همزمان با سفر هیئت جنبش حماس به قاهره برای دیدار با مسئولان دستگاه اطلاعات مصر، برخی رسانه‌های خبری از استقرار نیروهای بیشتر حماس در مرز مصر خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه الشرق الأوسط نوشت که جنبش حماس نیروهای بیشتری را در مرز مصر مستقر کرد.

این اقدام حماس پس از آن صورت گرفت که هیئتی از جنبش حماس اخیرا به قاهره سفر کرده و با تعدادی از رهبران دستگاه اطلاعات این کشور دیدار کرد.

همچنین برخی منابع گزارش دادند که از ورود تعدادی از صاحبان تونل‌های تجاری به منطقه مرزی ممانعت بعمل آمده است.

از سوی دیگر روزنامه المصری الیوم به نقل از یک منبع نزدیک به هیئت حماس نوشت که هیئت این جنبش به دوحه رفت تا درخواست های طرف مصری را به خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس ارائه کند و مشعل نیز با تمامی این درخواست ها موافقت کرد و مصر نیز تقریبا با تمامی درخواست های حماس موافقت کرده است.

این روزنامه همچنین به نقل از محمد اشتیه عضو کمیته مرکزی فتح درباره خبر منتشر شده در رسانه های خبری فلسطین مبنی بر اینکه از دیدگاه مصر امکان بازگشت جنبش فتح به حکومت در نوار غزه وجود ندارد، نوشت: این خبر صحت ندارد و فتح از هماهنگی کامل با مصر برخوردار است و قاهره، تشکیلات خودگردان را از تمامی پرونده های مطرح شده با حماس مطلع می کند.

در همین رابطه محمود الزهار از رهبران حماس چند روز پیش، دیدارهای قبلی هیات رهبران حماس با مسئولان سازمان اطلاعات مصر را مثبت و مورد قبول خواند و تاکید کرد که طرفین در دیدارهای مذکور توافق کردند که مرزهای باریکه غزه با مصر را کنترل کرده و مانع از ورود افراد مسلح از نوار غزه به صحرای سینای مصر یا قاچاق سلاح از این مسیر شوند.

وی افزود که هیات حماس خواستار بازگشایی گذرگاه زمینی رفح در مرزهای نوار غزه با مصر، تقویت مبادلات تجاری میان طرفین و حل تمامی مشکلات با طرف مصری شد و تنها مشکلات موجود در این زمینه ها به ساز و کار و زمان اجرای این توافقات مربوط می شود و اختلافی بر سر اصل این موضوعات وجود ندارد.

حمله نظامیان صهیونیست به کشاورزان و ماهیگیران فلسطینی

نظامیان صهیونیست بامداد امروز سه شنبه کشاورزان فلسطینی را در نوار غزه هدف قرار دادند.
اشغالگران صهیونیست مستقر در برج های نظامی به سوی کشاورزان فلسطینی در شرق رفح آتش گشودند. هنوز خبری در مورد میزان تلفات جانی این تجاوز مخابره نشده است.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که عناصر یگان دریایی ارتش رژیم اشغالگر قدس به سوی چندین قایق موتوری فلسطینیان در مقابل دریای منطقه الواحه و منطقه السودانیه واقع در شمال غرب غزه تیراندازی کردند که در پی این جنایت خسارت هایی به این قایق ها وارد شد.

تاکید عباس بر تلاش برای برگزاری کنفرانس بین المللی سازش

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که در پرتو بسته بودن همه درها به روی صلح، ما برای برگزاری کنفرانس بین المللی با مشارکت تمامی کشورهای جهان جهت پیدا کردن راهکاری برای حل قضیه فلسطین تلاش می کنیم.

محمود عباس طی اظهاراتی در جریان دیدار با هیئت ائتلاف یهودیان شرفی در رام الله، افزود: ما برای تحقق صلح از طریق تشکیل دولت فلسطین به منظور زندگی در امنیت و ثبات در کنار اسرائیل تلاش می کنیم در حالیکه زمان به سرعت می گذرد بدون آنکه صلح محقق شود.

وی افزود: ما روزهای دشواری را تجربه می کنیم و با وجود همه اتفاقاتی که افتاده است اما ما دستان خود را به سمت شما برای تحقق صلح و پایان یافتن خصومت و خونریزی دراز می کنیم و در سایه بسته بودن تمامی درها به روی صلح، ما برای برگزاری کنفرانس بین المللی با مشارکت کشورهای عربی اعم از اردن، مصر، عربستان و مغرب به منظور یافتن راهکاری برای حل قضیه فلسطین تلاش می کنیم.

لوران فابیوس وزیر خارجه سابق فرانسه اخیرا از طرح ابتکاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای روند سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، پاریس احتمالا دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل ۲۰۱۴ به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تا کنون ۴۳ قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

الزهار اظهارات منسوب به وی درباره حزب الله را تکذیب کرد

محمود الزهار از رهبران برجسته جنبش حماس اظهارات منسوب به وی در روزنامه الشرق قطر در خصوص محکوم کردن جنبش حزب الله را تکذیب کرد.

وی تاکید کرد که اظهارات منسوب به وی درباره محکوم کردن دخالت حزب الله در امور کشورهای عربی صحت ندارد.