در حالی که هنوز مذاکرات رسمی مرکل و همراهانش برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب راه یافته به پارلمان آلمان آغاز نشده است، صدر اعظم آلمان با موانع زیادی بر سر تشکیل دولت ائتلافی مواجه شده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، در حالی که هنوز مذاکرات رسمی مرکل و همراهانش برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب راه یافته به پارلمان آلمان آغاز نشده است، صدر اعظم آلمان با موانع زیادی بر سر تشکیل دولت ائتلافی مواجه شده است. هم اکنون شرایط به گونه ای رقم خورده است که حتی حزب سوسیال مسیحی، که متحد سنتی مرکل و حزب دموکرات مسیحی محسوب می شود نیز برای حضور در دولت ائتلافی شرط گذاشته است. شرطی که شاید مرکل نتواند آن را به راحتی برآورده سازد!

سران حزب سوسیال مسیحی آلمان اعلام کرده اند که تعیین سقف برای پذیرش پناهندگان شرط مهم این حزب برای امضای قرارداد دولت ائتلافی با مرکل است.

“مارکوس زودر” که از مقامکات ارشد حزب سوسیال مسیحی محسوب می شود و از وی به عنوان رئیس بعدی این حزب یاد می شود، تاکید کرده است که حزب متبوعش حاضر نیست از این درخواست خود صرف نظر کند زیرا اصرار بر پذیرش پناهجویان و عدم تعیین سقف برای حضور آنها در آلمان، منجر به افزایش قدرت مانور جریان راست افراطی و حزب جایگزینی برای آلمان شده است.

لازم به ذکر است که حزب جایگزینی برای آلمان در انتخابات اخیر توانست با کسب بیش از ۱۲ درصد آرا، به عنوان سومین حزب قدرتمند آلمان ( پس از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات) به پارلمان آلمان راه پیدا کند. این موضوع، شوک زیادی به جامعه آلمان وارد ساخته است. نکته قابل توجه دیگر اینکه سران حزب سوسیال مسیحی، درباره تشکیل ائتلاف جامائیکا متشکل از حزب سبز، لیبرال دموکرات و اتحادیه احزاب متحد مسیحی ابراز تردید کرده اند. این در حالیست که حزب سوسیال دموکرات نیز اعلام کرده است که حاضر به تشکیل دولت ائتلافی با مرکل نخواهد بود! در چنین شایطی مشخص نیست که صدر اعظم آلمان می خواهد چگونه و با چه احزاب دولت ائتلافی را تشکیل دهد.

بسیاری از تحلیلگران مسائل آلمان معتقدند که با توجه به عدم حضور احتمالی سوسیال دموکراتها در دولت ائتلافی، تشکیل ائتلاف جامائیکا متشکل از احزاب متحد مسیحی، سبزها، و لیبرال دموکرات ها تنها راه پیش روی مرکل است.اما شرط سنگین حزب سوسیال مسیحی برای مرکل، شرایط را برای صدر اعظم آلمان سخت و دشوار ساخته است. مرکل در صورتی که به خواسته حزب سوسیال مسیحی تن دهد و با تعیین سقف برای حضور پناهجویان در آلمان موافقت کند، در آن صورت با مخالفت حزب سبز مواجه خواهد شد و نمی تواند از ظرفیت این حزب برای تشکیل دولت ائتلافی استفاده کند.

همان گونه که مشخص استف معادلات تشکیل دولت ائتلافی در آلمان پیچیده است. هم اکنون ۶ حزب سوسیال دموکرات، دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، لیبرال دموکرات، حزب چپ و حزب جایگزینی برای آلمان توانسته اند به پارلمان راه یابند و فضایی شش قطبی را در کشور آلمان ایجاد کنند. در این میان، حزب دموکرات مسیحی اساسا با حزب چپ و حزب جایگزینی برای آلمان ائتلاف نخواهد کرد. در این میان، سه گزینه باقی مانده برای حزب متبوع مرکل، حزب سوسیال مسیحی، سبز ها و سوسیال دموکراتها هستند. بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی در آلمان معتقدند که بهتین راه پیش روی مرکل، جلب رضایت حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل دولت ائتلافی است. مرکل پس از پیروزی در انتخابات سراسری آلمان اعلام کرد که علی رغم اظهارات مارتین شولتز در خصوص عدم ائتلاف سوسیال دموکراتها و حزب دموکرات مسیحی، با حزب رقیب خود جهت تشکیل دولت وارد مذاکره خواهد شد.