یک منبع سیاسی عراقی فاش کرد که این شخص حیدر العبادی نخست وزیر عراق بود که این هفته را مهلت تغییر کابینه اعلام کرد و به این مهلت پایبند است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه خبری سومریه نیوز، یک منبع سیاسی عراقی ضمن اعلام اینکه شخص حیدر العبادی نخست وزیر عراق این هفته را مهلت تغییر کابینه اعلام کرد، گفت: العبادی به این مهلت پایبند است و تصمیم پارلمان نیز در تایید آنچه نخست وزیر اعلام کرد، صورت گرفت.

مانع تراشی برخی فراکسیون‌ها در معرفی نامزدهای کابینه جدید

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که العبادی در نظر داشت پیش از این مهلت اصلاح کابینه صورت بگیرد اما برخی فراکسیون‌های سیاسی در ارائه فهرست او مانع تراشی کردند زیرا به دنبال حفظ امتیازات خود هستند.

وی همچنین گفت که در صورت ادامه اهمال این فراکسیون‌های سیاسی، العبادی ناچار خواهد شد تعدیل کابینه را انجام دهد.

بنابر اعلام منبع مزبور، همه می‌دانند که العبادی با ارسال پیام کتبی به فراکسیون‌های سیاسی از آنان خواست که نامزدهای کابینه تکنوکرات را تعیین کنند و مهلت انجام این کار پایان یافت و یک بار تمدید شد.

تلاش های پیگیر برخی فراکسیون های سیاسی برای حفظ امتیازات خود

این منبع سیاسی توضیح داد که بیشتر فراکسیون‌ها به معرفی نامزدها متعهد نماندند از همین رو نخست وزیر نیز بر اسم‌های تکنوکرات برای کابینه تاکید کرد اما فراکسیون‌های سیاسی اعتراض کردند زیرا مطمئن شدند که العبادی در صدد تغییر است.

به گفته وی، در این شرایط فراکسیون‌های سیاسی سخت در تلاش برای مانع تراشی در مسیر تغییر کابینه برآمدند تا از این طریق امتیازات خود را حفظ کنند.

این در حالی است که «ماجد الغراوی» از نمایندگان فراکسیون پارلمانی «الاحرار» امروز اعلام کرد که پارلمان تا پنجشنبه آینده برای معرفی کابینه جدید مهلت داده است و پس از پایان این مهلت از نخست وزیر پاسخ خواهد خواست.

لزوم ارائه دلایل برای تغییر کابینه

در همین ارتباط «حنان الفتلاوی» نماینده پارلمان عراق نیز اعلام کرد که تصمیم پارلمان مبنی بر تعیین کابینه جدید شامل این است که العبادی دلایل برکناری وزیران سابق را اعلام کرده و شرح حالی نیز از سوابق وزیران جدید ارائه کند.

حیدر العبادی پیشتر اعلام کرده بود که دولت مجموعه تدابیری را برای پیگیری مفسدان و بازداشت آنها اتخاذ کرده و حمایت‎های لازم از دستگاه قضایی و دستگاه نظارتی برای استقلال و ارائه نظر قاطع را انجام داده است و تغییرات کابینه به‌زودی صورت خواهد گرفت. نخست وزیر عراق گفته بود که اسامی وزرای شایسته تصدی پست‌های وزارتی اعلام خواهد شد.