سفیر افغانستان در آلمان اعلام کرد که صدها پناهنده افغان در این کشور به دلیل شرایط دشوار زندگی خواستار بازگشت داوطلبانه شده‌اند و هیچ توافقنامه‌ای بین دو کشور برای اخراج پناهندگان به امضا نرسیده است.

به گزارش پرس شیعه؛ «حمید صدیق» سفیر افغانستان در آلمان اظهارداشت که تاکنون ۱۵۰۰ پناهنده افغان در آلمان با مراجعه به نمایندگی‌های سیاسی افغانستان خواستار بازگشت به کشورشان شده‌اند.

وی افزود: پناهندگان در شرایط بسیار دشواری قرار دارند.

صدیق گفت که مقامات افغان هیچ توافقنامه‌ای را برای اخراج پناهندگان این کشور با دولت برلین امضا نکرده است و اگر کسی خواستار بازگشت به کشورش باشد، آنها همکاری خواهند کرد.

«سید حسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان نیز به رادیو آزادی گفته است که تا کنون حدود ۹۰۰ افغان از کشورهای مختلف به افغانستان بازگشته‌اند که ۱۲۵ نفر از آنها از آلمان آمده‌اند.

وی تاکید کرد که این پناهندگان داوطلبانه بازگشته‌اند.

عالمی بلخی همچنین تصریح کرد که دولت افغانستان توافقنامه مخفی برای بازگشت پناهندگان افغان امضا نکرده است اما در مورد نحوه برخورد کشورهای میزبان با پناهندگان در حالی رایزنی است.

وزیر امور مهاجرین افغانستان اظهارداشت که با اخراج اجباری پناهندگان افغان از کشورهای میزبان مخالف است.

این در حالی است که بر اساس توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، مقامات آنکارا مشکلات زیادی را برای پناهندگان افغان ایجاد کرده است.

به گفته عالمی بلخی، اقدام ترکیه خلاف کنوانیسیون‌های بین‌المللی است.