زنجان- «یوم العباس» به وعده‌گاهی برای تجمع همه عدالت‌خواهان از هر مذهب و فرقه‌ای در دسته عزاداری حسینیه اعظم تبدیل‌شده و این شهر به احترام علمدار کربلا تمام‌قد می‌ایستد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، اینجا هر گوشه‌اش بوی محرم گرفته و همه جا طنین «یا عباس» و نوای سوزناک «ای شمع حرم خانه، قربانین اولوم عباس» به گوش می‌رسد. اینجا همه نقطه‌اش رنگ محرم به خود گرفته، محرمی به وسعت جهان که نگاه‌ها را به خود معطوف کرده است.

امروز یوم العباس است و شهر زنجان به وعده‌گاهی برای تجمع همه عدالت‌خواهان جهان از هر مذهب و فرقه‌ای در قالب دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان تبدیل شده است، اینجا همه عدالت و آزادی را در عبارت «لبیک یا حسین» تفسیر می‌کنند.

هشتم محرم، نمایش عشق و ارادت زنجانی‌ها به شهدای کربلا است که در فضای شهر طنین‌انداز می‌شود و ندای «لبیک یا حسین» را امروز در نقطه‌ای فراتر از تاریخ ۱۴۰۰ سال پیش فریاد می‌زنند تا به جهانیان نشان دهند که پیروان راه سید و سالار شهیدان، امروز در ایران اسلامی زیر سایه ولایت در مقابل مستکبران ایستاده‌اند.

امروز عزاداری زنجانی‌ها نقطه عطف تاریخ است، تاریخی که ۱۴۰۰ سال پیش خونین شد و خط سرخ این خون امروز در امتداد تاریخ در شهر شور و شعور حسینی شاهد تفسیر عشق و دلدادگی به شهدای دشت کربلا و سرور و سالار شهیدان است.

آری، عشق اینجاست، شوری عظیم و پاک که تنها عباس و حسین، سرداران خونین‌بال کربلا را فریاد می‌زند؛ عباسی که علمدار لشکر عشق بود و مردانه در برابر تزویر ایستاد؛ ایستاد تا بگوید عشق را منطقی جز وصل معشوق نیست، حتی اگر وصل در دریای خون باشد.

طوفان‌ها می‌خوابند ولی پرچم حسین نه

آری «بادها و طوفان‌ها می‌خوابند ولی هرگز پرچم حسین نمی‌خوابد». زمانی که حاج ولی‌الله ‌کلامی مداح شهیر آذری‌زبان رجز می‌خواند، اقیانوس جوشان مردم فریاد او را پاسخ می‌گویند و جلوه‌ای باشکوه و عظیم از عشق و اردات به سرور و سالار شهیدان را نشان می‌دهند و کنگره بزرگ عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را برای جهانیان به نمایش می‌گذارند.

روز هشتم محرم در زنجان به یوم‌العباس مشهور است و در این روز جلوه‌های ناب و بی‌بدیلی از عزاداری در رثای سالار شهیدان به نمایش گذاشته می‌شود که در نوع سبک عزاداری و اشعار و مرثیه‌ها به عنوان یک نمونه و الگو مطرح است.

امروز در زنجان یوم‌العباس است، اجتماعی بزرگ و معنادار رقم خورده است، اجتماع شیعه و سنی، مسیحی و … آمدند تا عشق و ایثار را در فریاد آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی امام حسین (ع) و با شعار «یا حسین» و «یا عباس» تفسیر کنند.

اینجا حضور مردم، تفسیری به وسعت دنیا دارد، اینجا زنجان، پایتخت شور و شعور حسینی شاهد جلوه‌ای ویژه از عشق و دلدادگی است، اینجا شکوه حضور عزاداران اباعبدالله به نمایش درمی‌آید تا جهان بار دیگر شاهد شیفتگی در دسته حسینیه اعظم زنجان باشد.

در هشتم محرم، زنجان وسعتی به اندازه تمام جهان پیدا می‌کند و می‌توان اوج اتحاد، عزت، اقتدار و شکوه شیعه را در انسجام و وحدت اجتماع میلیونی مردم در دسته شکوهمند حسینیه اعظم زنجان دید. هشتم محرم نه یک روز، بلکه فرصتی است برای نمایش دریایی از دلدادگی و اخلاص به خط سرخ شهادت و ولایت، آری اینجا زنجان است.

هر کسی به عشقی و به طلب حاجتی آمده، یکی آمده برای تشکر از کرامت آقا امام حسین (ع) و یکی آمده غم خود را تنها و تنها در انبوه اشک‌های عاشقانه‌اش برای غم شهیدان صحرای کربلا جست‌وجو کند. عاشقان حسین(ع) آنان که توانسته‌اند، آمده‌اند و آنان که نتوانسته‌اند در حسرت حضور در این کنگره بزرگ و باشکوه بی تابی می‌کنند، حاشیه خیابان‌های مسیر دسته عزاداری حسینیه مملو از انبوه مسافرانی است که از شهرها و روستاهای اطراف و بسیاری از استان‌های دور به زنجان آمده‌اند تا در کنگره بزرگ عاشقان حسین (ع) شرکت کنند.

