مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه گفت: نظام جدید حوزه‌های علمیه در سطح یک، امسال در کل کشور اجرایی می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام فرهاد عباسی با اشاره به تدوین نظام جامع آموزش حوزه‌های علمیه در سه سطح یک، دو و سه و ارائه آن به شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور، اظهار داشت: مرحله اجرایی بخشی از این نظام جامع، از سال گذشته برای نخستین بار اجرایی شده و قرار است این طرح، امسال در کل کشور اجرا شود.

به گفته وی، در این طرح ۶۰۰ طلبه علوم دینی در ۱۳ مدرسه علمیه پذیرش شده و در حال تحصیل هستند.

حجت‌الاسلام عباسی با اشاره به ویژگی‌های نظام جدید حوزه اظهار داشت: در نظام آموزشی جاری و گذشته حوزه، همه ورودی‌های با سطح تحصیلی سیکل، دیپلم و دانشگاهی وقتی وارد حوزه می‌شدند، یک سطح درسی را می‌‌خواندند و سنوات تحصیلی آنها مساوی بود، اما در نظام جدید آموزشی حجم و تعداد درس‌ها و ساعات کلاس‌ها بر اساس ورودی‌های هر مقطع تحصیلی متفاوت است.

مدیرکل امور آموزشی و مدارس حوزه‌های علمیه تاکید کرد: در نظام جدید، آشنایی کامل با معارف قرآن دیده شده تا طلبه موفق شود یک دوره معارف قرآن را مرور کند. یا درس‌هایی مثل لغت شناسی که هیچ وقت جزو درس‌های رسمی حوزه محسوب نمی‌شد، در نظام جدید گنجانده شده است.

وی افزود: تلاش شده در تدوین سرفصل‌های متون نظام آموزشی جدید، در برخی کتاب‌ها به ویژه کتاب‌های ابتدایی در صرف و نحو تکرارهایی که در گذشته بوده، حذف و انس طلبه با قرآن و حدیث زیاد شود.

مدیرکل امور آموزش و مدارس حوزه‌های علمیه با بیان اینکه متن‌های قدیم نیز به شکل درسنامه با متن عربی و دسته‌بندی و نظام بهتری ارائه می‌شود، اظهار داشت: متون نظام جدید آموزشی حوزه به صورت مرحله به مرحله آماده و ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلام عباسی تاکید کرد: با توجه به اینکه طلابی که در نظام آموزشی جدید مشغول تحصیل هستند، در چند سال آینده وارد سطوح بالاتر می‌شوند، نظام جامع آموزشی در سطوح دو و سه نیز آماده و برای تصویب نهایی به شورای عالی حوزه‌های علمیه ارائه شده است.