وزیر خارجه سعودی با بیان باید نبایدهایی برای ایران، خواستار تغییر سیاست تهران در قبال کشورهای عربی شد و تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه سعودی امروز در نشستی خبری با همتای آفریقای جنوبی خود در ریاض، مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها را از ایران خواست.

وزیر خارجه عربستان سعودی خواستار تغییر سیاست ایران شد و گفت: ایران باید رفتارش در قبال کشورهای عربی را تغییر دهد و شیوه قضاوت درباره تهران از روی رفتارها[ی آن] خواهد بود.

سفیر پیشین عربستان در آمریکا و وزیر خارجه فعلی سعودی ادبیات «باید آلود» علیه ایران را ادامه داد و ضمن متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم، گفت: ایران باید حمایت از تروریسم را متوقف کند و باید به حاکمیت کشورهای عربی احترام بگذارد.

این وزیر سعودی که کشورش متهم به داشتن افکار افراطی و وهابیگری است گفت: افراطگرایی چالشی برای بشریت است و دنیا باید علیه آن متحد شود.

از طرف دیگر وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که به همراه رئیس جمهور کشورش به عربستان سفر کرده گفت که کشورش از حق ملت فلسطین حمایت می‌کند.

او با اشاره به سفرش به عربستان گفت که چند یادداشت تفاهم برای انجام مشاورات [و رایزنی‌های] سیاسی میان دو کشور امضا شده است.

سلمان بن عبدالعزیز امروز پس از استقبال از رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مدال سلطنتی سعودی را که بالاترین نشان پادشاهی عربستان است، بر گردن او انداخت.