رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه نامگذاری سال ۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب را فرصت و غنیمتی برای مسئولان و مدیران نظام دانست تا به اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشانند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سیدرضا تقوی روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران،گفت: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای دست اندرکاران نظام، یک سرمایه بسیار ارزشمند است. چون این رهنمودها علاوه بر این که جهت گیری های نظام را مشخص می کند، باعث می شود تا بسیاری از موانع برداشته شود.
تقوی با اشاره به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی در ۳۷ سال گذشته مانند نفوذ، ترور شخصیت ها، تحریک قومیت ها و جنگ تحمیلی به فلسفه نامگذاری سال از سوی حضرت آیت الله خامنه ای پرداخت و راهکارهای موفقیت عملی در اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد.

** موضع گیری های رهبر انقلاب توطئه های دشمنان را خنثی می کند
تقوی با اشاره به فلسفه تعیین نام برای هر سال از سوی رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: این نام گذاری ها در واقع بیان سیاست های نظام است و ایشان می خواهند تا با انتخاب این نام ها کشور را در آن جهت به حرکت درآورند و دستگاه ها و مدیران و امکانات کشور را در آن بخش بسیج کنند.
وی جامه عمل پوشاندن به رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای را در بخش های مختلف باعث برکاتی برای زندگی عموم مردم دانست و گفت: این سخنان در ابعاد داخلی و بین المللی تاثیرات فراوانی دارد.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به توطئه های دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قطع شدن امید استکبار جهانی برای دستیابی به منافع ایران گفت: از آن زمان تاکنون دشمن هر روز توطئه جدیدی را در سر می پروراند و رهبر معظم انقلاب با رهنمودهای خود آژیر خطر را به صدا درآورده و ملت را بسیج می کنند تا مردم این توطئه ها را خنثی کنند.
وی یکی از روش های ارزشمند در سخنان رهبر معظم انقلاب را هشدار ایشان قبل از پیاده شدن توطئه های دشمن دانست و گفت: مردم تاکنون بسیاری از نقشه ها و توطئه های استکبار جهانی را اینگونه در نطقه خفه کرده اند.

