منابع عراقی با اشاره به آغاز عملیات نیروهای کشور در جنوب کرکوک از عقب نشینی نیروهای اقلیم کردستان از برخی مناطق خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از السومریه، برخی منابع از پرواز بالگردهای عراقی در مناطق جنوب کرکوک و عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از بیم درگیری خبر می دهند.

منابع عراقی با اشاره به شروع عملیات نیروهای عراقی در جنوب کرکوک اعلام کرد: نیروهای پلیس در حال پیشروی به سوی روستای الحمره در جنوب کرکوک هستند و نیروهای مبارزه با تروریسم و حشد شعبی نیز در حال پیشروی هستند.

این منابع بیان کردند: نیروهای پیشمرگه قبل از حرکت نیروهای عراقی از مواضع خود عقب نشینی کرده اند. نیروها هنگام حرکت بسیاری از خاکریزهای ایجاد شده از سوی نیروهای پیشمرگه را از بین برده اند.

در همین حال اسپوتنیک گزارش داد: حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز جمعه ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ دستور توقف حرکت نیروهای دولت مرکزی به کرکوک به مدت ۴۸ ساعت پس از آنکه نیروهای پیشمرگه کرد پادگانهای خود را در روستاهای تازه و البشیر تخلیه کرده اند داده است.

از سوی دیگر رسانه های عراقی به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کردند که نیروهای عراقی خاکریزهای ایجاد شده از سوی نیروهای پیشمرگه را در اطراف کرکوک از بین برده و در روستاهای «تازه» و «البشیر» به دنبال اقدام کردها در پایین کشیدن پرچم اقلیم مستقر شده اند.

در همین حال یک منبع عراقی با اشاره به عملیات نظامی نیروهای عراقی در جنوب کرکوک اعلام کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت برای بازپس گیری مناطقی هستند که پس از سال ۲۰۱۴ به سیطره نیروهای پیشمرگه درآمده است.

این منبع بیان کرد: نیروهای عراقی در حال حرکت هستند و از نیروهای پیشمرگه خبری نیست. نیروها به مقر تیپ ۱۰۲ در منطقه تازه رسیده اند که شبانه از سوی نیروهای پیشمرگه تخلیه شده است. نیروهای لشگر نهم زرهی به مرکز ناحیه تازه رسیده و منتظر دستورات بعدی هستند.

منبع عراقی تاکید کرد: درگیری و تیراندازی رخ نداده است.

منابع ترکمن عراقی نیز از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از ناحیه تازه و منطقه البشیر در جنوب کرکوک خبر دادند و اعلام کردند: نیروهای واکنش سریع و حشد شعبی در حال حاضر در مناطقی که نیروهای اقلیم از آن عقب نشینی کرده اند، مستقر شده اند.

این درحالی است که شورای امنیت اقلیم کردستان عراق قبلا اعلام کرده بود که نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق در نزدیکی کرکوک و طوزخورماتو اردو زده اند.

در بیانیه این شورا آمده است: نیروهای ارتش و حشد شعبی تجهیزات نظامی شامل تانک و توپ و دیگر سلاح های سنگین به البشیر و منطقه طوزخورماتو در جنوب کرکوک ارسال کرده اند و هدف سیطره بر چاههای نفتی، فرودگاهها و پایگاههای نظامی است. فقط ۳ کیلومتر میان نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگان فاصله وجود دارد.

در همین حال هیمن هورامی مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه آماده دفاع از کرکوک هستند.

از سوی دیگر برخی رسانه های عراقی از حضور کوسرت رسول معاون رئیس اقلیم کردستان با همراه نیروهای پیشمرگه به استان کرکوک خبر دادند و اینکه وی خواستار دخالت جامعه جهانی برای ممانعت از وقوع درگیری میان دولت مرکزی و اربیل شده است.

رسول خواستار حل مشکلات از راه گفتگو و نه تهدید شد.

در همین حال وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق خواستار دخالت آمریکا در قبال عملیات نیروهای عراقی در نزدیکی کرکوک شد.

در این بیانیه آمده است: سربست لزکین معاون وزارت پیشمرگه با کرین کروس کنسول آمریکا در اقلیم کردستان درباره عملیات نظامی نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق دیدار و رایزنی کرده است و کنسول آمریکا را در جریان اقدامات ارتش و حشد شعبی عراق در نزدیکی مواضع نیروهای پیشمرگه در مناطق سنجار، شمال موصل و جنوب کرکوک داده است. لزکین از آمریکا خواسته است که دخالت کند و راه را در برابر این اقدامات و ممانعت از هر حادثه غیرمترقبه ببندد.