نیویورک – دبیرکل سازمان ملل با استقبال از بیانیه مشترک سران دو کشور چین و آمریکا در رابطه با امضای توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس در روز ۲۲ آوریل ابراز امیدورای کرد که با پیوستن سایر کشورها این توافقنامه هر چه سریع تر وارد مرحله اجرایی شود.

به گزارش پرس شیعه؛ بان کی مون روز جمعه با صدور بیانیه ای که توسط سخنگوی وی منتشر شد از اعلام آمادگی کشور های چین و آمریکا برای امضای توافقنامه پاریس در مراسم روز ۲۲ آوریل ابراز خرسندی کرد.
وی همچنین از تصمیم این دو کشور به اقدامات مقتضی داخلی به منظور آمادگی برای شروع مراحل اجرایی این توافق جهانی در سال جاری و تلاش های آن ها برای ترغیب سایر کشور ها به پیوستن به این توافقنامه جهانی استقبال کرد .
در این بیانیه گفته شده است که دبیرکل سازمان ملل از این دوکشور بعنوان بزرگترین تولید کننده تشعشعات انتظار دارد که از طریق پروتوکل مونترال و گردهمایی ‘ایکائو’ و نشست آینده گروه ۲۰ در چین در جهت کاهش این تشعشعات و کمک به مقابله با تاثیرات اقلیمی آن ها تلاش های موفقی صورت دهند.
توافقنامه پاریس در ۱۲ ماه دسامبر سال گذشته پاریس حاصل شد و بر اساس همین توافقنامه ورود آن به مرحله اجرا منوط به اعلام آمادگی و روشن شدن راهبرد هایی دست کم از سوی ۵۵کشور جهان خواهد بود.