منابع عراقی از دستور نخست وزیر این کشور به نیروها برای توقف حرکت به سوی کرکوک به مدت ۴۸ ساعت پس از تخلیه برخی مناطق از سوی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه، اسپوتنیک گزارش داد: حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز جمعه ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ دستور توقف حرکت نیروهای دولت مرکزی به کرکوک به مدت ۴۸ ساعت پس از آنکه نیروهای پیشمرگه کرد پادگانهای خود را در روستاهای تازه و البشریه تخلیه کرده اند داده است.

از سوی دیگر رسانه های عراقی به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کردند که نیروهای عراقی خاکریزهای ایجاد شده از سوی نیروهای پیشمرگه را در اطراف کرکوک از بین برده و در روستاهای «تازه» و «البشیر» به دنبال اقدام کردها در پایین کشیدن پرچم اقلیم مستقر شده اند.

در همین حال یک منبع عراقی اعلام کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت برای بازپس گیری مناطقی هستند که پس از سال ۲۰۱۴ به سیطره نیروهای پیشمرگه درآمده است.

این منبع بیان کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت هستند و از نیروهای پیشمرگه خبری نیست. نیروها به مقر تیپ ۱۰۲ در منطقه تازه رسیده اند که شبانه از سوی نیروهای پیشمرگه تخلیه شده است. نیروهای لشگر نهم زرهی به مرکز ناحیه تازه رسیده و منتظر دستورات بعدی هستند.

منبع عراقی تاکید کرد: درگیری و تیراندازی رخ نداده است.

این درحالی است که شورای امنیت اقلیم کردستان عراق قبلا اعلام کرده بود که نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق در نزدیکی کرکوک و طوزخورماتو اردو زده اند.

در بیانیه این شورا آمده است: نیروهای ارتش و حشد شعبی تجهیزات نظامی شامل تانک و توپ و دیگر سلاح های سنگین به البشیر و منطقه طوزخورماتو در جنوب کرکوک ارسال کرده اند و هدف سیطره بر چاههای نفتی، فرودگاهها و پایگاههای نظامی است. فقط ۳ کیلومتر میان نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگان فاصله وجود دارد.