وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با یک رسانه این کشور گفت که هیچ اولویتی برای ما بالاتر از شکست داعش وجود ندارد و رفتن بشار اسد بر اساس میل و صلاحدید ما نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ جان کری در گفتگو با سی بی اس آمریکا درباره مسئله حملات تروریستی در اروپا گفت همه درباره حملات تروریستی نگران هستند زیرا چندین سال است که جنگجویان خارجی از سوریه و دیگر جاها به کشورهای خود باز می گردند و خود را در داخل اقلیت هایی که بوده اند جا می کنند و این تهدیدی است که ما همگی درباره آن نگران بوده ایم به همین علت ما تلاش کرده ایم همکاری های اطلاعاتی با کشورهای اروپایی در زمینه اطلاعات مسافران داشته باشیم و اطلاعات مسافران را در اختیار یکدیگر قرار دهیم.

وی افزود: من امیدوارم برنامه ای که در این خصوص تدوین شده است به زودی تصویب شود. ما می خواهیم بازرسی های بدنی بیشتر و بهتر شود. ما مدتی است که با مقامات بلژیک همکاری داشته ایم تا بتوانیم شکاف های امنیتی را که وجود دارد پر کنیم. به نظر من هم اکنون همه متوجه شده اند که فوریت زیادی احساس می شود. در واقع اروپایی ها مجبورند فوریت این مسئله را بپذیرند. من با رئیس کمیسیون اروپا دیدار کردم. نخست وزیر بلژیک هم به روشنی گفت که آنها می دانند لازم است در این خصوص اقدام انجام دهند. من امیدوارم این اتفاق بیفتد. این مسئله در درازمدت برای نبرد علیه داعش حیاتی است. لازم است مردم بدانند که ما پیشرفت جدی در عراق و سوریه داشته ایم. در ۲۰۱۴ میلادی، وقتی داعش به سرعت در عراق پیشروی می کرد، اوباما دستور بمباران اولیه آنها را داد و این حملات، پیشروی داعش را به سمت بغداد متوقف کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما توانسته ایم حدود ۴۰ درصد از اراضی را که داعش تصرف کرده بود، آزاد کنیم. ما به عنوان ائتلاف بین المللی و ارتش عراق به طور ویژه سنجار و تکریت را آزاد کردیم و ۱۳۰ هزار شهروند اهل تسنن به تکریت بازگشتند. ما الرمادی را آزاد کردیم. ما کوبانی و شدادی را در سوریه آزاد کردیم. ما به طور متوسط هر سه روز یکی از سرکرده ها و مقامات ارشد داعش را از بین می بریم. بنابراین ما واقعا پیشرفت داریم. البته این بدان معنا نیست که آنها دیگر تهدیدی نیستند. آنها همچنان تهدید هستند و حتی اکنون تهدید آنها در دیگر مناطق بیشتر شده است تا بتوانند بقای خود را ثابت کنند.

