مفتی اعظم سوریه با اشاره به اقداماتی که ضد مسلمانان روهینگیا در میانمار رخ می دهد به آن واکنش نشان داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از النشره، احمد بدر الدین حسون مفتی سوریه اعلام کرد: ما در سوریه حوادثی بر مسلمانان روهینگیا در میانمار می گذرد را بررسی کردیم و دریافتیم که هدف فقط میانمار نیست بلکه بنگلادش، پاکستان، هند و مسلمانان چین است.

مفتی سوریه تاکید کرد: هدف از آنچه در میانمار می گذرد فتنه افکنی میان خود مسلمانان یا میان مسلمانان و دیگران است.

گفتنی است، از ۲۵ آگوست سال جاری میلادی نظامیان ارتش میانمار به همراه بودائیان افراطی به بهانه واهی حمله گروهی از مسلمانان ایالت راخین در غرب میانمار به چند پُست بازرسی مرزی، در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و طرفداران دروغین دموکراسی تعداد زیادی از مسلمانان را به قتل رسانده، به زنان تعرض کرده، منازل و مزارع آن ها را به آتش کشیدند و به این ترتیب تعداد زیادی از این افراد را آواره کشور همسایه یعنی بنگلادش کرده اند.

براساس گزارش های منتشر شده ،در هفته های اخیر براثر حمله ارتش و بودایی های افراطی به مسلمانان روهینگیایی در این کشور، دستکم یک هزار نفر کشته شده اند. این حمله از سوم شهریور پس از حمله گروهی مسلح به پایگاههای ارتش و مراکز پلیس میانمار در راخین آغاز و منجر به حمله گسترده نیروهای دولتی به مسلمانان شد. گفته می ‌شود در این مدت بیش از ۶۰ هزار خانه متعلق به مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی میانمار و بودایی های تندرو به آتش کشیده شده است.