خانم ابتسام الهلالی نماینده‌ پارلمان عراق از لیست دولت قانون به‌ رسانه‌های کردی در اقلیم کردستان اعلام کرد که‌ دولت عراق هرگز از ترکیه‌ برای بازپس گیری موصل درخواست کمک نکرده‌ است.

به‌ گزارش پرس شیعه؛ این نماینده‌ عراقی در پاسخ به‌ این پرسش که‌ پس چگونه‌ است که‌ برادران نجیفی به‌ ترکیه‌ سفر کردند و در این سفر از زبان حکومت عراق از ترکیه‌ درخواست کردند تا در بازپس گیری موصل مشارکت کند، گفت: اساسا نه‌ حکومت عراقی و نه‌ پارلمان و نه‌ هیچ یک از ارگان‌های حکومتی عراق از این سفر مطلع نشدند و این سفر بدون هماهنگی حکومت مرکزی عراق انجام شده‌ است.

وی در ادامه‌ افزود: ما به‌ هیچ وجه‌ ورود ترکیه‌ به‌ خاک عراق را قبول نخواهیم کرد، اگر چنین درخواستی از هر کشوری هم داشته‌ باشیم، مسئول آن وزارت خارجه‌ عراق خواهد بود نه‌ شخصیت‌های سیاسی.

شایان ذکر است که‌ در چند روز گذشته‌ اسامه‌ نجیفی و برادره‌اش اثیل نجیفی طی سفری به‌ ترکیه‌ از دولت و ارتش ترکیه‌ درخواست کردند که‌ در عملیات بازپس گیری شهر موصل شرکت کند.

روزنامه‌های ترک زبان از این سفر با عنوان سفری رسمی دولتمردان عراقی نام برده‌اند و اعلام کردند که‌ حکومت عراق رسما از ارتش ترکیه‌ برای ورود به‌ خاک عراق دعوت کرده‌ است.