همه پرسی استقلال اقلیم کردستان درحالی از ساعتی قبل آغاز شده است که تلویزیون رژیم صهیونیستی رسما اعلام کرد که تل آویو تنها حامی این همه پرسی است.

به گزارش پرس شیعه، همه پرسی اقلیم کردستان درحالی قرار است امروز دوشنبه برگزار شود که با مخالفت های شدید طرف های داخلی و خارجی مواجه شده است.

*رسانه صهیونیست: اسرائیل تنها حامی همه پرسی است

کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد: اسرائیل تنها طرفی است که حمایت کامل خود از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین عنوان کرد: به جز اسرائیل هیچ طرف دیگری رسما و علنا حمایت خود را از همه پرسی کردستان عراق اعلام نکرده است.

پیشتر عبدالرحیم الشمری نماینده پارلمان عراق در خصوص حمایت صهیونیستها از همه پرسی اقلیم کردستان گفته بود: تنها طرفی که موضع خود در حمایت از جدایی اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد را به صورت واضح و روشن اعلام کرده است، رژیم صهیونیستی است.

وی همچنین تأکید کرده بود: این موضع صراحتا توسط مقامات رژیم اسرائیل در رسانه ها عنوان شده است. پروژه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان یک پروژه صهیونیستی است. اسرائیلی ها از این رهگذر به دنبال ایجاد نا امنی در منطقه و همچنین تجزیه کشورهای مختلف و به ویژه عراق هستند.

بارزانی رأی خود را به صندوق انداخت

«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در دقایق اولیه آغاز همه پرسی استقلال این اقلیم از دولت مرکزی بغداد، رأی خود را به صندوق انداخت.

استاندار کرکوک نیز پس از مسعود بارزانی، رأی خود را به صندوق انداخت.

قرار است رأی گیری در اقلیم کردستان تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه پیدا کند.

این همه پرسی در حالی برگزار می شود که طرف های داخلی و خارجی متعددی با آن مخالفت کرده اند.

وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای ضمن باطل خواندن این همه پرسی تأکید کرد که آنکارا آن را به رسمیت نمی شناسد.

*آنکارا: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسیم

وزارت خارجه ترکیه به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه ترکیه تأکید کرده است که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از نظر آنکارا باطل است.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرده است که آنکارا همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین گفته است: همه پرسی استقلال کردستان عراق، تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه است.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد اگر همه‌پرسی جدایی کردستان امنیت این کشور را تهدید کند، آنکارا تمام اقداماتی را که لازم باشد، انجام می‌دهد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین از اتباع خود خواست تا هرچه سریعتر از کردستان عراق خارج شوند.

*همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق آغاز شد

با وجود مخالفت های شدید داخلی و خارجی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق دقایقی پیش آغاز شد.

طبق اعلام رسانه های عراقی، این همه پرسی که از صبح امروز آغاز شده است تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه پیدا خواهد کرد.

*رئیس پارلمان عراق: نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان هیچ گونه اثر قانونی نخواهد داشت

«سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق ضمن تاکید بر حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور اعلام کرد که همه پرسی اقلیم کردستان بر انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت.

الجبوری گفت: وحدت عراق دغدغه اصلی ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. ما به باقی ماندن کردها در چارچوب یک میهن اهتمام داریم. نمایندگان کرد نسبت به حفظ وحدت عراق قسم یاد کرده اند.

رئیس پارلمان عراق افزود: در پیش گرفتن سیاست های اشتباه باعث شده است تا خفقان ایجاد شود و کار به جایی برسد که هم اکنون شاهد آن هستیم.

وی ادامه داد: مرحله تروریسم پایان یافت و وارد مرحله سازندگی شدیم اما موضوع همه پرسی ما را غافلگیر کرد. حل مشکلات عراق از طریق گفتگو بین تمام طرف ها میسر است.

