استاد دانشگاه لندن و مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق گفت که مقاومت در یمن در امتداد محور مقاومت و بازدارندگی قرار گرفته است.

به گزارش پرس شیعه؛ علی رمضان الأوسی استاد دانشگاه لندن و مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق به تشریح یک سال تجاوز عربستان به یمن پرداخت.

در حملات جنگنده‌های عربستانی به صنعا، خلبانان اسرائیلی حضور دارند

وی در این مصاحبه گفت: پس از آنکه یک سال از تجاوز عربستان و همراهانش به یمن می‌گذرد یمن ثابت کرد که ملتی بردبار و مقاوم و شجاع بوده و امروز جنگ در گاهی از اوقات در شهرهای مرزی و داخل عربستان سعودی دنبال می‌شود. نظامیان سعودی هم اکنون تنها جرات بمباران هوایی شهرهای یمن را دارند و حتی گفته می‌شود که در برخی از حملات جنگنده‌های ائتلاف به سرگردگی عربستان، خلبانان اسرائیلی نیز حضور داشته‌اند که به طور خاص صنعا را مورد هدف قرار می‌دهند

و فکر می‌کنم که به زودی و پس از آنکه جنگ در باقی مناطق به سرانجام رسید، ارتش و کمیته‌های مردمی به عدن خواهند رفت و آنجا را آزاد می‌کنند. معتقدم که تمامی مزدورانی که عربستان آنها را بسیج کرده چه از حزب الاصلاح یمن، چه القاعده و حتی داعشی‌ها با شکست مواجه خواهند شد و فرار می‌کنند.
عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از یمن است

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق اضافه کرد: عربستان طی روزهای اخیر و در پی شکست‌هایش خواستار مذاکره با نیروهای انقلابی یمن شد که این اقدام با هدف متوقف شدن حملات نیروهای یمنی به شهرهای مرزی عربستان و خارج شدن آبرومندانه از یمن است اما بر اساس گزارش‌ها این مذاکرات نتیجه‌ای در بر نداشته و برای عربستان امکان ندارد که بدون پرداخت بهایی گزاف از یمن خارج شود.

عربستان در هفتمین جنگ علیه یمن همانند گذشته شکست خواهد خورد

وی اضافه کرد: معتقدم هفتمین جنگی که میان عربستان و یمن روی می‌دهد همانند شش جنگ گذشته، عربستان بازنده جنگ خواهد بود و جنگ اخیر نیز همانند جنگ‌های گذشته خواهد بود و واقعیت‌های میدان جنگ این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

سکوت مجامع بین‌المللی در برابر کشتارها در یمن تاسف آور است

الاوسی گفت: متاسفانه با وجود نابودی زیرساخت‌ها و کشتار کودکان و غیرنظامیان توسط عربستان اما مجامع بین‌المللی سکوت پیشه کرده‌اند این در حالی است که تمامی نهادهای بین‌المللی و در راس آنها شورای امنیت سازمان ملل باید در برابر این کشتارها واکنش نشان دهند.در واقع همه دستاوردهای این جنگ در راستای منافع ملت یمن بوده و زیان بزرگ برای عربستان بوده است.

جنگ در یمن به صورت سیاسی و نه نظامی پایان خواهد یافت

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره آینده روند سیاسی در یمن گفت: من معتقدم که سرانجام روند سیاسی در عرصه میدانی مشخص خواهد شد. تمامی نشانه‌ها حاکی از آن است که ملت یمن توانسته مرزها و استقلال خود را حفظ کند و خود را از دست نشانده‌های دولت ریاض پاکسازی کند. من معتقدم که درگیری‌ها در یمن سرانجام به صورت سیاسی و نه نظامی پایان خواهد یافت چون عربستان قادر به پیشبرد جنگ در عرصه میدانی نبوده و تنها به بمباران می‌پردازد و با این اقدام امکان پیروزی در جنگ وجود ندارد.

این در حالی است که یمنی‌ها بر پیروزی در این نبرد اصرار دارند و همین موضوع هرگونه امکان پیروزی و پیشروی سعودی‌ها را پیچیده خواهد کرد و عربستان سرانجام به سوی راه حل سیاسی گام خواهد برداشت و این به نفع ملت یمن خواهد بود و این ملت یمن خواهد بود که سردمداران خود را انتخاب خواهد کرد. ملت یمن ملتی انقلابی و ریشه‌دار و هوشیار بوده و این ملت قادر به انتخاب میان مزدوران پناهنده شده به ریاض و کسانی که مقاومت در برابر متجاوزان را انتخاب کردند، است.

الاوسی گفت: معتقدم که سرانجام این جنگ به صورت سیاسی حل خواهد شد و صندوق‌های انتخابات آینده سیاسی یمن را رقم خواهد زد و امکان دارد که این انتخابات زیر نظر سازمان‌های بین‌المللی یا سازمان ملل برگزار شود و فشارهای عربستان بی اثر خواهد شد و پول‌های سعودی نخواهد توانست که وجدان ملت یمن را بخرد.
مقاومت در یمن در امتداد محور مقاومت و بازدارندگی قرار گرفته است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مقاومت ملت یمن در برابر تجاوزهای عربستان گفت: ملت یمن ثابت کرد که ملتی قدرتمند در منطقه است و عاشق خاک وطن و تمامی دارایی‌های کشورش است و این مردم بودند که این جنگ را به صورتی اداره کردند که سرانجام به نفع این ملت شد. این در حالی است که نیروهای یمنی وارد خاک عربستان شده و پایگاه‌های سعودی در داخل عربستان را نیز تحت کنترل گرفتند. عربستان بارها تلاش کرد که قبیله‌های یمنی را با پول و وعده همراه خود کند اما در این اقدام موفق نشد. امروز باید نحوه مقاومت ملت یمن در دانشگاه‌های نظامی مورد مطالعه قرار بگیرد.

ملت یمن با سلاح‌های ابتدایی و ساده توانست در برابر تانک‌ها و جنگنده‌ها و امکانات نظامی پیشرفته مقاومت کنند و در نتیجه نوع جدیدی از مقاومت در عرصه میدانی پدیدار گردید و معتقدم که مقاومت در یمن هم اکنون توانسته در کنار مقاومت در لبنان و مقاومت در غزه و مقاومت در عراق و سوریه قرار بگیرد و در نتیجه این محور بزرگ مقاومت و بازدارندگی خواهد توانست که بر کشورهایی نظیر عربستان و همراهانش پیروزی شود. آینده از آن مقاومت و ملت‌هایی خواهد بود که از جان و ناموس مردم حمایت می‌کنند.