آنگاه که عشق را تفسیر خونین کردند و امام حسین (ع) را در مسلخ عشق غریبانه سر بریدند، فریاد «کیست مرا یاری کند» حسین (ع) مسیر تاریخ را طی کرد و امروز در شهر زنجان، هزاران نفر در اجتماعی بی‌نظیر فریاد می‌زنند که «توفان‌ها و بادها می‌خوابند ولی پرچم حسین هرگز نمی‌خوابد».

کودکان دیروز زنجان که امروز مردان بزرگی شده‌اند، چه خوش به یاد دارند نوای دل‌انگیز و غرورآفرین استاد کلامی را که بانگ در می‌زند «هانسی گروهین بله مولاسی وار/ شعیه‌لرین حضرت عباسی وار» یعنی اینکه «کدامین گروه مولای این‌چنینی دارد / این شیعیان هستند که حضرت عباس را دارند».

برنامه‌ریزی برای «یوم‌العباس»

رئیس هیئت‌امنای حسینیه اعظم زنجان در خصوص یوم العباس می‌گوید: برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری باشکوه مراسم «یوم‌العباس» انجام شده است.

محمدجواد غم‌پرور با اشاره به هماهنگی‌های به عمل آمده برای برگزاری مراسم باشکوه روز هشتم محرم می‌افزاید: در زمینه تأمین امنیت و نیز پوشش تصویری و صوتی مراسم، هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های حسینیه اعظم زنجان از ۳۰ شهریورماه شروع و تا یازدهم محرم ادامه می یابد، اضافه می کند: همه هماهنگی‌ها و پیش‌بینی‌ها در حوزه امنیتی و نظامی، انتظامات، صوت، زمان‌بندی مراسم، استقرار نیروهای امدادی و اکیپ‌های ذبح انجام گرفته است.

تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌ها در حسینیه اعظم زنجان پیش‌بینی شده است غم‌پرور از فعالیت سه هزار و ۵۰۰ خادم افتخاری در حسینیه اعظم زنجان خبر می دهد و اظهار می‌کند: تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌ها در حسینیه اعظم زنجان پیش‌بینی شده است و این خادمان در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه همزمان با عزاداری‌های باشکوه مردم زنجان، خیل عظیمی از عزاداران نیز برای حضور در مراسم به استان زنجان سفر می‌کنند، می‌گوید: در این زمینه، برای اسکان مسافران با فرمانداری و آموزش و پرورش هماهنگی لازم صورت گرفته است.

رئیس هیئت‌امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به امکانات فراهم‌شده برای تسهیل امکان ادای نذر عزاداران ساکن در شهرها و کشورهای دیگر، تصریح می‌کند: طرح نیابتی موجب کاهش آلودگی‌های محیطی شهر در مسیر دسته حسینیه (شب تاسوعای حسینی) می‌شود.

غم‌پرور با بیان اینکه پارسال در قالب طرح ذبح نیابتی ۹۰۰ گوسفند ذبح شده که ۵۰۰ رأس از آن خارج از استان بود، اظهار می‌کند: طرح ذبح نیابتی موجب فراهم‌ شدن امکان بهره‌مندی معنوی بیشتر از برنامه‌های عزاداران شب تاسوعای حسینی می‌شود.

وی در ادامه، حسینیه و زینبیه اعظم زنجان را برند شهر معرفی کرده و بیان می‌کند: با اینکه در شهر همه حسینیه را می‌شناسند، ولی از ظرفیت‌های این مکان به خوبی استفاده نشده است.

بی‌تردید تاکنون به کوچه‌های محرم سر زده‌ای و پا به پای دسته‌ها راهی تکیه‌ها و دسته‌ها شده‌ای و کم و بیش از حال و روزشان با خبری ولی آنچه را که در این گزیده می‌بینی حکایت دلبری حسینیه‌ای است واقع در شمال‌غربی این دیار با پیشینه‌ای کهن و قدیمی از روزگار سماورهای زغالی و دیگ‌های آتشی که به همت مردمانی آراسته به اخلاص و سادگی بر پا شده و حدیث یکرنگی‌اش چنان بر دل‌ها نشسته و جان‌ها را مجذوب خود کرده که در طول سالیان سال، بسیاری از اهالی این خاک را نه با پای دل که با سر به سوی خود کشانده و از برکت سفره‌اش جرعه‌هایی شفابخش و گوارا به ایشان چشانده است.

مداحان بزرگی همانند حاج ولی‌الله کلامی زنجانی، مرتضی حیدری، محمود حسینی، یوسف شبیری، جواد رسولی، مهدی رسولی، علیرضا بیگدلی و جلیل محمدی در این محل به مداحی می‌پردازند.

سرنوحه مراسم هشتم محرم هر سال توسط استاد ولی‌الله کلامی به اقتضای زمان و در قالب ارادت به حضرت ابوالفضل (ع) سروده می‌شود که امسال نیز اینگونه است: «ای هامی عالمه/ رهبر امام زمان / سینه زنلر سنی / سسلر امام زمان / عمووین یاسیدی / یوم العباسیدی / آجرک الله / یا بقیه الله».