استاد حوزه و دانشگاه سکوت خواص را از عوامل شکل گیری واقعه عاشورا عنوان کرد و گفت: مهم ترین وظیفه یک عالم دینی دفاع از حق با صدای بلند است که این دفاع نتیجه بخش خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی امروز در آستان مقدس حضرت معصومه(س) سکوت خواص را یکی از عوامل و علل شکل گیری واقعه عاشورا عنوان کرد و گفت: سکوت خواص چه قبل و چه بعد از واقعه عاشورا در ایجاد این واقعه و مظلومیت امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان نقس بسیار مهمی داشت.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: در هر جا که از امام حسین(ع) و مظلومیت ایشان دفاع شد این دفاع نقش بسیار مؤثر و اثرگذاری در تبیین ابعاد مختلف نهضت حسینی و جایگاه امام حسین(ع) به عنوان امام برحق جامعه اسلامی داشت.

وی تصریح کرد: در مجلس عبیدالله که عبدالله بن عفیف ازدی از اهل بیت(ع) یک تنه به دفاع برخاست و خطاب به ابن زیاد بیان کرد که «ای پسر مرجانه، فرزندان پیامبر (ص) را می کشی و بر فراز منبر و مقام صدیقین تکیه می‌زنی و سخنان کفرآمیز بر زبان جاری می‌کنی» این دفاع بسیار اثر گذار بود و در افشای جنایت های عبیدالله بن زیاد و یارانش در کربلا و بیان مظلومیت اهل بیت(ع) و رسوا کردن عبیدالله بن زیاد نقش بسیار مهمی داشت.

حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی ادامه داد: همچنین در مجلس یزید که ابو برزه از اهل بیت(ع) دفاع کرد و حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) اقدام به افشاگری علیه یزید کردند کار به جایی رسید که همسر و دختران یزید سر مقدس امام حسین(ع) را با خود از مجلس بیرون برده آن را شست و شو داده و معطر کردند و پس از آن سر مبارک امام حسین(ع) را دفن کردند.

وی افزود: اگر تاریخ را به دقت مطالعه کنیم متوجه می شویم که خروج کاروان اسرا از شام با خروج آنها از کربلا تفاوت داشت و هنگامی که اهل بیت امام حسین(ع) قصد داشتند از شام خارج شوند برای آنها محمل و مرکب تدارک دیده شده بود و کاروان آنها دارای محافظ بود و این موضوع به خاطر دفاع جانانه از امام حسین(ع) و یارانشان در کربلا بود.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی ادامه داد: بنابراین مهم ترین وظیفه یک عالم دین این است که از حق با صدای بلند دفاع کند و این دفاع از حق قطعا نتیجه بخش خواهد بود همانطور که افشارگری و دفاع علمانه امام سجاد(ع) حضرت زینب(س) و دیگران در بیدارگری مردم پس از واقعه عاشورا نقش بسیار مهمی داشت و همانگونه که تاریخ گواه است در هر جا که حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) خطبه خواندند مردم آن شهر و مکان از کرده خود پیشمان شدند که مصداق بارز آن اهل کوفه و قیام هایی هستند که بعدها به خون خواهی از امام حسین(ع) صورت گرفت.