یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که هیاتی این جنبش امروز یکشنبه در قاهره با مسئولان دستگاه اطلاعاتی مصر دیدار می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از رسانه‌های فلسطین، اسماعیل رضوان در اظهاراتی گفت که هیاتی از رهبران حماس به ریاست موسی ابومرزوق امروز یکشنبه با مسئولان دستگاه اطلاعاتی مصر جهت تکمیل گفت وگوهای قبلی و تقویت روابط دوجانبه دیدار می کند.

وی ابراز امیدواری کرد که این دیدارها به عبور از مرحله تنش بین دو طرف و احیای نقش آفرینی مصر در قبال ملت فلسطین و نیز کاهش درد و رنج ساکنان نوار غزه منجر شود.

در همین رابطه محمود الزهار از رهبران حماس دو روز پیش، دیدارهای قبلی هیات رهبران حماس با مسئولان سازمان اطلاعات مصر را مثبت و مورد قبول خواند و تاکید کرد که طرفین در دیدارهای مذکور توافق کردند که مرزهای باریکه غزه با مصر را کنترل کرده و مانع از ورود افراد مسلح از نوار غزه به صحرای سینای مصر یا قاچاق سلاح از این مسیر شوند.

وی افزود که هیات حماس خواستار بازگشایی گذرگاه زمینی رفح در مرزهای نوار غزه با مصر، تقویت مبادلات تجاری میان طرفین و حل تمامی مشکلات با طرف مصری شد و تنها مشکلات موجود در این زمینه ها به ساز و کار و زمان اجرای این توافقات مربوط می شود و اختلافی بر سر اصل این موضوعات وجود ندارد.

هیات رهبران حماس متشکل از رهبران داخل غزه و خارج از فلسطین در فاصله روزهای ۱۲ تا ۱۵ ماه مارس جاری به قاهره سفر کرد و پس از برگزاری چندین دیدار با مقامات مصری و به ویژه مسئولان سازمان اطلاعات این کشور، برای دیدار با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس راهی قطر شد.

این رهبر جنبش حماس همچنین اعلام کرد که این جنبش پاسخ های مثبتی برای پیشنهاد ارائه شده از سوی طرف مصری در راستای بحث های صورت گرفته طی هفته گذشته در قاهره آماده کرده است.

محمود زهار همچنین تصریح کرد که طرف مصری هرگز از حماس نخواسته است که در مساله صحرای سینا که شاهد تنش و ناآرامی های گسترده است، دخالت کند. وی افزود حماس نیز هرگز حاضر نیست سلاحش را در جایی غیر از غزه مورد استفاده قرار دهد و در امور کشورهای دیگر دخالتی نمی کند و این موضع ثابت این جنبش است.

روابط مصر و حماس از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهور سابق این کشور در ژوئیه سال ۲۰۱۳ به تیرگی گرایید و مراجع مصری به خاطر ارتباط نزدیک حماس با مرسی، اتهامات متعددی علیه این جنبش مبنی بر دخالت در امور این کشور مطرح کردند، اما گذشت زمان کذب و بی اساس بودن این اتهامات را ثابت کرد.