نویسنده و تحلیلگر سرشناس امور خاورمیانه در یادداشتی به تحلیل دلایل سکوت سران کشورهای انگلیس و آمریکا درباره موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی شهر باستانی تدمر از عناصر داعش پرداخته است.

به گزارش پرس شیعه؛ «رابرت فیسک»، نویسنده و تحلیلگر سرشناس امور خاورمیانه روز دوشنبه (۲۸ مارس/ ۹ فروردین) به تشریح دلایل سکوت دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس درباره بازپس‌گیری «پالمیرا» (تدمر) از گروه تروریستی داعش پرداخت.

این تحلیلگر انگلیسی در این یادداشت در روزنامه ایندیپندنت بازپس‌گیری شهر باستانی پالمیرا را «بزرگترین شکشت نظامی داعش» طی دو سال گذشته خوانده، اما با لحنی کنایه‌آمیز نوشته است: «و ما کماکان سکوت اختیار کرده‌ایم. بله مردم، آدم‌های بد پیروز شده‌اند، اینطور نیست؟ در غیر این صورت، همگی ما جشن گرفته بودیم، مگرنه؟»

منابع خبری روز یکشنبه (۲۷ مارس/ ۸ فروردین) اعلام کردند که شهر باستانی تدمر، در ریف حمص سوریه به تصرف کامل ارتش سوریه درآمده است. بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، این دستاورد را گواهی در موفقیت ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم دانست.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد این دستاورد را تبریک گفته‌اند. «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر انگلیس و «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا، اما تا کنون در این باره اظهارنظر نکرده‌اند.

فیسک در یادداشت خود نوشته است: «کمتر از یک هفته بعد از آنکه ارواح خبیث “خلیفه اسلامی” (داعش) زندگی بیش از ۳۰ انسان بی‌گناه را در بروکسل به نابودی کشانده‌اند، ما بایستی برای بزرگترین رویداد حاکی از برگشتن ورق نظامی علیه داعش، سوت و کف می‌زدیم، مگرنه؟ اما نه! در حالی که اربابان سیاه کشتار در اواخر این هفته پا به فرار از پالمیرا گذاشته‌اند، آقایان اوباما و کامرون، به اندازه همان گورهایی که داعش بسیاری از قربانیانش را روانه آنها کرده، ساکت بوده‌اند.»

نویسنده انگلیسی در ادامه با یادآوری اقدام کامرون در نیمه افراشته کردن پرچم انگلیس پس از مرگ ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان، می‌افزاید: «همان کسی که پرچم ملی ما را به افتخار پادشاه گردن‌زن عربستان نیمه‌افراشته کرد، اکنون کلمه‌ای بر زبان نمی‌آورد. (البته دارم درباره دیوید صحبت می‌کنم).»

«فیسک» در ادامه امتناع از اعتراف به دستاوردهای ارتش سوریه با پشتیبانی روسیه را انگیزه سران انگلیس و آمریکا از سکوت در این باره عنوان کرده و افزوده است: «وقتی پالمیرا سال گذشته سقوط کرد پیش‌بینی ما این بود که بشار اسد هم سقوط خواهد کرد. اما ما این سوال بزرگ ارتش سوریه را نادیده گرفته و در برابر آن سکوت اختیار کردیم: آمریکایی‌ها اگر اینقدر از داعش متنفر بودند، چرا کاروان‌های داعش در مسیر ورود به خطوط مقدم ارتش سوریه را بمباران نکردند؟ چرا آنها به داعش حمله نکردند؟»

«رابرت فیسک» در بخش‌های دیگر این مقاله از راهبرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نبرد با داعش تمجید کرده است. او می‌نویسد: «هواپیماهای او قبل از پیروزی ارتش سوریه به داعش حمله کردند – کاری که هواپیماهای آمریکایی نکردند.»

این روزنامه‌نگار مشهور در ادامه به تندی از رویکرد دولت آمریکا در مبارزه با داعش انتقاد کرده است: «وقتی خواندم که نیروهای آمریکایی در روزهای منتهی به بازپس‌گیری پالمیرا توسط دولت مدعی انجام دو حمله هوایی علیه داعش شده‌اند، نتوانستم جلوی لبخندم را بگیرم. این، همه آنچه لازم است درباره جنگ آمریکا علیه تروریسم بدانید را به شما می‌گوید. آنها خواستار نابودی داعش بودند، اما نه به صورت کامل.»

فیسک در ادامه نوشته است: «بنابراین، در پایان، این ارتش سوریه و دوستانشان از حزب‌الله لبنان، ایرانی‌ها و روس‌ها بودند که قاتلان داعش را از پالمیرا بیرون راندند و حتی ممکن است پایتخت داعش در سوریه، رقه را هم بلرزانند.»

وی در پایان این مقاله نوشته است: «من بارها نوشته‌ام که ارتش سوریه آینده سوریه را رقم خواهد زد. اگر آنها رقه و دیرالزور را هم پس بگیرند – جایی که عناصر جبهه‌النصره کلیسای یادبود نسل‌کشی ارمنستان را تخریب کرده و استخوان‌های قربانیان مسیحی کشته‌شده در سال ۱۹۱۵ را به خیابان‌ها ریختند – قول می‌دهم باز هم ما ساکت خواهیم بود.»