وزیر خارجه عراق در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از کشورهای دوست خواست تا به بغداد در زمینه دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای و ساخت نیروگاه اتمی کمک کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «اسکای نیوز»، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار همکاری با بغداد برای ساخت نیروگاه اتمی برای مصارف صلح آمیز شد.

ابراهیم جعفری تأکید کرد که عراق از تریبون سازمان ملل بر اساس حق مشروع کشورها در بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای، از کشورهای دوست می خواهد که بغداد را در ساخت نیروگاه های اتمی برای مصارف صلح آمیز یاری کنند.

عراق سه نیروگاه اتمی در مجموعه «التویثه» داشت که در دوره ای یکی از مراکز اصلی تحقیقات هسته ای در جنوب بغداد به شمار می رفت، در سال ۱۹۸۱ با حمله جنگنده های اسرائیلی یکی از این نیروگاه ها تخریب شد و بعد از آن هم دو نیروگاه دیگر در دوران جنگ خلیج فارس که به جنگ آزادسازی کویت هم معروف است به وسیله جنگنده های آمریکایی در سال ۱۹۹۱ منهدم شده بودند.

برنامه هسته ای عراق در آگوست ۱۹۵۹ با مشارکت اتحاد وقت جماهیر شوروی پا گرفت و در دوران صدام حسین رشد زیادی پیدا کرد،‌ در حدی که بعد از حمله اسرائیل به نیروگاه های اتمی عراق در سال ۱۹۸۱ برنامه هسته ای این کشور به دستور صدام به صورت پنهانی ادامه پیدا کرد و دانشمندان عراقی بدون همکاری با دانشمندان خارجی موفق به غنی سازی اورانیوم شده بودند که این برنامه با ورود کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا متوقف شد.