وزیر کشور آلمان می‌گوید پناهجویان باید زبان آلمانی را فرا گرفته و در جامعه جذب شوند در غیر این صورت حق شهروندی آنها لغو خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پرس تی وی، توماس دمایزیر روز دوشنبه گفت در حال طراحی قانونی است که براساس آن پناهجویان ملزم به فراگیری زبان آلمانی به منظور جذب در جامعه آلمان هستند؛ واگرنه آنها به صورت دائم از حق دریافت شهروندی محروم خواهند شد.

اظهارات دمایزیر در حالی مطرح شد که طرح درهای باز آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برای پذیرش پناهجویان با استقبال عمومی در جامعه این کشور روبرو نشد و مرکل در انتخابات منطقه‌ای شکست خورد. در عوض مخالفان مرکل که سیاست‌هایی ضد پناهجویی داشتند، در این انتخابات با استقبال گسترده مردمی روبرو شدند.

به گفته مقامات برلین، حدود یک میلیون پناهجو در سال ۲۰۱۵ وارد آلمان شدند؛ پناهجویانی که عمدتا از جنگ و مناقشه در کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به کشورهای اروپایی پناه آوردند.

دمایزیر همچنین افزود از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود یکصد هزار پناهجوی دیگر وارد خاک آلمان شده‌اند.

آلمان تابستان گذشته از ورود پناهجویان استقبال کرد اما به تدریج این سیاست خود را تغییر داد به طوری که اکنون مرکل بر کاهش شمار پناهجویانی که وارد این کشور می‌شوند، پافشاری می‌کند.

هورست سیهوفر، رئیس حزب اتحادیه سوسیال مسیحی که هم‌پیمان حزب حاکم اتحاد دمکرات مسیحی به ریاست مرکل است، می‌گوید: «دولت فدرال کاملا سیاست خود در قبال پناهجویان را تغییر داده است، هرچند که خودش این تغییر را تصدیق نمی‌کند.»

بنابر گزارشی که اخیرا اداره آمار کمیسیون اروپا، یورو استات، منتشر کرد، در سال ۲۰۱۵ یک میلیون و ۲۵۵ هزار و ۶۰۰ پناهجو وارد اروپا شدند که بیش از یک سوم از آنها رهسپار آلمان شده‌اند.