سفیر سابق ایران در عراق با برشمردن دردسرهای زیاد پیش روی اقلیم کردستان گفت که با افول داعش حمایت اسرائیل از همه پرسی نشان دهنده این است که با محور قراردادن کردها به دنبال تجزیه عراق است.

­به گزارش پرس شیعه به نقل از صدا و سیما، حسن کاظمی قمی در برنامه یکشنبه شب «تیتر امشب» شبکه خبر درباره اهداف برخی جریان های سیاسی در اقلیم کردستان عراق ­از پیگیری بحث­همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق افزود: بارزانی و سردمداران­ همه پرسی تجزیه خواهی اقلیم کردستان عراق، به دنبال فرافکنی بحران کردستان عراق هستند.

­وی گفت: در طول دو سه سال اخیر وضعیت اقتصادی و اجتماعی و امنیتی کردستان عراق، ­در نتیجه سیاست های غلط به سمت بحران پیش رفته است و نفت کردستان عراق به سمت رژیم صهیونیستی ­رفت و بحران امنیتی پیش آمد.
­
کاظمی قمی اضافه کرد: یکی از اهداف شکل دهی داعش مسئله تجزیه عراق بود. بعد از اشغال موصل رژیم صهیونیستی اعلام کرد عراق تجزیه شد و ما از استقلال کردستان اعلام حمایت می کنیم.

سفیر سابق ایران در عراق گفت: ما یک قانون در عراق داریم و یک قانون بین الملل داریم که این همه پرسی مغایر همه اینهاست.

وی افزود: مشروعیت اقلیم کردستان عراق بر مبنای قانون اساسی است و این مسئله ­خلاف قانون اساسی عراق است و قانون اساسی عراق اجازه برگزاری چنین همه پرسی را نمی دهد و در داخل کردستان عراق هم مرجعی که ادعای برگزاری این همه پرسی را دارد، خود قانونی نیست.

وی افزود: اینکه گفته می شود موضوع استقلال و تجزیه طلبی یک آرمان کردی است درست نیست بلکه خاستگاه خارجی داشته است و رژیم صهیونیستی و آمریکا از این طرح حمایت می کنند.

کاظمی قمی ادامه داد: در طول ۵۰ سال گذشته اقلیم کردستان عراق هیچگاه تا این حد در آسایش و رفاه نبود و قراردادهای نفتی بسته است و نفتی که در این چند سال فروخت معلوم نیست درآمدش به کجا رفت؟

سفیر سابق ایران در عراق افزود: مشکلاتی که از این پس در کردستان به وجود خواهد آمد، قطعا دردسرهای زیادی برای اقلیم کردستان عراق بوجود خواهد آورد از قبیل بستن مرزهای هوایی ایران.
­­
رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه هم درباره هدف از برگزاری همه پرسی جدایی­ اقلیم کردستان عراق گفت: معمولا همه جوامع به دنبال یک شرایط بهتر هستند، آنچه درباره رفراندوم استقلال کردستان مطرح است این سوال را ایجاد می کند که آیا این همه پرسی شرایط را بهتر می کند یا بدتر؟ بستن حریم هوایی ایران و ترکیه به روی اقلیم مشخص می کند که هواپیماهای اقلیم دیگر قادر به خروج از مرزها نیستند واگر مرزها بسته شود با حجم وابستگی ۹۳ درصد مواد غذایی، اقلیم کردستان با بحران مواجه خواهدشد.
­
وی افزود: بارزانی بر اساس قانون اساسی دو دوره می توانست باشد وی بعد از دو­دوره به زور در این پست مانده و به پارلمان اجازه دخالت نداده است و دستور تیر نیز داده است ، وی باید در ابتدا موضوع مشروعیت خود را مشخص کند.
­
وی گفت: این رفراندوم ممکن است رای بیاورد چون مردم با این شرایط، احساسی برخورد می کنند درحالی که شرایط عقلانی حکم می کند شرایط را بسنجند. تنها اسرائیل است که با همه پرسی موافقت کرده است چون یک هدف سیاسی دیگر مد نظرش است.
­
رویوران اضافه کرد: داستان داعش رو به پایان است. اسرائیل و عواملی که در منطقه به دنبال ناامنی هستند در حال حاضر کردها را محور قرار داده اند. علت این که این مساله اتفاق می افتد این است که کار غیر قانونی بارزانی عملی شود و حمایت اسرائیل از کردها نیز به بحران دامن زده است.
­
وی افزود: حزب دموکرات­ کردستان که در راس آن بارزانی است حامی اصلی همه پرسی است. در اتحادیه میهنی کردستان دو دستگی دیده می شود و احزاب اسلامی به گونه ای موافق این همه پرسی نیستند.
­
رویوران گفت: در کردستان فرایند پوپولیستی حاکم است و شرایط عقلانی حاکم نیست. رفتار غیرمنطقی بر اساس بسیج احساسات رخ داده است. ممکن است خیلی از مردم آنجا از این رفراندوم حمایت کنند اما هر رای آری رای به ادامه بحران است. همین الان بدون رفراندوم اقلیم کردستان با بدهی های فراوان مواجه است و حتی نمی تواند حقوق کارمندان را پرداخت کند.
­
وی افزود: در ابتدای عملیات موصل، حیدر العبادی ده میلیارد دلار به اقلیم کردستان داد اما همچنان قادر به پرداخت حقوق نیستند. این ها نشان دهنده راه های اشتباهی است که اقلیم از قبل رفته و قادر به کنترل آن نیست.­
­
رویوران گفت: اقلیم کردستان عراق ­با سه استان شکل گرفت.این اقلیم ­با استفاده از فروپاشی نیروهای مسلح عراق در چند استان از جمله نینوا پیشروی کرد. نینوا منطقه ای مسیحی نشین است و سنجار نیز منطقه ای ایزدی نشین است. دوم اینکه کرکوک را گرفتند. کرکوک در حقیقت عراق کوچک است چون از همه گروه هایی که در عراق هستند در کرکوک دیده می شود. به جز قسمت های شرقی، بقیه قسمت های کرکوک کرد نشین نیست. حوزه های نفتی کرکوک را گرفتند و در زمانی که داعش حضور داشت از طریق ترکیه اقدام به فروش غیرقانونی نفت کرکوک کرده اند.
­
این کارشناس منطقه ادامه داد: در استان صلاح الدین در منطقه کفری که بخشی از اداری صلاح الدین است نیز پیشروی کرده اند. در قسمت های دیالی در منطقه خانقین نیز حضور دارند.
­
رویوران گفت: ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق می گوید بعد از ایجاد شرایط باید همه پرسی ­برگزار شود تا مردم تصمیم بگیرند که می خواهند زیر نظر عراق باشند یا کردستان اما در زمان داعش و ناامنی در عراق این همه پرسی ممکن نبود. ­این اختلاف با­ دولت مرکزی است. چون این نقض قانون اساسی است­ که کردستان به زور سرنیزه و اشغال به فکر نقض قانون است. ­مجموعه ای از اقدامات غیرقانونی نه تنها در کردستان بلکه در حاکمیت فدرال عراق در حال شکل گرفتن­ است.