دو حزب لیبرال دموکرات و سوسیال مسیحی، برای حضور در دولت ائتلافی برای مرکل شرط گذاشته اند و هر اندازه زمان می گذرد، کار مرکل در تشکیل دولت ائتلافی سخت تر می شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، هر اندازه زمان می گذرد، کار آنگلا مرکل در تشکیل دولت ائتلافی سخت تر می شود. شاید کمتر کسی تصور می کرد که دو حزب لیبرال دموکرات و سوسیال مسیحی، برای حضور در دولت ائتلافی برای وی شرط بگذارند، اما هم اکنون این اتفاق رخ داده است!

پس از پیروزی نسبی مرکل در انتخابات سراسری آلمان، بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی این کشور از احتمال شکل گیری ائتلاف جاماییکا (ائتلاف احزاب مسیحی، لیبرال دموکراتها و سبزها) خبر دادند. با این حال، سران احزاب سبز، لیبرال دموکرات و حتی سوسیال مسیحی، که خواهر خوانده حزب مرکل محسوب می شود، شرایط سختی را برای حضور در دولت ائتلافی بیان کرده اند. حزب سوسیال مسیحی رسما از صدر اعظم آلمان خواسته است تا پذیرش پناهجویان را در این کشور محدود کند. با این حال، حزب سبز هشدار داده است که اگر چنین موضوعی تحقق یابد، آنها در مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی شرکت نخواهند کرد! “سیمون پیتر”، رئیس حزب سبزها عملا هشدار داده است که اگر حزب سوسیال مسیحی اگر می خواهد مذاکرات مقدماتی درباره تشکیل دولت ائتلافی را آآغاز کند باید موضوع تعیین سقف برای پذیرش پناهجویان را فراموش کند. حزب سبز همچنین تعلیق بیشتر مهاجرت خانوادگی پناهندگان بعد از توقف دو ساله تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ را رد کرده است.

در این میان، هر انتخابی که مرکل صورت دهد، به معنای عدم حضور یکی از دو حزب سوسیال مسیحی یا سبز در تشکیل دولت ائتلافی خواهد بود. با این حال، ماجرا به این نقطه نیز ختم نمی شود! حزب لیبرال دموکرات نیز به صورت غیرمستقیم سیاستهای مرکل در حوزه آموزش و اقتصاد را به چالش کشیده و خواستار تجدید نظر در آنها شده است.

“کریستین لیندنر”، رئیس حزب لیبرال دموکرات علاوه بر این موارد اظهار کرده است: “ما خواهان یک سیاست انرژی منطقی هستیم و انتقال های مالی خودکار در اروپا را رد می کنیم. ما به این اهداف پایبندیم. اگر با اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها این امر امکان پذیر نشد، ما پیشنهادات خود را به اپوزیسیون می بریم!”

به عبارت بهتر، حزب لیبرال دموکرات ائتلاف خود با احزاب اپوزیسیون را در مقابله با دولت مرکل رد نکرده است. این بدترین خبر ممکن برای آنگلا مرکل محسوب می شود. صدراعظم آلمان، جهت شکل دهی ائتلاف جاماییکا، باید به سه حزب لیبرال دموکرات، سوسیال مسیحی و سبز امتیازاتی دهد. دادن هریک از این امتیازات، به معنای کاهش قدرت مانور مرکل در صحنه سیاسی و اجتماعی آلمان خواهد بود. همچنین مرکل از سوی بسیاری از طرفداران حزب متبوعش، در خصوص عقب نشینی از اصول و مبانی حزب دموکرات مسیحی محکوم خواهد شد.

در چنین شرایطی مارتین شولتز، رقیب مرکل برای تصدی گری پست صدر اعظم آلمان، در حال رصد اوضاع جاری در کشور آلمان است. در صورتی که مرکل نتواند پازل پیچیده تشکیل ائتلاف جاماییکا را تکمیل کند، ناچار است برای تشکیل دولت ائتلافی بار دیگر به مذاکره با حزب سوسیال دموکرات روی آورد. در این صورت، دوباره شاهد شکل گیری “ائتلاف بزرگ” در آلمان خواهیم بود. بدون شک، سوسیال دموکراتها نیز حاضر نخواهند شد بدون کسب امتیازات لازم، در این ائتلاف حضور یابند. از سوی دیگر، برخی از اعضای ارشد حزب سوسیال دموکرات همچنان با حضور در دولت ائتلافی مخالف هستند. موضوعی که دستان مرکل را در تشکیل دولت ائتلافی بیش از پیش خواهد بست.