مراسم های ویژه ماه محرم با همت سفارت ایران در سارایوو در محل حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه، همزمان با فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و خاندان و یاران با وفای ایشان، مراسم ویژه این ایام در محل سالن حسینیه سفارت ایران در سارایوو به مدت ده شب برگزار می شود.

مراسم سخنرانی و عزاداری حضرت اباعبدالله (ع) همزمان با شب اول ماه محرم آغاز و تا شام غریبان ادامه خواهد داشت. این مراسم هر شب ساعت ۱۹ با اقامه نماز جماعت و قرائت زیارت وارث آغاز و با سخنرانی محمدحسن معزالدینی، امام جمعه موقت یزد و ذکر مصائب اهل البیت توسط مداحان در محل حسینیه سفارت برگزار می شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی کشورمان صدور اطلاعیه ای از کلیه عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع)، همکاران محترم نهادهای ایران در بوسنی و ایرانیان محترم مقیم سارایوو دعوت کرده اند تا در این برنامه ها حضور به هم رسانند.

در نخستین شب این برنامه معزالدینی، امام جمعه موقت یزد ضمن تاکید بر لزوم درک و فهم واقعه کربلا و اندیشیدن در خصوص آن گفت: انسان ها از این جهت که در محیط اطرافشان اتفاقات و حوادثی رخ می دهند یکسان هستند اما نسبت به اینکه چه واکنشی نسبت به آن دارند و با آن چگونه برخورد می کنند، متفاوت هستند. برخورد با حوادث است که زندگی انسان ها را تفسیر می کند و به زندگی آنها معنا می دهد.

وی در ادامه گفت: در خصوص حادثه کربلا و شهادت امام و یارانشان، عده ای به این واقعه بی اعتنا هستند، عده ای دیگر به صورت عادت و تشریفات با آن برخورد می کنند و تنها به شنیدن آن کفایت می کنند. اما گروهی دیگر با معرفت و اندیشه به عمق ماجرا فکر می کنند و از آن درس ها می گیرند و در ادامه در شکافتن لایحه های این واقعه عظیم برای مردم دیگر تلاش می کنند.

معزالدینی در ادامه تصریح کرد: با اندیشیدن در خصوص واقعه عاشورا، متوجه می شویم که این یک حادثه عادی مانند سایر حوادث که در طول تاریخ اتفاق افتاده است نبوده است، بلکه چشمه جوشان فضائل و منبع تمام نشدنی ارزش های اخلاقی و وسیله ای برای تفسیر درست از حیات بشری است، از این رو انسان ها به فراخور برخوردشان با حادثه عاشوراست که ماندگار می شوند.

این مراسم به مدت ده شب در محل حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو دائر خواهد بود. همچنین مراسم های جداگانه ای در روز تاسوعا و عاشورای حسینی از زمان نماز ظهر در محل حسینیه برقرار خواهد بود.