مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید اصلاحات انتخاباتی در این کشور وارد مرحله عملی نشده و روند اصلاحات بسیار به کندی پیش می‌رود.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از دویچه‌وله، مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید اصلاحات انتخاباتی در این کشور وارد مرحله عملی نشده و روند اصلاحات بسیار به کندی پیش می‌رود.

این نهاد انتخاباتی از حکومت وحدت ملی افغانستان خواسته تا به جای اختلافات، روی اصلاحات در نظام انتخاباتی کار کند.

اصلاحات انتخاباتی افغانستان به معمای بزرگی برای این کشور تبدیل شده است. با وجود فشارهای رسانه‌ها و نهادهای مدنی بر حکومت افغانستان به منظور اصلاحات انتخاباتی، این روند به کندی پیش می‌رود و هنوز گام‌های جدی برای اصلاحات برداشته نشده است.

در حالی که قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در تاریخ ۲۴ مهر سال جاری برگزار شود، کمیته گزینش که باید افراد جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را برگزیند، هنوز عملا به فعالیت آغاز نکرده است. تنها امیدواری به عملی شدن اصلاحات، استعفای یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان است.

اشرف‌غنی چندی پیش فرمانی را به منظور آغاز دوباره فعالیت کمیته گزینش صادر کرد و قرار شد این فرمان از سوی پارلمان افغانستان تأیید شود ولی هنوز حکومت وحدت ملی افغانستان این فرمان را به پارلمان این کشور ارسال نکرده است.

مؤسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل تأکید کرد که حکومت باید مراحل عملی اصلاحات را آغاز کند. یوسف رشید رئیس اجرایی این نهاد گفت: تشویش و نگرانی ما این است که متأسفانه کار اصلاحات انتخاباتی وارد مرحله اجرایی نشده است. اصلاحات باید از کتاب‌ها و نوشته‌ها و گزارش‌ها وارد مرحله عملی شود.

اختلاف در داخل حکومت
نهادهای انتخاباتی افغانستان بیش از هر چیز در مورد اختلاف‌نظرها در داخل حکومت نگران هستند. آن‌ها می‌گویند ریاست‌جمهوری و ریاست اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان بجای همکاری در آوردن اصلاحات، در تقابل قرار می‌گیرند و این اختلافات تلاش‌ها برای اصلاحات انتخاباتی را به تعویق می‌اندازد.

دیدگاه‌های مختلف در مورد اصلاحات انتخاباتی در داخل حکومت افغانستان نگرانی دیگر نهادهای انتخاباتی است. به باور آن‌ها حکومت افغانستان به جای فکر اساسی برای اصلاحات نظام انتخاباتی، در تلاش امتیازگیری و نفوذ در روند انتخابات است.

رشید در این رابطه گفت: حکومت باید ابتدا اختلافاتی که در بین خود دارد حل کند. به مبحث اصلاحات انتخاباتی از دید یک روند ملی بنگرد، نه این که هرکس تعریف و توصیف خود را از اصلاحات انتخاباتی داشته باشد و از این منظر به پیش برود.

نمره ناکامی

به باور این مؤسسه حکومت افغانستان در سال گذشته نتوانست کارهای اساسی را به منظور اصلاحات انتخاباتی انجام دهد. تغییر در رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی، تهیه لیست رأی دهندگان و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مسائل عمده اصلاحات در نظام انتخاباتی است که تاکنون هیچ یک از آنها عملی نشده است.

رشید در این باره افزود: از این منظر حکومت افغانستان در سال گذشته ناکام بوده است. سال گذشته حکومت در بخش انتخابات و اصلاحات نظام انتخاباتی ناکام بوده و از آدرس این مجمع می‌توان نمره ناکامی را به حکومت داد. امیدوار هستم که در سال جاری باز هم در پایان سال ما مشروط یا ناکام نمانیم و کامیاب شویم.

نهادهای انتخاباتی گفتند که جامعه جهانی سال گذشته تمایل داشت تا برخی از مراحل عملی اصلاحات انتخاباتی را حمایت مالی کند ولی ناکامی حکومت در انجام اصلاحات سبب شده تا جهان نیز دلسرد شود و تمایلی به تأمین مالی انتخابات افغانستان نداشته باشد.

کمیسیون انتخابات افغانستان در سال ۲۰۱۴ انتخابات ریاست‌جمهوری مملو از تقلب را برگزار کرد. سازمان ملل متحد اعلام کرد که این انتخابات از نظر تقلب و تخطی در جهان نظیر نداشت.