الجبوری اظهار داشت: اگر وحدت را حفظ نکنیم همگی زیان می بینیم. چارچوب دموکراتیک تنها راه حفظ وحدت عراق در مقابل خطرات است.

وی افزود: همه پرسی بر انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت و کشور را وارد مرحله جدیدی می کند. نتایج همه پرسی هیچ گونه اثر قانونی به همراه نخواهد داشت.

*گفتگوی تلفنی روحانی با اردوغان و العبادی درباره همه‌پرسی اقلیم

روسای جمهور ایران و ترکیه یکشنبه شب به صورت تلفنی پیرامون روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه و در راس آنها همه پرسی اقلیم کردستان عراق که قرار است امروز دوشنبه برگزار شود رایزنی کردند.

در همین راستا، منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در این گفتگوی تلفنی اعلام کردند که همه پرسی اقلیم کردستان در صورت برگزاری موجب هرج و مرج در منطقه خواهد شد.

دو طرف همچنین بر اهمیت وحدت و تمامیت ارضی عراق تاکید کردند. روسای جمهور ایران و ترکیه در خصوص سفر ماه اکتبر اردوغان به تهران نیز گفتگو نمودند.

از سوی دیگر حسن روحانی در تماس تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق بر مخالفت با هرگونه اقدامی که مغایر تمامیت ارضی عراق باشد، تاکید کرد.

در همین حال حیدر العبادی بر تلاش دولت عراق برای تکمیل آزادسازی تمام اراضی عراق از سیطره باندهای تروریستی و اولویت این امر تاکید نمود.

*سیدعمار حکیم: عراق امروز با خنجر داعش و همه پرسی رو به رو است

سید عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق در مجلس عزای حسینی در دفترش در بغداد اظهار داشت: صبر ما زیاد است و تلاش های زیادی برای راضی کردن رهبران کُرد در خصوص عمل به قانون اساسی انجام دادیم، اما تحمیل عقیده به صورت فردی به نتیجه نخواهد رسید و همگان احساس خواهند کرد که ملت کردستان اگر به سمت همه پرسی حرکت کند بیشترین ضرر را خواهد دید.

وی افزود: خطاب به ملت کردستان می گوییم که شما دوستان ما هستید و جای شما در قلبهای ماست اما این همه پرسی شما را به نتیجه نخواهد رساند و چیزهای زیادی از دست خواهید داد و زمانی پشیمان خواهید شد که سودی ندارد.

رئیس ائتلاف ملی عراق در ادامه تصریح کرد: آبادانی در اقلیم کردستان با چه پولی صورت گرفته؟ نه اینکه با درآمد حاصل از فروش نفت و اموال عراق انجام شده پس چرا الان ما به صدام و کسانی که در عملیات انفال شرکت داشتند تشبیه می شویم؟ ما در حال حاضر در قلب نبرد با خنجرهای داعش هستیم و اکنون باید با خنجر همه پرسی رو به رو شویم. وفا و انصاف و برادری کجا رفته است؟

*عراق: اقلیم کردستان گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها را تحویل دهد

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق، حیدر العبادی ریاست نشست شورای وزارتی امنیت ملی این کشور را برعهده داشت. در این نشست در خصوص مساله همه پرسی اقلیم کردستان عراق بحث شد. شرکت کنندگان تاکید کردند که این همه پرسی یک اقدام در تعارض با قانون اساسی کشور بوده و امنیت و ثبات عراق را به خطر می اندازد.

آنها اعلام کردند که همه پرسی یک اقدام یک جانبه به شمار آمده و شرایط را وخیم تر می کند و راه را برای تلاش های سازنده و مثبتی که دولت برای مرحله بعد از داعش به کار می گیرد می بندد بنابراین نتایج این همه پرسی هیچ تاثیر واقعی نداشته و پیامدهای منفی بر خود اقلیم نیز خواهد داشت.