هیچ اولویتی بالاتر از شکست داعش برای ما وجود ندارد

کری در پاسخ به این سؤال مجری سی بی اس که گفت: شما می گویید تلاش داعشی ها برای تشکیل خلافت شکست خورده است؟ گفت: فقط این مسئله نیست. خلافت بخشی از برنامه آنهاست. آنها افرادی را در جاهای دیگر هم به کار می گیرند یا مستقر می کنند. بنابراین می دانیم برخی اعضای داعش معتقدند باید دیدگاه های داعش را ترویج و تقویت کنند و با وجود اینکه آنها تحت فشار هستند، نشان دهند که هنوز نیروی قابل توجهی هستند. در واقع این تنها راهی است که می توانند نیرو جذب کنند و روحیه نیروهای خود را که ما مطمئنیم در سوریه و عراق به شدت ضربه خورده است، تقویت کنند. ما دقیقا می دانیم آنها چه حرفهایی می زنند و ما به این حرفها توجه می کنیم. ما می دانیم فرماندهان داعش به افراد خود دستور می دهند بجنگند و افراد زیر دست آنها می گویند که نه فایده ای ندارد و این هدف دیگر به دست نمی آید و به همین علت جنگ را رها و فرار می کنند. ما با برخی از این افرادی که از صف نیروهای داعش فرار کرده اند، گفتگو کرده ایم. یکی از آنها اخیرا گفت ما از مسلمانان دفاع و محافظت نمی کنیم بلکه آنها را می کشیم و این جهاد نیست، زیرا این مسلمانان هستند که هدف حملات هستند. اخیرا در حومه بغداد گروهی از کودکان و نوجوانان در صف قرار گرفته بودند تا پس از مسابقه فوتبال نوجوانان جایزه بگیرند که در همین حال بمبی منفجر شد. در آن انفجار عده زیادی کشته شدند، همانطور که در بروکسل هم عده زیادی کشته شدند. این خود نشان می دهد داعش تا چه حد شیطانی و منحرف و بی رحم است که کودکان مسلمان را در مسابقه فوتبال می کشد. به همین علت است که آنها شکست می خوردند و من مطمئنم آنها شکست خواهند خورد. ما در این نبرد پیشرفت داریم، اما آنها هنوز خطرناک هستند. اساسا در جنگ اشتباه است که ما تاریخ مشخصی را برای پایان آن تعیین و اعلام کنیم. کاری که ما انجام می دهیم تشدید حملات است. اوباما در واقع چند ماه پیش دستور داد و البته منتظر این نبود که حملات بروکسل یا سن برناردینو رخ دهد، بلکه او چند ماه پیش به وزارتخانه های دفاع و خارجه و امنیت داخلی و سیا و همه کسانی که در این قضیه دخیل هستند دستور داد دور هم جمع شوند و گزینه های دیگری را برای نبرد بهتر و موثرتر و سریعتر علیه داعش اتخاذ کنند و این دقیقا همان کاری است که ما در حال انجام آن هستیم. ما اکنون باید همین کارها را در اروپا انجام دهیم. ما حتی در لیبی نیز تلاشهای زیادی برای نبرد علیه داعش انجام می دهیم. در هر حال همانطور که از روز اول هم گفتم من مطمئنم که می توانیم داعش را شکست دهیم و هر چه زودتر این اتفاق بیفتد بهتر است و این سیاست رئیس جمهور آمریکا است و او گفته است که هیچ اولویتی بالاتر از این نیست.

وزیر خارجه آمریکا سپس گفت که افرادی که به مسافرت می روند حواسشان به اطراف و افرادی که در نزدیکی آنها هستند باشد. در فرودگاهها مراقب رفتار دیگران باشند. ما امروز در جهانی زندگی می کنیم که متاسفانه، مجبوریم حواسمان را جمع کنیم. نگاه کنید در سن برناردینو چه اتفاقی افتاد. خطر در اطرافمان هست. البته من نمی خواهم کسی را مضطرب کنم اما لازم است حواسمان جمع باشد. البته احتمال آسیب دیدن از جانب تروریستها بسیار کمتر از آسیب دیدن در جریان اتفاقات زندگی روزمره از جمله تصادفات جاده ای یا حوادث داخل خانه یا هر جای دیگر است. بنابراین لازم نیست مردم در ترس از تروریسم زندگی کنند، اما این بدان معنا نیست که به اطرافمان بی توجه باشیم. راهها و مکانهای زیادی هستند که شما می توانید تعطیلات خوبی داشته باشید. من به هیچ کدام از دوستان یا اعضای خانواده ام نمی گویم که به اروپا یا هر جای دیگری سفر نکنید اما به آنها می گویم که حواسشان جمع باشد.