** مروری بر شیوه های دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی
تقوی در ادامه به بررسی شیوه های مقابله دشمن با نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: شیوه نفوذ یکی از توطئه هایی است که دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب در سر می پروراند تا با جاسازی چهره های نفوذی در نظام بتواند جریان انقلاب را مهار کند که این مساله امروز جدی تر شده است.
وی افزود: در دولت موقت چهره هایی حضور داشتند و رفتاری از خود بروز می دادند که گویا نماینده آمریکا هستند و نه نماینده مردم ایران و افرادی مانند امیرانتظام، حسن نزیه، تیمسار مدنی و بنی صدر از نمونه هایی است که نفوذی دشمن در ابتدای انقلاب بودند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه همچنین به استعفای دولت موقت در زمان تصویب اصل ولایت فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی اشاره کرد و گفت: دشمن همواره سعی کرده تا با نفوذ به اهداف پلید خود برسد و ما نباید از این مساله به سادگی عبور کنیم.
وی از ترور، تحریک قومیت ها و جنگ تحمیلی به عنوان شیوه های دیگر دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: از سال های اول انقلاب، دشمن سعی کرده تا از قومیت ها به نفع خود استفاده کند و برخی افراد فریب خورده را به عنوان چماقدار در مقابل نظام قرار داده است.
تقوی افزود: دشمن همواره تلاش می کند تا میان اقوام ترک، بلوچ، کرد، ترکمن و عرب حرکت هایی را بوجود آورد تا با این بهانه بخش هایی از کشور را تجزیه کند و هنوز هم با توطئه های خود این هدف را دنبال می کنند.
وی با اشاره به فداکاری های مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس گفت: رزمندگان و ایثارگران برای مقابله با این توطئه به میدان آمدند و با رشادت و از خودگذشتگی این کشور را حفظ کردند و اگر رهبر معظم انقلاب حساسیت بالایی بر ارزش های انقلاب دارند به خاطر هزینه های سنگینی است که با خون جوانان نثار این انقلاب شده است.
تقوی تهاجم فرهنگی را یکی دیگر از شیوه های دشمن برای مقابله با انقلاب دانست و گفت: این شیوه بسیار خطرناکتر از تهاجم نظامی است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید قرارگاه فرهنگی ایجاد کنیم و برای آن فرمانده داشته باشیم.
قائم مقام جامعه روحانیت مبارز به تلفات جنگ فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: دشمن با استفاده از ماهواره، کتاب، روزنامه و فیلم در این جبهه می جنگد و کشته شدگان این جنگ کسانی هستند که از اعتقادات خود جدا می شوند و مجروحان آن کسانی هستند که به ارزش ها بی اعتنا می شوند.
وی از فشارهای سیاسی دشمن در سطح جهانی به عنوان یکی دیگر از شیوه های دشمن برای مقابله با انقلاب یاد کرد و گفت: صدور قطعنامه های ضد حقوق بشری یکی از مواردی است و دیدیم که برخی کشورها در مقطعی سفیران خود را به صورت دسته جمعی از کشور ما فراخواندند و بعد با سرافکندگی برگشتند.
تقوی اضافه کرد: دشمن همواره تلاش می کند تا با ممنوع کردن ورود برخی چهره های سیاسی، نظامی و اقتصادی به کشورهای دیگر، ما را در تنگنای بین المللی قرار دهد و مشکلاتی را نیز در این زمینه ایجاد کرده اند ولی مردم با اعتقادات خود و مواضع هوشمندانه و قاطع رهبر معظم انقلاب با دشمن مقابله کرده اند.
وی از تحریم اقتصادی نیز به عنوان حربه ای دیگر از سوی دشمن اشاره کرد و گفت: استکبار جهانی به بهانه موضوع هسته ای کشور ما را با تحریم اقتصادی روبرو کرد تا بتواند مردم را در تنگنا قرار داده و اینگونه القاء کند که جمهوری اسلامی ایران یک نظام ناکارآمد است و از الگوشدن انقلاب اسلامی در منطقه و جهان جلوگیری کند.

** اقتصاد مقاومتی پادزهری در مقابل تحریم های اقتصادی
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، اقتصاد مقاومتی را پادزهری برای مقابله با تحریم اقتصادی دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب واژه اقتصاد مقاومتی را در فرهنگ عمومی مطرح کردند تا مسئولان در این راستا برنامه نویسی و اقدام کنند.
وی نامگذاری سال های گذشته مانند «جهاد اقتصادی»، «همت مضاعف، کار مضاعف»، «اصلاح الگوی مصرف» و «نوآوری و شکوفایی» از سوی رهبر معظم انقلاب را در این راستا دانست و گفت: هرچند این عبارت ها با هم تفاوت دارند ولی هدف و جهت گیری برای یک موضوع است تا کشور را در برابر تهدیدهای دشمن بیمه کند و کشور بتواند در تنگناها بر روی پای خود بایستد.
تقوی به سابقه تحریم های دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: تحریم های اقتصادی از توقیف ۱۲ میلیارد دلار از سوی دولت جیمی کارتر در اوایل انقلاب آغاز شد در زمان جنگ نیز ۳۰ کشور را وادار به تحریم ایران کردند و از سازمان ملل به عنوان ابزاری در این زمینه استفاده کردند.
وی تحریم های اخیر علیه ایران را شدیدترین تحریم دانست و گفت: به همین دلیل اقتصاد مقاومتی در برابر جنگ اقتصادی دشمن طراحی شده و اگر دشمن جنگ اقتصادی را آغاز کرده ما باید با اقتصاد مقاومتی تمام سیاست های کشور را در خدمت مقابله به آن بگیریم.
تقوی خواستار تعیین سهمی برای دستگاه های فرهنگی، آموزشی و خدماتی در اقتصاد مقاومتی شد و تفاوت های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی را به صورت خلاصه بیان کرد.
وی همچنین از مراکز و دستگاه های فرهنگی همچون تریبون های نماز جمعه، حوزه علمیه قم، مساجد، روزنامه ها و نشریات به ویژه رسانه ملی خواست تا برای پیاده کردن اقتصاد مقاومتی، دولت را یاری کنند.