شرکت کنندگان عنوان داشتند که حل و فصل درگیریها نمی تواند از طریق اعمال زور صورت پذیرد. متاسفانه نوعی بسیج نیرو برای اجرای این اقدام غیر قانونی بر اساس مفاهیم نژادی و اتهامات غیر واقعی صورت گرفته است. مساله اقتصاد و بسته شدن پارلمان و مساله حقوق ها و بیرون کردن وزرا و منحصر کردن اقدامات سیاسی و امنیتی به گروه های مشخص از مشکلات داخلی اقلیم کردستان به شمار می آید که مسئولیت آنها متوجه نیست هم چنین سیاستهای  غیر قانونی در قبال ذخایر ملی که متعلق به تمام مردم عراق بوده اتخاذ شده است.

آنها اعلام کردند: دولت خود را مسئول تمام مسائل مربوط به منافع شهروندان و امنیت آنها و رفاه شان در جای جای خاک عراق و از جمله منافع و درخواستهای شهروندان کرد در این کشور می داند. دولت ملزم به دفاع از وحدت و حاکمیت عراق و امنیت و ثبات آن است. دولت عراق در خصوص همه پرسی و نتایج غیر قانونی آن مذاکره نخواهد کرد. ما از همگان می خواهیم تا به راه درست بازگردند. نمی توان فساد را منکر شد چرا که آفت خطرناکی است که به منافع ملت عراق از جمله ملت ما در کردستان ضربه زده است. با توجه به آنکه گذرگاه های مرزی وابسته به دولت فدرال هستند و نفت یک ثروت ملی به شمار می آید دولت عراق از اقلیم کردستان این کشور می خواهد تا کنترل تمام گذرگاههای مرزی از جمله فرودگاه ها را به دولت فدرال تحویل دهد و از کشورهای همسایه و جهان می خواهد تنها با دولت عراق در خصوص گذرگاه ها و مساله نفت تعامل داشته باشند.

این شورا همچنین اقدامات دستگاه های ذی ربط مبنی از جمله گروه بازگرداندن اموال عراق در خصوص پیگیری حسابهای اقلیم کردستان عراق و حسابهای مسئولان در اقلیم و کسانی که پول صادرات نفت را به حساب خود منتقل کردند را بررسی خواهد کرد.

*فواد معصوم: تصمیم برگزاری همه پرسی یکجانبه است

فواد معصوم رئیس جمهور عراق به همه پرسی که قرار است امروز در اقلیم کردستان برگزار شود واکنش نشان داد.

وی تصمیم به برگزاری همه پرسی را تصمیمی یکجانبه دانست و خواستار پرهیز از تنش شد.

رئیس جمهور عراق با دعوت های تحریک آمیز مخالفت کرد.

*حزب الله عراق: همه پرسی اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسیم

گردانهای حزب الله عراق در واکنش به همه پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد که همه پرسی اقلیم کردستان را به رسمیت نمی شناسد زیرا نتایج آن از سوی مسعود بارزانی جعل می شود.

در این بیانیه آمده است: با وجود اینکه همه پرسی غیرقانونی که بارزانی و حامیانش به کردها تحمیل کرده اند با مخالفت های گسترده داخلی و بین المللی روبرو است اما کسانی که بر گردن ملت کُرد سوار هستند بر تصمیم خود اصرار دارند و همه تصمیمات پارلمان ، دادگاه فدرال  و دولت عراق درباره توطئه همه پرسی بارزانی-صهیونیستی را نادیده می گیرند.

حزب الله اعلام کرد: آنها هشدارهای قدرت های منطقه ای و بین المللی درباره خطرناک بودن حرکت در مسیر برگزاری همه پرسی نادیده گرفتند. همه پرسی عراق و منطقه را به بحران خطرناکی سوق می دهد و کردها را به وضعیتی مشابه آنچه در استان های سنی نشین رخ داد و مزدبگیران وابسته به خارج به دعوت های فرقه ای و طایفه ای روی آوردند و در نتیجه داعش بر بخش زیادی از کشور عزیز ما مسلط شود.

