشته مرحله اول عملیات بزرگ آزادسازی شهر الحویجه واقع در استان کرکوک را کلید زدند. نیروهای عراقی در فاز اول این عملیات، موفق شدند دهها عنصر تکفیری را به هلاکت رسانده و بر تعداد بیشماری از مناطق و روستاهای استراتژیک واقع در شهر الحویجه سیطره یابند. این عملیات بامداد روز گذشته با دستور مستقیم «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق آغاز شد. نخست وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه ای در همین ارتباط نقش نیروهای امنیتی این کشور در نبرد با تروریسم و تحقق دستاوردهای چشمگیر را ستود. العبادی اعلام کرد: «بر اساس عهدی که با ملت خود مبنی بر آزادسازی تمامی خاک عراق بسته بودیم، آغاز فاز اول عملیات آزادسازی الحویجه را اعلام کردیم».

نیروهای عراقی در همان ساعات اولیه عملیات آزادسازی الحویجه پیروزی های چشمگیری را در نبرد با تروریست های تکفیری داعش محقق ساختند و موفق شدند کنترل بسیاری از مناطق استراتژیک در الحویجه را به دست بگیرند. همزمان با این عملیات، نیروهای عراقی برای سهولت در آزادسازی شهر الحویجه، عملیات پاکسازی مناطق واقع در محور شرقی شهر الشرقاط در استان صلاح الدین را نیز کلید زدند. نیروهای مشترک عراقی خیلی زود توانستند سه روستای استراتژیک ازجمله «کاوه»، «شیراوه» و «النوجه» را آزاد کنند تا روند آزادسازی شهر الحویجه بیش از پیش برای آنها تسهیل شود. روند پیشروی ها در نبرد با تروریست های تکفیری داعش به گونه ای بود که «عبدالأمیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه اعلام کرد که نیروهای امنیتی و همچنین اعضای حشد شعبی در جریان نبرد با داعش در این شهر موفق شدند بر مناطق و روستاهای زیادی سیطره یابند.

درهر صورت، همانگونه که گفته شد، مرحله اول عملیات آزادسازی شهر الحویجه درحالی پایان یافت که تعداد قابل توجهی از مناطق تحت تصرف داعش آزاد شدند. در همین ارتباط، فرماندهی همانگونه که گفته شد، مرحله اول عملیات آزادسازی شهر الحویجه درحالی پایان یافت که تعداد قابل توجهی از مناطق تحت تصرف داعش آزاد شدندعملیات مشترک عراق با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: «روستاها و مناطقی همچون کهاره، شیراوه، الفوجه، حمد ستیر، سبحه عثمان، کنعوص الشمالیه، کنعوص الجنوبیه، خرابه زرد، سیسبان، عین حیاوی، لزاکه، کنیطره، الحمیر، هیجل الشمالی، هیجل الوسطی، هیجل الجنوبی، عویجیله الجنوبی، عویجیله الشمالی، خضیر الجالسم و السفینه از لوث تکفیریها پاکسازی شد». فرماندهی عملیات مشترک عراق همچنین تأکید کرد که با آزادسازی این مناطق و روستاها، مرحله اول عملیات الحویجه عملا پایان یافت. این در حالی است که هیچکس تصور نمی کرد که نیروهای مشترک عراق تنها در طول چند ساعت بتوانند مرحله اول عملیات بزرگ الحویجه را با پیروزی به پایان برسانند.