** الزامات اقتصاد مقاومتی
تقوی در ادامه به الزامات اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: تنویر افکار عمومی و آگاه سازی مردم یکی از مهمترین الزامات است و رسانه ها باید به میدان بیایند و اطلاع رسانی لازم را به مردم داشته باشند.
وی ایجاد روحیه جهادی را از دیگر الزامات اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: کلمه جهاد در فرهنگ دینی معنایی عمیق دارد که باید به آن توجه کرد و جهاد به معنی تلاشی فراتر از انگیزه های سازمانی و سود شخصی است و تلاشی برای ناامید کردن دشمن است که برای خشنودی خدا و خدمت خالصانه به مردم صورت می گیرد.
اتحاد و انسجام ملی، تقویت معنویت در جامعه، پرهیز از مسائل حاشیه ای، دوری از برخورد شعاری، وضع و اصلاح قوانین مناسب، جلب اعتماد فعالان اقتصادی و حذف تشریفات از دیگر الزاماتی است که به گفته تقوی برای اقتصاد مقاومتی ضروری است
تقوی درباره پرهیز از تشریفات گفت: برخی از سفرهای خارجی دستگاه ها ضروری نیست و گاهی برای یک سفر خارجی یک هیات عریض و طویل اعزام می شوند و مجلس شورای اسلامی نیز باید اعزام هیات های پارلمانی کم خاصیت را کاهش دهد.

** الگوی مصرف سازمان ها تعیین شود
سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود، خواستار تعیین الگوی مصرف برای وزارتخانه ها و سازمان های دولتی شد و گفت: بعضی از سفارتخانه های هیچ خاصیتی ندارند و بساطی را در برخی کشورها به پا کرده ایم که هیچ خاصیتی ندارند در حالی که مبالغ بسیاری را برای این سفارتخانه ها هزینه می کنیم.

** راهکارهای موفقیت در اقتصاد مقاومتی
تقوی در ادامه به راهکارهای موفقیت در اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: توجه به اصل بهره وری مهمترین نکته در این زمینه است و متاسفانه گاهی ۲۰درصد از امکانات استفاده می شود درحالی که اگر بتوانیم ۱۰ درصد به بهره وری اضافه کنیم، رقم بسیاری را به دولت کمک کرده ایم.
تقوی از دیگر راهکارها به اصل مردمی کردن اقتصاد در کشور اشاره کرد و گفت: مشارکت مستقیم مردم، دادن اطلاعات لازم به مردم، کمک کردن سیستم بانکی برای ورود مردم به اقتصاد کشور در این زمینه راهگشاست.
وی با انتقاد از عملکرد برخی از بانک ها گفت: متاسفانه برخی بانک ها پول می فروشند که این پول ها ربا محسوب می شوند در حالی که سیستم بانکی باید تولید کند و سودآوری داشته باشد.
تقوی افزود: البته خدمات بانکها قابل توجه است ولی باید ضعف ها و مشکلات را برطرف کرد و بانک ها باید نقش خود را در اقتصاد مقاومتی مشخص کنند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از اصل گسترش و تقویت بخش خصوصی به عنوان یکی دیگر از راهکارها اشاره کرد و گفت: اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در این راستا صورت می گیرد اما متاسفانه عملکرد ها مورد رضایت نداشته است.
وی همچنین تشکیل سرمایه های بزرگ از طریق ایجاد تعاونی ها، تکیه بر تولیدات داخلی، سوق دادن سرمایه ها به سمت تولید و تقویت کالاهای راهبردی مانند گندم، فولاد و برخی موادر ضروری زندگی را از دیگر راهکارها دانست و به اصل صرفه جویی در مواد اساسی اشاره کرد.