مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) پاکدشت عدم تشخیص ضرورت‌ها را عامل سرگردانی طلاب در حوزه دانست.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام احمد ترابی مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) پاکدشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار رسا، ضعف ساختاری حوزه را عامل تحیر در بخشی از طلاب دانست و گفت: بخشی از این ضعف که محسوس است از مجریانی است که فضاسازی شایسته ای نداشته و باعث سردرگمی در طلاب شده اند و این ضعف در حال سرایت به خود طلبه ها هم هست.

وی عدم تشخیص ضرورت‌ها توسط بخشی از مسؤولان را عامل دیگر سردرگمی طلاب دانست و افزود: متأسفانه مدیران حوزه به درستی واقف نیستند و نتوانسته اند موفق عمل کنند.

استاد حوزه با بیان این که مدیران نتوانسته اند خوب نیازها را تعریف کنند چرا که تعامل نداشته‌اند، اضافه کرد: اگر مدیر تعامل خوبی با فضای بیرونی حوزه داشته باشد می تواند نیازها را شناسایی کند.

وی با اذعان به اینکه مدیران سطح بالای حوزه همه اش در حال آزمون و خطا هستند، تصریح کرد: اگر نیاز و استعداد طلبه سنجیده شود و طلبه به آن علاقه نشان دهد، یقینا خروجی خوبی را در حوزه شاهد می شویم.

این مبلغ حوزوی با انتقاد شدید از معادل سازی و مدرک گرایی در حوزه، سردگمی کلان را در مجموعه توصیف و خاطرنشان کرد: مسؤولان به درستی نمی دانند که طلبه می خواهد چه کاره شود که این معادل سازی را راه انداخته اند.

وی با اشاره به پایبندی رهبر معظم انقلاب به میثاق طلبگی خود، گفت: باید باور های اولیه طلاب تقویت شود و تا پایه های بالاتر ادامه پیدا کند.

مدیران از تجارب گذشتگان استفاده کنند

وی با یاد آوری تدریس اخلاق توسط اساتید به نام شیعه در دهه اول انقلاب اسلامی در قم، اذعان کرد: متأسفانه الان در حوزه در این جهت خشکسالی هست و خروجی ندارد چرا که دیگر از آن کلاس ها خبری نیست.

وی بازدارندگی های طلاب در فضای مجازی توسط مسؤولان و برخوردهای سلیقگی مدیران را ضعف حوزه دانست و تصریح کرد: اگر مدیران به جای سلیقگی عمل کردن از تجارب گذشتگان استفاده می کردند یقینا بازدهی حوزه به مراتب بالاتر می رفت.

مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) پاکدشت با ابراز خشنودی نسبت به فعالیت مراکز تخصصی حوزه، آنها را با برکت و کارساز دانست و اظهار داشت: فعالیت این مراکز تا میزانی توانسته سردرگمی طلاب را با آشنایی بیشترشان با فضای علمی ساماندهی کند.

وی خواستار عدم گزینش سلیقگی مدیران شد و گفت: انتخاب مدیران باید بر اساس شایستگی سالاری و شاخصه های معنوی و اخلاقی افراد باشد.

حجت الاسلام ترابی تقویت برد اطلاعاتی مدیران را لازمه حوزه‌ خوب دانست و افزود: چون در ساختار نیازها خوب عرضه نشده، حوزه هنوز در حال در جا زدن است.

وی با اذعان به این که نقش اصلی تعیین کننده را خود طلبه دارد، افزود: طلبه ها رکن رکین حوزه هستند، اما ما نتوانستیم این رکن را امتداد دهیم و انگیزه ها کور شده است.

این مدیر حوزه در پایان عامل کمبود ورودی طلاب جدید الورود را کم کاری مسؤولان برشمرد و ابراز کرد: تعامل مدیران حوزه با بیرون بسیار کم است، چرا در حوزه شهری که بیش از ۱۰فرقه فعالیت دارند، رشته فرق شناسی نباشد و طلبه ما نتواند پاسخ این فرق را بدهد؟!

منبع؛ رسا