منابع عراقی از عقب نشینی نیروهای اقلیم کردستان از برخی مناطق در جنوب کرکوک و دستور حیدر العبادی برای توقف حرکت نیروهای عراقی به سوی کرکوک به مدت ۴۸ ساعت خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه، اسپوتنیک گزارش داد: حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز جمعه ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ دستور توقف حرکت نیروهای دولت مرکزی به کرکوک به مدت ۴۸ ساعت پس از آنکه نیروهای پیشمرگه کرد پادگانهای خود را در روستاهای تازه و البشیر تخلیه کرده اند داده است.

از سوی دیگر رسانه های عراقی به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کردند که نیروهای عراقی خاکریزهای ایجاد شده از سوی نیروهای پیشمرگه را در اطراف کرکوک از بین برده و در روستاهای «تازه» و «البشیر» به دنبال اقدام کردها در پایین کشیدن پرچم اقلیم مستقر شده اند.

در همین حال یک منبع عراقی اعلام کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت برای بازپس گیری مناطقی هستند که پس از سال ۲۰۱۴ به سیطره نیروهای پیشمرگه درآمده است.

این منبع بیان کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت هستند و از نیروهای پیشمرگه خبری نیست. نیروها به مقر تیپ ۱۰۲ در منطقه تازه رسیده اند که شبانه از سوی نیروهای پیشمرگه تخلیه شده است. نیروهای لشگر نهم زرهی به مرکز ناحیه تازه رسیده و منتظر دستورات بعدی هستند.

منبع عراقی تاکید کرد: درگیری و تیراندازی رخ نداده است.

منابع ترکمن عراقی نیز از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از ناحیه تازه و منطقه البشیر در جنوب کرکوک خبر دادند و اعلام کردند: نیروهای واکنش سریع و حشد شعبی در حال حاضر در مناطقی که نیروهای اقلیم از آن عقب نشینی کرده اند، مستقر شده اند.

این درحالی است که شورای امنیت اقلیم کردستان عراق قبلا اعلام کرده بود که نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق در نزدیکی کرکوک و طوزخورماتو اردو زده اند.

در بیانیه این شورا آمده است: نیروهای ارتش و حشد شعبی تجهیزات نظامی شامل تانک و توپ و دیگر سلاح های سنگین به البشیر و منطقه طوزخورماتو در جنوب کرکوک ارسال کرده اند و هدف سیطره بر چاههای نفتی، فرودگاهها و پایگاههای نظامی است. فقط ۳ کیلومتر میان نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگان فاصله وجود دارد.

در همین حال هیمن هورامی مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه آماده دفاع از کرکوک هستند.