رفتن اسد بر اساس میل و صلاحدید ما نیست

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سؤال مجری که اسد چه زمانی از قدرت کنار می رود، گفت: من نمی توانم تاریخی به شما بگویم. اما اگر اسد نخواهد کنار برود و نخواهد فرایند انتقال سیاسی را بپذیرد که ایران و روسیه و همه کشورهای دیگر گروه بین المللی حمایت از سوریه نیز خواستار آن شده و از آن حمایت کرده اند، صلح در سوریه برقرار نخواهد شد. باید توجه داشت قضیه صلاحدید و میل ما نیست که بگوییم اسد باید برود. دلیل این امر که ما به دنبال رفتن اسد هستیم این است که تا زمانی که وی در سوریه قدرت داشته باشد، جنگ پایان نمی یابد، زیرا مخالفان هرگز از جنگ با اسد دست بر نمی دارند و کسانی که از مخالفان حمایت می کنند، تا زمانی که اسد در قدرت باشد، حمایت از مخالفان را متوقف نخواهند کرد. بنابراین روسیه باید متوجه باشد همانطور که ایران نیز باید متوجه باشد که ما حاضریم معادله ای پیدا کنیم که در آن انتقال سیاسی تحقق پیدا کند که این انتقال سیاسی نیازهای سوریه ای متحد را فراهم کند، سوریه ای که در آن حقوق همه اقلیتها محفوظ است،و سوریه ای که فرقه گرا نیست، سوریه ای که در آن مردم خودشان درباره رهبر آینده خود تصمیم می گیرند، این انتقال باید اتفاق بیفتد در غیر این صورت نمی توانیم در سوریه صلح داشته باشیم. یک ماه است که توافق توقف درگیریها و حملات در سوریه برقرار است. آنچه ما در مسکو با پوتین توافق کردیم این بود که پروتکلی قویتر برای ادامه توقف حملات و درگیریها در سوریه اتخاذ کنیم تا این توافق به شکلی بهتر انجام شود. تا زمانی که بتوانیم این روند را حفظ کنیم، تا زمانی که بتوانیم رساندن کمکهای بشردوستانه را به مردم سوریه بدون محدودیت ادامه دهیم در آن صورت می توانیم فضای سیاسی را بازتر کنیم و در چارچوب آن مذاکرات را ادامه دهیم و من امیدوارم این تلاش ها در نهایت به تحقق انتقال سیاسی منجر شود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسح به این سؤال که موضع روس ها درباره نظام پس از اسد در سوریه چیست؟
گفت” روس ها معتقدند که وابسته به اسد نیستند، آنها معتقدند که مردم سوریه باید در چارچوب این فرایند سیاسی، خودشان انتخاب کنند. اما در عین حال آنها متوجه هستند که باید انتقال سیاسی صورت گیرد و روسیه و همچنین ایران با امضای اعلامیه ای که دو بار در وین صادر شد، علنا بر این موضع خود تاکید کردند. متعاقبا این مسئله بار دیگر در قطعنامه شورای امنیت که به اتفاق آرا تصویب شد، مورد تاکید قرار گرفت. دوباره در مونیخ آنها تاکید کردند این انتقال سیاسی باید اتفاق بیفتد.

کری در پاسخ به این سؤال که “عده ای معتقدند پوتین در سوریه پیروز شده است و توانسته است در نتیجه سیاست های آمریکا، جای پایی در خاورمیانه پیدا کند؟ نظر شما در این باره چیست؟” گفت از نظر من این حرف خنده دار است. روسیه از قبل جای پا داشته است. در واقع روسیه سالها قبل سیستم دفاع هوایی سوریه را طراحی کرده است. ما نیز به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه دسترسی داریم. ما در همه خاورمیانه، در بحرین، در قطر پایگاه داریم. ما در کنار متحدانمان دسترسی زیادی در منطقه داریم. ما در منطقه ائتلافهایی داریم. ما با شورای همکاری خلیج (فارس) همکاری داریم. من هیچ خطری از این بابت نمی بینم که روسیه نهادها و دسترسی های بیشتری در سوریه داشته باشد، زیرا ما نمی خواهیم در سوریه پایگاه داشته باشیم و دنبال این نیستیم که حضور طولانی مدت در آن کشور داشته باشیم. اگر روسیه بتواند به ثبات در سوریه و فرایند صلح کمک کند، فرایندی که به این جنگ پایان دهد ما از آن استقبال می کنیم. هم اکنون بحران آوارگان، فشاری جدی برای اروپاست همانطور که بر اردن و لبنان نیز فشار بسیار زیادی وارد می آورد و فضایی را ایجاد می کند که اسرائیل را تهدید می کند. بحران سوریه تهدیدی برای اسرائیل است. از این رو اگر روسیه بتواند به ما کمک کند استقبال می کنیم و اکنون همین طور نیز است. روسیه به حصول توافق هسته ای با ایران کمک کرد. روسیه کمک کرد تسلیحات شیمیایی را از سوریه خارج کردیم. روسیه اکنون به توقف درگیریها و حملات در سوریه کمک می کند. اگر روسیه بتواند به ما کمک کند که واقعا فرایند انتقال سیاسی را تحقق بخشیم، این از نظر استراتژیک به نفع آمریکاست.

