سخنگوی جنبش انصار الله یمن تاکید کرد: حل و فصل اوضاع یمن در توافق و احیای مذاکراتی است که درپی تجاوزگری سعودی متوقف شد.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله در گفت وگو با روزنامه الاخبار لبنان گفت: حل و فصل اوضاع یمن در بازگشت هر طرفی به قدرت نیست بلکه در توافق و احیای مذاکرات در چارچوب شراکتی حقیقی است؛ مذاکراتی که تجاوزگری سعودیها آن را متوقف کرد.

وی تصریح کرد: تفاهم اخیر با سعودیها درباره تبادل اسرا به چارچوب معینی محدود شد و گامی مهم در تسریع حل و فصل این پرونده انسانی است.

به گزارش تسنیم، در چارچوب تفاهم‌های اولیه با طرف عربستانی در زمینه امور انسانی، عصر روز یکشنبه، تبادل اسرا صورت گرفت.طرف سعودی ۹ اسیر خود را تحویل گرفت و ۱۰۰ نفر از اسرای ما آزاد شدند.

عبدالسلام از تداوم رایزنی ها با طرف سعودی سخن گفت و تصریح کرد که موارد نقض (توافق) نظیر آنچه دیروز در میدی صورت گرفت، ممکن است تفاهم‌ها را به شکست بکشاند.

وی درباره ملاقات های مرزی گفت: این ملاقات‌ها است که فاکتورهای هرگونه مذاکراتی در آینده را مشخص می کند زیرا طرف سعودی تصمیم گیرنده است.

عبدالسلام درخصوص نکات پنج گانه ای که اسماعیل ولد الشیخ نماینده سازمان ملل در امور یمن مطرح کرد، گفت: درباره آن توافقی صورت نگرفته است و این نقاط را خود ولد الشیخ به طور یکجانبه مطرح کرده است.

عبدالسلام درباره گفته های چند روز پیش عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن مبنی بر اینکه ولد الشیخ به وی گفته است جنبش انصارالله با اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت که بر عقب نشینی انصار الله از شهرها و بازگشت هادی و دولتش به قدرت موافقت کرده است، تاکید کرد: راه حل در یمن در بازگشت هر طرفی که حکومت می کند، نیست بلکه در توافق و احیای مذاکرات در چارچوب شراکتی واقعی است؛ مذاکراتی که تجاوزگری سعودیها آن را متوقف کرد.

سخنگوی انصار الله بار دیگر بر لزوم تشکیل دولت وحدت ملی برای اداره مرحله انتقالی به طور روشن تاکید کرد و گفت: اگر این امر صورت نگیرد؛ این به معنای حاکمیت هرج و مرج خواهند بود.

وی در این زمینه به ناتوانی دولت عبدربه منصور هادی در اداره امور در جنوب یمن در طول برهه گذشته استناد کرد.

رژیم سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند.

بر اثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان و کودکان کشته و یا زخمی شده و ده‌ها هزار نفر نیز آواره و ۸۰ درصد تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور ویران شده است.

حملات بی‌وقفه عربستان به مناطق مسکونی یمن در حالی ادامه دارد که یک مقام در دولت مستعفی و فراری یمن، هفته گذشته اعلام کرد، کشور کویت در تاریخ ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) میزبان مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به جنگ در یمن خواهد بود.