مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تبدیل خانه شیخ محمد خیابانی به موزه مشروطه از سوی شهرداری خامنه در آینده خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ فرزین حق پرست، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی امروز در جمع خبرنگاران گفت: خانه شیخ محمد خیابانی مربوط به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی با شماره ۳۱۳۹۳ و پل گؤیجه بل متعلق به دوره پهلوی با شماره ۳۱۳۹۲ به ثبت ملی رسیدند.

وی درباره اهمیت ثبت خانه شیخ محمد خیابانی که از روحانیان آزادی‌خواه تبریز به شمار می رود، گفت: به دلیل اقدامات و خدمات بی شمار شیخ محمد خیابانی، سالها تلاش در راه مشروطیت، ایجاد نوعی انقلاب فرهنگی بین اقشار مختلف مردم، تلاش در مسیر حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران و تامین آزادی سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی کشور ثبت ملی خانه وی در خامنه بسیار مهم و ضروری بود.

حق پرست با اشاره به معماری ساده و زیبای خانه شیخ محمد خیابانی، قاب بندی های آجری ساده، ورودی ساباط مانند و ایوان با ستون های چوبی را از مشخصات خانه وی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه بنای مذکور در اصل خانه ای یک طبقه و خشتی بوده و احتمالا در دوره پهلوی بخش غربی به آن اضافه شده است، یادآور شد: اکثر قسمت های بنا سالم است و تنها برخی از آجرهای نما دچار فرسودگی شده اند.

حق پرست از تبدیل خانه شیخ محمد خیابانی به موزه مشروطه از سوی شهرداری خامنه در آینده خبر داد و گفت: این خانه در آینده مرکز برنامه های مختلف فرهنگی خواهد بود.

وی درباره پل گؤیجه بل نیز خاطر نشان کرد: پل مذکور متعلق به دوران پهلوی بوده و در حال حاضر تنها مسیر ارتباطی کاروانسرای گوئجه بل به شمار می رود و به همین علت از اهمیت خاصی برخوردار است.

حق پرست با بیان اینکه این پل دارای ۳ دهنه با طاق های سنگی نیم دایره و پایه های سنگی می باشد، طاق های نیم دایره سنگی پل را نمایانگر معماری بومی منطقه در دوره پهلوی و از ویژگی های خاص آن دانست.