من خبرنگاری هستم که به کشورهای اسلامی مختلفی سفر کرده‌ و از نزدیک با مهمان نوازی، کنجکاوی و رفتار دوستانه مسلمانان روبرو بوده و به مراسم شام آن‌ها دعوت شده‌ام. از همان آغاز من کشش عمیقی به جامعه مسلمانان احساس کردم…

به گزارش پرس شیعه؛ جودیت فین روزنامه‌نگار و نویسنده اهل سانتا فه در نیومکزیکو مقاله‌ای درباره برگزاری نشست‌های میان ادیانی نوشته است. او در این مقاله با اشاره به مشکلات مسلمانان در سال‌های اخیر، اسلام‌هراسی در غرب و تبلیغات رسانه‌های غربی می‌نویسد: امروز آن‌ها با مسلمانان در افتاده‌اند و فردا ممکن است به سراغ پیروان ادیان دیگر بروند. من خبرنگاری هستم که به کشورهای اسلامی مختلفی چون اردن، سوریه، ایران، آذربایجان، مصر و لبنان سفر کرده‌ام. مدتی در مراکش و تونس زندگی کرده و شخصا و از نزدیک با مهمان نوازی، کنجکاوی و رفتار دوستانه مسلمانان روبرو بوده و به مراسم شام آن‌ها دعوت شده‌ام. از همان آغاز من کشش عمیقی به جامعه مسلمانان احساس کردم و از خودم می‌پرسیدم چرا دنیای امروز مسلمانانی را که پیش از این ملاقات کرده ام، با تروریست‌های جنایتکار یکی می‌کند؟!

ایده آغاز تشکیل اجتماعات میان ادیانی بانوان در نیومکزیکو

ما در آغاز شروع به دعوت از تعدادی دوست خارجی کرده و از مهمانان خواستیم که غذاهای سنتی مخصوص کشور‌هایشان را فراهم کنند. ما از کشورهایی مانند ایران، مصر، لیبی و کلمبیا مهمانانی داشتیم. ما غذاهای مختلفی چون فسنجان از ایران، کوسکوس از مصر و آلبوندیگاس از مکزیک داشتیم.

بعد از صرف شام در اتاق پذیرایی دور هم جمع شده و من از مهمانان خواستم که در حمایت از همسایگان و دوستان مسلمان‌ به ما کمک کنند. سپس ساعت‌ها به صحبت پرداخته، در میان جلسه به این نتیجه رسیدم که باید جلساتی نیز با حضور بانوان مسلمان برگزار شود تا آن‌ها نیز در جلسات میان ادیانی مشارکت داشته باشند. به این ترتیب تدارکات کار انجام شده و زنان مسلمان که بعضی مسلمان به دنیا آمده، بعضی به این دین گرویده بوده و عده‌ای نیز اهل آمریکا و عده‌ای اهل کشورهای خارجی بودند در این نشست‌‌ها مشارکت کردند.

واکنش بانوان مسلمان به تشکیل نشست‌های میان ادیانی

زنان مسلمان رفتار و گفتاری آمیخته با حجب و حیا و لباس‌های پوشیده و موقر دارند. بعضی از آن‌ها نمی‌خواستند روبروی دوربین فیلم برداری حاضر شده و عده‌ای دیگر نیز دوست نداشتند در جمع عمومی دیده شوند. بعضی از آن‌ها نیز نگران بودند که مورد هدف حملات اسلام‌هراسانه قرار بگیرند. سرانجام توانستیم ۱۰ تن از بانوان مسلمان را دور هم جمع کنیم تا در کنار یکدیگر به مبارزه با کلیشه‌های رایج و تعلیم اسلام حقیقی به مردم بپردازیم.

تشکیل جلسات میان ادیانی بانوان نیومکزیکو

سخنان زنان مسلمان در این زمانه از اهمیت بالایی برخوردار بود. قصد ما این بود که در جلسه میان ادیانی بانوان نیومکزیکو سخنرانی برگزار نشود بلکه در عوض بازدیدکنندگان در جلسات سئوالات اسلامی خود را پرسیده و بانوان مسلمان پاسخ دهند. ما در آغاز جلسه نیز به شرکت کنندگان گوشزد کردیم که بانوان مسلمان به اندازه علمای دینی اطلاعات اسلامی ندارند و تنها می‌توانند تجربه‌های واقعی خود را از زندگی در اجتماعات و کشورهای اسلامی ارائه دهند و هدف از برگزاری این جلسه نیز این بود که زنان مسلمان داستان‌های مذهبی و زندگی خود را با سایرین به اشتراک بگذارند.

در آغاز جایی برای تشکیل جلسات نداشتیم تا اینکه به کمک یکی از بانوان مسلمان توانستیم سالن دانشکده هنر و طراحی در سانتافه نیومکزیکو را که ۱۸۶ نفر صندلی داشت، آماده کنیم. بعد از مدتی فعالیت‌های خود را رسانه‌ای کرده و با رادیو و تلویزیون تماس گرفتیم.

زمانی که درهای سالن در ۱۰ ژانویه گشوده شد یکباره عده زیادی از زنان، مردان و نوجوانان به داخل سالن هجوم آورند. در میان آن‌ها پیروان ادیان و مکاتب مختلفی چون اسلام، مسیحیت، یهودیت، بودایی‌ها و هندوها حضور داشتند. به زودی تمام صندلی‌ها پر شد و با حضور بیش از ۴۰۰ نفر، بعضی از حاضران مجبور شدند روی زمین بنشینند.

سئوالات مختلفی درباره حجاب، اسلام و نقش زنان در اسلام و قرآن پرسیده شد و زنان مسلمان با درایت به سئوالات پاسخ دادند. یکی از سئوالات درباره علت نفرت فلسطینیان از یهودیت و اسرائیل بود. پاسخ این سئوال را یک بانوی فلسطینی با اشاره به مسئله اشغال سرزمین‌های فلسطین به دست صهیونیست‌‌ها داد و گفت که دشمنی مسلمانان با یهودیت نیست بلکه آن‌ها تنها دشمن اسرائیل و صهیونیسم هستند، این پاسخ کوبنده او با تشویق گسترده حاضران روبرو شد.

هفته بعد نیز جلسه‌ای در شهر آلبوکرک نیومکزیک برگزار کردیم و بار دیگر شاهد حضور فراوان پیروان ادیان مختلف بودیم.

زنان مسلمان، قاطع و پرشور و معقول هستند

در این جلسات به تدریج رابطه نزدیکی میان بانوان ادیان مختلف ایجاد شد و نشست‌های میان ادیانی رشته‌ای ناگفتنی میان ما ایجاد کرد. لورا واندرولرد، یک زن یهودی بازنشسته درباره بانوان مسلمان گفت: آن‌ها زنانی فوق العاده، قاطع و قدرتمند هستند. زمانی که درباره ایمان و اعتقاداتشان سخن می‌گویند، بسیار پرشور و معقول هستند. آن‌ها زنانی هستند که به خانواده، کسب و کار و حرفه‌ای که دارند اهمیت داده و من خواهان آشنا شدن بیشتر با این بانوان هستم. زنانی که در دنیایی مشابه دنیای ما و آرزوهای ما زندگی می‌کنند با این تفاوت که آن‌ها با مشکلات بیشتری روبرو هستند و با این حال هنوز به دین و اعتقادات خود پایبند هستند.