اما در این میان، آنچه که نقش اصلی و اساسی در پیروزی نیروهای عراقی در مرحله اول عملیات آزادسازی شهر الحویجه را داشته، بدون شک نقش مهم، مؤثر و استراتژیک حشد شعبی بوده است. نیروهای حشد شعبی از طریق همکاری و همگرایی با نیروهای ارتش عراق موفق شدند دستاوردهای بزرگی را در این عملیات خلق کنند. نیروهای حشد شعبی در جریان این عملیات از تجربیات خود در عملیات های آزادسازی گذشته همچون عملیات های شهر فلوجه، موصل و تلعفر استفاده کردند. همین تجربیات به آنها کمک کرد تا در یک بازه زمانی کاملا کوتاه بتوانند با کمک نظامیان ارتش عراق، مرحله اول عملیات آزادسازی الحویجه را در نهایت، به سرانجام برسانند. البته حمایت های دولت عراق به ریاست حیدر العبادی از حشد شعبی به عنوان یکی از سازمان های رسمی زیرمجموعه نیروهای مسلح، در تحقق این پیروزی ها بی تأثیر نبوده است.

آزادسازی الحویجه فرصت بزرگی برای  ضربه زدن به طرح افراطی گری داعش  در القائم ، راوه و هر وجب از خاک عراق استدرهمین راستا، روز گذشته «احمد الأسدی» سخنگوی رسمی نیروهای حشد شعبی اعلام کرد: «فرزندان دلاور شما در ارتش، حشد شعبی، پلیس فدرال و نیروهای مبارزه با تروریسم از چندین محور برای آزادسازی الحویجه از چنگ تروریست های داعش و بازگرداندن آن به آغوش عراق پس از چندین سال اشغال و وحشی گری در حال حرکت هستند. به همه مردم در سراسر عراق سرفراز قول می دهیم که برای بازگرداندن همه مناطق اشغال شده و برقراری امنیت و قانون؛ در جبهه مقاومت باقی خواهیم ماند». الأسدی ادامه داد: «آزادسازی الحویجه فرصت بزرگی برای  ضربه زدن به طرح افراطی گری داعش و دولت خلافت در القائم ، راوه و هر وجب از خاک عراق است. حشد شعبی و سایر نیروهای امنیتی به تصمیم وحدت خاک عراق و وحدت ملت پایبند بوده و هرگز عزم این قهرمانان برای پیش رفتن متزلزل نخواهد شد».

نکته قابل تأمل در خصوص مرحله اول عملیات آزادسازی شهر فلوجه به عدم تأثیرپذیری نیروهای امنیتی عراق اعم از نظامیان ارتش و اعضای حشد شعبی از فضای تنش آلود سیاسی این کشور باز می گردد. در حالی که همگان تصور می کردند که در نتیجه تنش های سیاسی اخیر و منازعات میان موافقان و مخالفان برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان از دولت مرکزی بغداد، نیروهای عراقی تضعیف شوند و ابتکار عمل در عرصه میدانی را به داعش واگذار کنند، اما شاهد بودیم که برعکس این مسأله اتفاق افتاد. نیروهای عراقی با دستاوردهای گسترده خود در محور شرقی الشرقاط و همچنین در شهر الحویجه واقع در کرکوک ثابت کردند که هیچ بحران سیاسی نمی تواند بر روند مبارزه علیه تروریسم تأثیر گذاشته و آن را با خلل مواجه سازد؛ این خود به تنهایی دستاورد بزرگی است که البته با مدیریت دولت عراق محقق شده است.

این دستاوردهای میدانی در حالی یکی پس از دیگری ظهور و بروز پیدا می کنند که ایالات متحده آمریکا برای عملیاتی ساختن پروژه شوم خود مبنی بر تضعیف حشد شعبی، تلاش می کند تا آمریکا برای تضعیف حشد شعبی، تلاش می کند تا میان اعضای این گروه و همچنین نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان اختلاف افکنی کندمیان اعضای این گروه و همچنین نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان اختلاف افکنی کرده و شعله های آتش جنگ میان این دو را روشن کند. آمریکایی ها سعی دارند تا از رهگذر، زمینه خروج حشد شعبی از تحولات میدانی عراق را فراهم سازند. درهمین ارتباط،  «عدنان فیحان» رئیس دفتر سیاسی جنبش «عصائب أهل الحق» عراق در سخنانی از تلاش آمریکا برای تضعیف نیروهای حشد شعبی خبر داد. وی در این خصوص گفت: «ایالات متحده آمریکا با تفرقه افکنی میان حشد شعبی و پیشمرگه به دنبال اجرایی ساختن پروژه تضعیف حشد شعبی است». فیحان همچنین تصریح کرد: «دولتمردان آمریکایی به دنبال آن هستند تا از طریق به راه انداختن جنگ میان حشد شعبی و پیشمرگه هدف خود را به ثمر بنشانند».

