نماینده آمریکا در ناتو از خرید سامانه اس ترکیه از روسیه را مشکل واقعی و نگران کننده توصیف کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، «کی بیلی هاچیسون» نماینده آمریکا در ناتو امروز جمعه با اشاره به خرید سامانه اس ۴۰۰ از سوی ترکیه از روسیه به آن واکنش نشان داد.

وی افزود: اینکه آنکارا سامانه دفاعی روسی از نوع اس ۴۰۰ خریداری کرده، مشکل واقعی است.

هاچیسون تاکید کرد: این موضوع نگرانی ناتو را به دنبال داشته است زیرا این سامانه با سامانه هایی که ناتو به کار می گیرد سازگار نیست.

نماینده آمریکا در ناتو در  عین حال اعلام کرد: آنکارا متحد اصلی ایالات متحده است و واشنگتن به تقویت همکاری با ترکیه اهتمام ویژه ای دارد.

شایان ذکر است «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین اظهار داشت، جامعه جهانی حق ندارد از روسیه و ترکیه برای همکاری مشروع خود در زمینه نظامی و فنی انتقاد کند.

پسکوف در واکنش به عکس العمل غرب نسبت به معامله اس ۴۰۰ مسکو با آنکارا گفت: هیچکس حق ندارد از روسیه و ترکیه به خاطر همکاری نظامی و فنی انتقاد کند، چرا که این قرارداد  مطابق با قوانین بین المللی است و به هیچ وجه علیه کشور دیگری نیست.

وی افزود که هیچ دلیلی برای انتقاد در این خصوص وجود ندارد.

این در حالی است که قبلا«اسماعیل دمیر» رئیس بخش صنایع دفاع ترکیه از تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه به کشورش تا دو سال آینده خبر داد.

بر اساس این گزارش، دمیر با تاکید بر اینکه هنوز تاریخ دقیق این سامانه موشکی به ترکیه مشخص نیست گفت: من نمی توانم تاریخ دقیقی اعلام کنم چراکه مذاکرات در حال انجام است. اما می توانم این را بگویم که تحویل اس-۴۰۰ دستکم دو سال به طول می انجامد.

گفتنی است خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از سوی ترکیه به یکی از مشکلات جدید میان ترکیه و ناتو بدل شده است. ناتو معتقد است اعضای این اتحاد نظامی به هیچ عنوان نباید از سامانه های موشکی روسی استفاده کنند، مساله ای که اردوغان آن را رد کرده و انجام معامله تسلیحاتی با مسکو را مساله داخلی ترکیه عنوان کرده است.

لازم به ذکر است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تاریخ ۱۲ سپتامبر به طور رسمی امضای خرید سامانه موشکی روسی اس – ۴۰۰ با مسکو را اعلام کرد.