دبیرکل سازمان ملل متحد با نگران کننده خواندن آزمایش موشکی ایران تصمیم گیری درباره اقدامات و تحریم ها علیه ایران را مربوط به شورای امنیت دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد آزمایش موشکی ایران را موجب بروز نگرانی و هشدار دانست.

وی که در حاشیه کنفرانس آواررگان سوری در ژنو با خبرنگاران سخن می گفت، مدعی شد: جدای از این توافق(با قدرت های جهانی) ، اکنون ایران موشک بالستیک پرتاب کرده است و این درست است که این کار موجب بروز نگرانی و هشدار شده است.

وی در خصوص درخواست آمریکا و برخی متحدانش مبنی بر پاسخ شورای امنیت به ایران به خاطر آزمایش موشکی اش در ادامه گفت: اما اینکه چه نوع تحریم هایی باید علیه ایران اعمال شود و چه اقداماتی اتخاذ شود بستگی به اعضای شورای امنیت دارد.

گفتنی است،

آمریکا ، انگلیس ، فرانسه و آلمان در نامه ای مشترک به سازمان ملل متحد مدعی شدند که آزمایش های موشکی بالستیک ایران در تضاد با قطعنامه های شورای امنیت است.

این چهار کشور غربی با ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل و نماینده اسپانیا مدعی شدند آزمایش موشکی اخیر ایران شامل شلیک موشک های بالستیک بوده که قادر به حمل کلاهک هسته ای است و در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در جولای گذشته است.

در این نامه در خصوص تهدید بودن این ازمایش های موشکی علیه رژیم اسرائیل ابراز نگرانی شده است و از شورای امنیت خواسته شده است تا پاسخ مناسبی به آزمایش های موشکی ایرن داده شود.

روسیه و چین دو کشور دارای حق وتوی شورای امنیت صراحتا اعلام داشته است آزمایش موشکی ایران را ناقض قطعنامه شورای امنیت نمی دانند و از اعمال تحریم های جدید علیه ایران در این خصوص حمایت نخواهند کرد.