در این بیانیه آمده است: نیروهای مقاومت و حشد شعبی و نیروهای امنیتی عراق جانفشانی زیادی برای اینکه وحدت و حاکمیت عراق حفظ شود، انجام دادند و توانستند این گروهها را شکست دهند. بهای اشغال این مناطق به ویژه برای استانهای سنی نشین که آواره شدند و متحمل درد و رنج زیادی شدند بسیار سنگین بود و این علاوه بر ویرانی شهرها و روستاهای آنها به عرصه جنگ و جنایاتی که داعش علیه آن مرتکب شد، بود. ما نگران هستیم که بارزانی دیکتاتور دوباره همین تجربه را در استانهای شمالی ما تکرار کند و کردها بهای آن را بپردازند و امنیت و ثبات وجان آنها در معرض خطر قرار گیرد. هدف این همه پرسی آمال شخصی و خواسته های اربابان صهیونیست و نیات شیطانی آن است.

حزب الله عراق بیان کرد: ما همه پرسی خیالی بارزانی را به رسمیت نمی شناسیم زیرا بارزانی برای تحقق خواسته های خود و اربابانش آن را جعل می کند. کردها باید به مقابله با این توطئه که امنیت و ثبات آنها را به خطر می اندازد، بپردازند و با طرح های تجزیه طلبانه مشکوک مقابله کنند تا عراق سرزمین همزیستی و برادری و دوستی و محبت شود و با همه توطئه های آمریکا و اسرائیل مقابله کنند.

*ابراهیم جعفری: کشوری در جهان نیست که با همه پرسی مخالفت نکرده باشد

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در سخنان امروز خود در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تاکید کرد: هیچ کشوری نیست که با همه پرسی مخالفت نکرده باشد. عراق برآمده از یک روند دموکراتیک بر پایه قانون اساسی است.

وی در ادامه افزود: همین نکته بس که اقلیم کردستان عراق از تمام جهانیان و جهان عرب و سازمان همکاری اسلامی و شورای امنیت و کشورهای غربی تنها مخالفت در خصوص همه پرسی استقلال شنیده است.

جعفری تاکید کرد: تمام جهانیان در کنار ما ایستاده اند و باید از وحدت و حاکمیت عراق محافظت کرد. در این کشور شخص طغیانگری که بر خلاف قانون اساسی عمل کند وجود ندارد و دوره این حرفها گذشته است. ماده نخست قانون اساسی صراحتا می گوید که عراق یک کشور دارای حاکمیت واحد و غیر قابل تجزیه است.

*درخواست «نجباء» از العبادی برای اعلام حالت فوق العاده در کرکوک

هاشم الموسوی سخنگوی جنبش نجباء عراق که یکی از گروه های حشد شعبی به شمار می آید امروز عنوان داشت: دولت مرکزی عراق باید از جایگاه کشور محافظت کرده و اقدامات بازدارنده فوری علیه مسعود بارزانی اتخاذکند.

وی در ادامه افزود: ما از حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح می خواهیم در استان کرکوک حالت فوق العاده اعلام کرده و یک فرمانده نظامی برای اداره آمورش تعیین کند.

پیشتر کمیته برگزاری انتخابات کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرده بود که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در استان های کرکوک، دیالی و نینوا برگزار می شود.

الموسوی تاکید کرد: طرح فواد معصوم رئیس جمهور عراق در واقع اقدامی برای مشروع نشان دادن همه پرسی به شمار می آید و از وی می خواهیم قبل از آنکه دیر شود موضع رسمی خود را اعلام کند. کسی که قانون اساسی و مشروعیت دولت را به رسمیت نمی شناسد باید پست خود را ترک کند و باقی ماندنش خیانت به ملت محسوب می شود.استان کرکوک قابل معامله نیست.

درحال تکمیل …