تنش میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق با مهلتی که بغداد به مسئولان اربیل برای زیر نظر قرار دادن فرودگاهها و پروازها داد، وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سومریه نیوز، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنان امروز(سه شنبه) خود گفت: ما به هیچ عنوان از وحدت عراق و حاکمیتش دست نخواهیم کشید و دولت حاکمیت فدرالی خود را به دست خواهد گرفت.

العبادی افزود:مسئولان کرد نفرت را میان شهروندان عراقی تزریق می کنند.

وی در خصوص بودجه کشور گفت: بودجه فدرال براساس قانون اساسی به دولت مرکزی باز می گردد. منابع اقلیم به دور از نظارت اداره می شود و به حسابهای شخصی می رود.

نخست وزیر عراق اعلام کرد: ما درباره نتایج همه پرسی گفتگو نمی کنیم.

وی افزود: کابینه عراق مصوبه نظارت دولت فدرال بر گذرگاه های اقلیم کردستان را تصویب کرد.ما هرگز کرامت شهروندان عراقی و به ویژه شهروندان کرد را خدشه دار نمی کنیم.پیامدهای این همه پرسی به عراق به صورت کلی وبه کردستان به صورت خاص لطمه وارد می کند.

العبادی تاکید کرد: همه پرسی یک روند فردی است که به آراء شرکاء و مواضع بین المللی احترام نمی گذارد.

این در حالی است که رسانه های عراقی به  مصوبات کابینه عراق در  جلسه امروز شامل ضرب الاجل سه روزه به کردستان عراق  برای اینکه پروازها و فرودگاههای خود را زیر نظر دولت مرکزی قرار دهد و در غیر این صورت قانون ممنوعیت پروازهای بین المللی وضع می کند  و تحت کنترل گرفتن همه منافذ مرزی شامل زمینی و هوایی در اقلیم از سوی بغداد اشاره کردند.