منابعی در شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند که حزب اسلامی به رهبری حکمتیار برای پیوستن به روند صلح خواسته که علاوه بر برداشتن محدودیت‌ها به اعضای این حزب اجازه حضور در سازمان‌های امنیتی و مدنی داده شود.

به گزارش پرس شیعه؛ منابعی در شورای عالی صلح اعلام کردند که حزب اسلامی از آمریکا و کشورهای دیگر خواسته تا تمام محدودیت‌های اعمال شده بر این حزب را بردارند.

این درخواست احتمالا توسط هیئت اعزامی این حزب به کابل داده شده است.

همچنین این هیئت تقاضا کرده است که با وارد شدن اعضای این حزب در سازمان‌های امنیتی و مدنی افغانستان در قدرت سهیم باشند.

یک مقام افغان که نخواست نامش فاش شود به «خامه پرس» گفته است که حزب اسلامی در این مرحله به دنبال وارد شدن به حکومت است.

وی افزود: دولت این خواسته آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد اما هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی خواهد گرفت.

با این حال برخی کارشناسان می‌گویند با توجه و بررسی سطح قدرت نظامی و سیاسی حزب اسلامی پیوستن یا نپیوستن این گروه به مذاکرات صلح افغانستان، نمی‌تواند تأثیر بسزایی در این روند داشته باشد.

حکمتیار پیش از این نیز یک بار با گروه تروریستی داعش اعلام بیعت کرده بود که پس از ایجاد موج انتقادهای شدید علیه وی و حزب متبوعش مجبور به تکذیب این موضوع شد.

کارشناسان مسائل نظامی و سیاسی در افغانستان بر این اعتقادند که حکمتیار اکنون به این نتیجه رسیده است که از اهمیت زیادی در جریان معادلات افغانستان برخوردار نیست و به همین دلیل هرازچندگاهی تلاش دارد با مطرح کردن مباحث سیاسی روز از جمله انتقادات شدید از گروه طالبان، نزدیک شدن به عربستان و داعش و در نهایت اعلام آمادگی برای پیوستن به مذاکرات صلح خود را در گردونه مسائل این روزهای افغانستان حفظ کرده و در واقع این مسائل نوعی تلاش برای ادامه بقا می‌باشد.