چالش هایی که از بازیگران غیردولتی ناشی می شود

کری درباره اختلافات با ولادیمیر پوتین گفت هنوز در حل بحران اوکراین تناقضات و اختلاف نظر وجود دارد. اوکراین همچنان یک چالش است. ما در مورد مسئله اوکراین کار کردیم. ما گفتگوهای طولانی درباره اینکه چگونه می توانیم طرح مینسک را به طور کامل اجرا کنیم، داشتیم. اما روشن است که ما هنوز تحریم ها را داریم و علت آن هم انتخاب هایی است که روسیه در رابطه با کریمه و تمامیت ارضی اوکراین داشت و اینها هنوز چالش است. چالشهای دیگری هم وجود دارد. در عین حال روسیه درباره مذاکرات هسته ای ایران با ما همکاری کرد. روسیه همچنان در حوزه های دیگری که برای ما مهم است همکاری دارد. روسیه در رابطه با یمن و لیبی و دیگر مناطق، پیشنهاد همکاری داده است. ما در جهانی زندگی می کنیم که همیشه مسائل سیاه و سفید نیستند. این طور نیست که بگوییم ما از نظر ایدئولوژیک با یکدیگر اختلاف داریم پس نمی توانیم در عمل با یکدیگر همکاری داشته باشیم. مردم باید بدانند که جهان امروز با جهانی که ما در آن رشد کردیم، فرق می کند، جهانی که بیشتر ما از قرن بیستم می شناختیم با جهان امروز خیلی فرق می کند. در آن زمان جنگ سرد بین دو قطب شرق و غرب وجود داشت. جهان امروز بیشتر شبیه جهان قرن هجدهم و نوزدهم است، در جهان امروز منافع کشورها و دولت ها در خطر است و لازم است توازن بیشتری از قدرت وجود داشته باشد و کشورها باید منافع یکدیگر را در نظر داشته باشند. درست است که در بحث اوکراین بازیگران دولتی نیز وجود دارند اما بیشتر چالش هایی که ما در جهان امروز با آن روبرو هستیم از بازیگران غیردولتی ناشی می شود و همین جهان امروز را بسیار متفاوت کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سؤال که “برخی انتقاد می کنند که چرا با وجود حملات تروریستی در بلژیک، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کوبا در مسابقه بیس بال و در آرژانتین در مراسم رقص تانگو شرکت کرده بود و چرا این برنامه ها لغو نکرد” گفت: من سخن چارلز کراثهامر ( روزنامه نگار سرشناس آمریکایی) را تکرار می کنم که برنامه کاری رئیس جمهور آمریکا را تروریست ها تعیین نمی کنند. رئیس جمهور آمریکا مسئولیت های مهم دیپلماتیک دارد که باید با کشورهای دیگر تعامل کند. این بخش مهمی از تلاش ها برای ایجاد روابط و رسیدن به برخی از اهدافمان بود که مربوط به حقوق بشر و تغییرات در کوبا و جاهای دیگر است. به نظر من رخداد وحشتناک در یک جایی از جهان نباید زندگی رئیس جمهور آمریکا را متوقف کند، در هر حال رئیس جمهور به آن پاسخ داد. او از کوبا با نخست وزیر بلژیک تلفنی صحبت کرد. من هم از همان کوبا با وزیر خارجه بلژیک صحبت کردم. یک گروه متشکل از اف بی آی و دیگر نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به بلژیک رفتند و اکنون با آنها همکاری دارند. ما هر دقیقه با آنها در تماس مستقیم هستیم. به نظر من رئیس جمهور اصلا به هیچ رخداد مهمی بی توجه نبود و در عین حال همچنان برنامه از پیش تعیین شده خود را درباره دیپلماسی ادامه داد.