وزیر خارجه پیشین آمریکا در یادداشتی در واشنگتن‌ پست از توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» دفاع کرد.

به گزارش پرس شیعه، جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا روز گذشته در یادداشتی که روزنامه  واشنگتن‌پست آن را منتشر کرد به اظهارنظر درباره توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» پرداخت.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در این یادداشت نوشت: اگر آمریکا با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۶ طرف دیگر این توافق و همچنین جمع‌ بندی وزارت خارجه کشور خودمان جدا شود، بر اساس مفاد قانون بررسی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، سرنوشت این توافق  به کنگره محول خواهد شد. این امر بیشتر تصمیمی درباره امنیت آمریکا خواهد بود تا تصمیمی درباره  یک همه‌ پرسی با موضوع «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی یا «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا.

جان کری ادامه داد: معیار قضاوت درباره چنین توافق‌ هایی بی‌نقص بودن آنها نیست؛ بلکه این است که آمریکا با وجود آنها در وضعیت بهتری قرار خواهد داشت یا نه.

وی در ادامه مدعی شد: وقتی من اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۱۳ با وزیر خارجه ایران دیدار کردم، ایران به چرخه کامل سوخت هسته‌ای دست پیدا کرده و زرادخانه‌ ای از اورانیوم که قابل غنی‌ سازی برای ساخت ۱۰ تا ۱۲ بمب بودند را ساخته بود و در سطحی که اندکی پایین‌ تر از سطح تسلیحاتی بود، غنی‌ سازی می‌ کرد.

دیپلمات پیشین آمریکا اذعان کرد: تحریم‌های فلج‌ کننده علیه ایران سرعت حرکت ایران از چند صد سانتریفیوژ به هزاران دستگاه را متوقف نکرده بود. تنها مذاکره می‌توانست این برنامه را متوقف کرده و آن را به عقب برگرداند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه می‌نویسد: خیال ما راحت بود؛ زیرا سقف مربوط به ذخائر اورانیوم با غنای پائین ایران تا سال ۲۰۳۰ دوام می‌ آورند.

کری در این یادداشت بدون اشاره به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اینچنین ادعا کرد: خیالمان راحت بود؛ زیرا نظارت‌ بی‌ سابقه و تدابیر راستی‌ آزمایی که ما به آنها دست پیدا کردیم هرگز منقضی نمی‌ شوند. اگر هم ایران آنقدر حماقت به خرج بدهد که به دنبال دستیابی به بمب باشد، دنیا به خاطر بازرسی‌ های دائمی آژانس از آن خبردار خواهد شد.