رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک اکراد سوریه از آمادگی نیروهای کرد برای آزادسازی شهر رقه خبر داد، اما همکاری با ارتش سوریه در این زمینه را نفی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ صالح مسلم رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک (از برجسته ترین احزاب کرد سوریه) در پاریس گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه برای همکاری با ائتلاف (بین المللی به رهبری واشنگتن ) برای آزادی رقه آمادگی دارند.
مسلم همچنین بر ضرورت پیوستن ساکنان عرب رقه به نیروهای دموکراتیک سوریه (که به گفته وی متشکل از حدود چهل الی پنجاه هزار فرد مسلح است)، تاکید کرد.
کردها از ابتدای سال ۲۰۱۵ پس از اخراج داعش از عین العرب کوبانی توانستند بخش های زیادی از مناطقی که داعش بر آن تسلط یافته بود را آزاد کنند.
صالح مسلم گفت: نیروهای کرد هم اکنون در صدد تسلط بر تنها گذرگاه تروریستها به ترکیه به طول هفتاد کیلومتر در شمال شرق سوریه هستند تا راه های ارتباطی میان سه منطقه کرد نشین عفرین، کوبانی و الجزیره ایمن شود.
وی در گفت وگو با شبکه فرانس ۲۴ گفت: هیچ مانع سیاسی برای پیشروی به سوی رقه و مناطق حلب محل استقرار نیروهای النصره یا داعش وجود ندارد، اما تعیین اولویتها باید با هماهنگی ائتلاف بین المللی باشد.
مسلم با تکذیب هرگونه هماهنگی با مقامات دولت قانونی سوریه گفت: اگر نیروهای دموکراتیک سوریه بتوانند رقه را آزاد کنند، اجازه نخواهند داد ارتش سوریه به آنجا وارد شود، مگر در چارجوب سیاسی مورد توافق.
گفتنی است کردها ماه گذشته بر الشدادی در استان الحسکه تسلط یافته و مسیر داعش به سوی موصل را مسدود کردند.