رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد همتای ترکیه‌ای خود را مبنی بر شرکت در مراسم افتتاحیه مسجدی که با بودجه ترکیه در ایالت مریلند بنا شده، نپذیرفته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پرس تی وی، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود را مبنی بر شرکت در مراسم افتتاحیه مسجدی که با بودجه ترکیه در ایالت مریلند بنا شده، نپذیرفته است.

به گزارش نشریه وال استریت ژورنال، اوباما همچنین هیچ برنامه‌ای برای دیدار رسمی با اردوغان در هفته جاری در حاشیه برگزاری اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن ندارد.

چهارمین و آخرین مجمع اجلاس امنیت هسته‎ای روز پنجشنبه در پایتخت آمریکا شروع به کار می‎کند. قرار است اوباما در این مجمع با حضور نمایندگان ۵۱ کشور جهان و سازمان‌های مهم بین المللی از جمله اتحادیه اروپا و سازمان ملل درباره اقدامات ممکن برای جلوگیری از دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های هسته‌ای صحبت کند.

این در حالی است که مقامات ارشد دولتی به وال استریت ژورنال گفتند تصمیم اوباما نباید به عنوان بی اعتنایی یا تحقیر تلقی شود چرا که این دو رئیس جمهور در ماه نوامبر در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ترکیه با یکدیگر دیدار کرده و در ماه فوریه نیز تلفنی صحبت کردند.
نمایی از مسجد مریلند

یکی از مقامات ارشد امریکا گفت: «آقای رئیس جمهور (اوباما) با سران چند کشور دیگر مرتباً در تماس بوده است. اما زمانی که درباره اجلاس امنیت هسته‌ای صحبت می‌کنیم باید بدانیم که در برنامه این اجلاس، دیدار دوجانبه وجود ندارد. بنابراین اینطور نیست که (برنامه دیدار با) اردوغان حذف شده باشد.»

مسجد مریلند که بزرگترین مسجد آمریکا به شمار می‌رود و مرکز فرهنگی ترکیه – آمریکا قلمداد می‌شود، با بودجۀ ۱۰۰ میلیون دلاری ترکیه ساخته شده است. به گفته رسانه‌های آمریکا این مسجد به زودی در شهر لانهام در ایالت مریلند افتتاح می‌شود.

با این وجود، گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که استقبال نه چندان گرم واشنگتن از اردوغان بیانگر نگرانی امریکا از سرکوب مخالفان و کردهایی است که در سوریه علیه گروه تروریستی داعش می‌جنگند.

ترکیه از ماه فوریه (بهمن ماه) حمله به مواضع مبارزان کُردِ گروه یگان‌های مدافع خلق سوریه (وای.پی.جی) و حزب اتحاد دموکراتیکِ کردهای سوریه (پی.وای.دی) را آغاز کرد.

ترکیه این حزب و شاخۀ نظامی آن را متحد حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می‌داند که از سال ۱۹۸۰ میلادی برای استقلال منطقۀ کردستان در داخل خاک ترکیه با دولتِ این کشور مبارزه می‌کند.

این در حالی است که مبارزان وای.پی.جی که کنترل اکثر مناطق هم‌مرز سوریه با ترکیه را در شمال این کشور عربی در اختیار دارند، به نبرد با گروه تروریستی داعش می‌پردازند.