با پایان موفقیت آمیز مرحله اول عملیات بزرگ آزادسازی شهر الحویجه در استان کرکوک عراق، مرحله دوم این عملیات نیز از امروز جمعه آغاز شد. در همین راستا، حشد شعبی در بیانیه ای اعلام کرد: «نیروهای حشد شعبی و نیروهای امنیتی عراق بامدا امروز مرحله دوم عملیات آزادسازی مناطق غرب الحویجه در جنوب غرب کرکوک را برای آزادسازی مناطق باقی مانده تحت اشغال داعش در منطقه الزاب در غرب الحویجه، شروع کردند». حشد شعبی در همان ساعات اولیه آغاز این عملیات، توفیقات فراوانی را به دست آورد. نیروهای مردمی عراق موفق به آزادسازی روستای المحمودیه و سیطره بر جاده ارتباطی آن با مخمور و شمال الزاب شدند.

نیروهای تیپ ۱۱ حشد شعبی روستای المحمودیه در شرق الشرقاط در استان صلاح الدین را از لوث داعش آزاد کردند و بر جاده ارتباطی میان این روستا و مخمور و شمال الزاب مسلط شدنداز سوی دیگر، حشد شعبی عراق اعلام کرد: «نیروهای تیپ ۱۱ حشد شعبی روستای المحمودیه در شرق الشرقاط در استان صلاح الدین را از لوث داعش آزاد کردند و بر جاده ارتباطی میان این روستا و مخمور و شمال الزاب مسلط شدند. نیروهای مردمی در روستای کرده هار در شرق الشرقاط عملیات انجام دادند». از سوی دیگر، عبدالامیر رشید یارالله فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه از آزادسازی ۱۹ روستا از لوث داعش در مرحله دوم عملیات آزادسازی الحویجه خبر داد. وی اعلام کرد: «نیروهای لشگر نهم زرهی و نیروهای حشد شعبی روستاهای دومه عزی، عرب لوک، تل غزال، الخضیره، عزیز عبید، الحدیقه، مندیان غربی، شرقی، کرد دیوانه، شناوه، کردخال، کرمش لزاکه، باش تپه، باش بند، دومه ادریس، کلیخه، کریعه، خندق بزرگ و تل المصر را از لوث داعش آزاد کردند». برهمین اساس مرحله دوم عملیات آزادسازی شهر الحویجه نیز با موفقیت کامل به پایان رسید.

عملیات آزادسازی شهر الحویجه همچنان ادامه دارد و نیروهای عراقی دست از مبارزه با تکفیریها در این شهر نکشیده اند. هادی العامری دبیرکل سازمان بدر عراق در این ارتباط می گوید:«عملیات آزادسازی الحویجه طبق برنامه ریزی های قبلی پیش می رود. نیروهای عراقی عملیات الحویجه را از سه محور دنبال می کنند. عملیات الحویجه برای دومین روز متوالی است که ادامه پیدا می کند. نیروهای عراقی این عملیات را از محور شرقی الشرقاط آغاز کردند». با توجه به آزادسازی بیش از ۴۰ منطقه و روستای استراتژیک در الحویجه طی مراحل اول و دوم عملیات آزادسازی این شهر، صفوف تروریست های تکفیری به شدت متلاشی شده و آنها در الحویجه کاملا زمین گیر شده اند.

منبع؛ مهر