مردم و تعدادی از مقامات دولت افغانستان اعلام کردند که عاشورا تنها متعلق به تشیع نیست و تهدیدها نیز تاثیری در شور و عزاداری عزاداران امام حسین (ع) نخواهد داشت.

به گزارش پرس شیعه؛ عزاداران حسینی در افغانستان می گویند که عاشورا تنها متعلق به اهل تشیع نیست، بلکه تمام انسان‌های آزاده نیز به نوبه خود یاد امام حسین (ع) را در این ایام گرامی می‌دارند و عزاداری می‌کنند.

مکتب عاشورا همچنین سبب شده است که حتی غیر مسلمان‌ها نیز در این ایام عزادار باشند.

بزرگان کابل به یاد دارند که پیروان آیین «سیک» نیز در افغانستان به یاد امام حسین (ع) در ایام عاشورا عزاداری می‌کردند.

مردم می گویند در گذشته کسانی بودند که به نام «هندوهای حسینی» شناخته می شدند چرا که در ایام محرم مراسم عزاداری برگزار می‌کردند.

پایتخت افغانستان، کابل نیز در این ایام عزادار است، فضای کابل به شکل باشکوهی عاشورایی شده است، اما دشمنان اهل‌بیت (ع) تاب‌ دیدن این وحدت و یکپارچگی ندارند که از برکت خون شهدای کربلا و شهدای اسلام حاصل شده‌اند.

تکفیری‌ها با حملات تروریستی قصد در کم‌رنگ کردن مکتب عاشورا دارند، اما عاشقان و عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) برای شرکت در مراسم‌ سوگواری حسینی بیشتر از گذشته مصمم‌ هستند.

با این حال، تعدادی از مقامات حکومت وحدت ملی نیز از تدابیر جدی امنیتی در این ایام خبر می‌دهند.

«محمد محقق» معاون دوم رییس اجرایی دولت افغانستان در این رابطه گفت: این تهدیدها هیچ گاهی نمی‌تواند بر شرکت مردم در مراسم عزاداری تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر، «شاه حسین مرتضوی» سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز اظهار داشت که دولت افغانستان با همکاری نهادهای مذهبی و علمای شیعه و سنی آمادگی‌های لازم را اتخاذ کرده است تا ماه محرم امسال نیز مراسم‌ باشکوهی برای امام حسین (ع) برگزار شود.

با این حال، ایثار و گذشتن از جان در راه اسلام یکی از آموزه‌های مکتب عاشوراست، پس چنین مکتبی نیز تحت تأثیر تهدیدهای بزدلانه مشتی از خدا بی‌خبر قرار نخواهد گرفت. همانطور که تعدادی از عزاداران حسینی در کابل گفتند که از جان خود در راه اسلام خواهند گذشت و مراسم‌ عاشورا را باشکوهتر از همیشه برگزار خواهند کرد.

منبع؛ تسنیم